Як отримати користь від засмаги

Як отримати користь від засмаги

Шведські вчені зуміли довести, що любов до засмаги може продовжити життя.

Джерело: Відомості

Всупереч існуючій думці про негативний вплив ультрафіолетового випромінювання на клітини шкіри, шведські вчені зуміли довести, що любов до засмаги продовжує життя.

Кожна людина чекає на появу яскравого сонця не тільки через можливість відпочити і насолодитися теплими днями. Вся справа в природному бажанні організму, який вимагає більше ультрафіолету. Після виснажливої ​​зими і браку корисних елементів людина гостро потребує вітамінів і мінералів, зокрема речовин групи D. Один з важливих джерел кальциферолів в організмі - прямий вплив сонячних променів.

Дані вітаміни особливо необхідні для відкладення кальцію в кістковій тканині для нормального росту і розвитку скелета.

Однак сонячні промені можуть не тільки зміцнити здоров'я, а й завдати шкоди здоров'ю. Позбавляючи шкіру вологи, необхідної для регенерації клітин, сонячні промені призводять до раннього старіння шкіри. Вчені давно ведуть тривалі суперечки навколо ультрафіолету як основної причини виникнення меланоми або раку шкіри, то підтверджуючи, то спростовуючи один одного. Проте вчені сходяться на думці, що люди зі світлим волоссям і блідою шкірою більш схильні до руйнівного впливу сонячних променів, ніж смагляві і чорняві від природи.

Дослідницька група з Швеції, жителі якої відрізняються нордичним типом зовнішності, а значить, входять до групи ризику, вирішили ще раз проаналізувати характер впливу УФ-променів на стан здоров'я людини. Після тривалого збору і аналізу даних учені прийшли до разючих висновків: між любов'ю до засмаги і тривалістю життя є пряма залежність. Незважаючи на те, що засмага збільшує ризик розвитку раку шкіри, люди,які  часто приймають сонячні ванни, живуть довше, ніж ті, хто уникає сонця. За підрахунками вчених, у любителів засмаги тривалість життя в середньому на два роки довша. Науковий інтерес до даної проблеми був викликаний ситуацією, що склалася в Швеції на той момент: за останні 15 років кількість спостережуваних випадків злоякісної меланоми зросла практично вдвічі, в той час як рівень смертності залишається незмінним з 1980 х років. У дослідженні, яке тривало близько 20 років, брали участь понад 29,5 тис. шведок у віці від 25 до 64 років.

Для того, щоб визначити, які ще фактори можуть впливати на тривалість життя, вчені опитували учасниць про можливу схильність до суїциду, ставлення до засмаги, сімейний стан, шкідливі звички, рівень освіти і кількість дітей. Переглянувши в динаміці дані про стан здоров'я випробовуваних, вчені помітили, що часте перебування на сонці знижує ризик появи смертельних захворювань серця. Дослідники схильні пов'язувати стійкість до серцевих захворювань з високим вмістом вітаміну D в організмі тих, хто засмагає, так як інші механізми, пов'язані з ультрафіолетом, ще не визначені і вимагають подальшого вивчення.

Крім того, дослідники помітили, що у курців, які люблять позасмагати, і шведок без шкідливих звичок, які не бажають порушувати природну блідість шкіри, тривалість життя приблизно дорівнює.

Вчені, беручи тезу "сонце на благо", виділили особливий метод лікування - фототерапію. Даний метод полягає в подачі необхідного обсягу ультрафіолетового випромінювання на уражені ділянки організму. Він рекомендований для відновлення балансу фосфорно-кальцієвого обміну, а для хворих на рахіт фототерапія є одним з найголовніших способів лікування. В якості профілактики УФ-випромінювання в розумних дозах підвищує імунітет і опірність організму до інфекцій, а також має протизапальну дію.

Згідно з дослідженнями Ентоні Макдонаха з Каліфорнійського університету, сонячними променями лікувалися ще стародавні єгиптяни. Поклоняючись сонцю, вони просили у нього молодості, сили і довголіття. Збережені історичні документи описують, як римляни і греки застосовували сонячні ванни для зміцнення загального стану здоров'я.

Науковий опис фототерапії принесло данцеві Нільса Фінзену Нобелівську премію в галузі фізіології і медицини за 1903 рік. Фізіотерапевт почав свої дослідження ще в кінці XIX століття. Так, направляючи сонячне світло за допомогою спеціальних апаратів, він допомагав хворим позбавлятися від наслідків віспи. Досягнувши успіху в загоєнні рубців на обличчі, Фінзен звернувся до лікування туберкульозного вовчака.

Для знищення паличок Коха, які вражають ділянки шкіри на обличчі і спотворюють людину, фізіотерапевт розробив лампу, пізніше названу в його честь. Світло дугової лампи проходило крізь воду, поглинало червону частину спектру, а ультрафіолетова частина залишалася на кварцових лінзах. В кінцевому підсумку лікувальне світло надходило лише до невеликих ділянок шкіри. Протягом декількох місяців хворі щодня по дві години отримували  Уф-вплив випромінювання, після чого хвороба відступала. Результатом багаторічних досліджень датчанина стала перша праця в області лікування ультрафіолетом - "Фототерапія" - яка була розроблена в 1901 році.

Беручи до уваги результати власних досліджень і попередній досвід колег, шведські вчені радять ставитися з розумною часткою скепсису до всіх страхітливим застережень щодо засмаги. Ховаючись від сонця, можна нанести здоров'ю більше шкоди, ніж користі.

Loading...