Литовський суд має намір допитати Михайла Горбачова у справі про події 1991 року
Горбачова хочуть допитати як свідка у справі про події, що сталися в столиці Литви в січні 1991 року.
Окружний суд Вільнюса в понеділок ухвалив рішення допитати колишнього Президента Радянського Союзу Михайла Горбачова як свідка у справі про події, що сталися в столиці Литви в січні 1991 року, повідомляє агентство FlashNord.
Слухання у справі про січневі події біля телецентру Вільнюса в 1991 році почалися в кінці січня. Всього по ньому проходять 65 обвинувачених, їх захищають понад 100 адвокатів. Визнаний потерпілим син загиблого в січні 1991 року Аполінараса Повілайтіса Робертас раніше намагався переконати правоохоронні органи провести розслідування про роль Горбачова в події і привласнити йому статус спецсвідка.
Суддя Айнор Корнелія Мацявічене заявила журналістам, що свідком у суд може бути викликана будь-яка людина, у якої є важлива інформація. «Відштовхуючись від матеріалів цієї кримінальної справи визначено, що Михайло Горбачов, можливо, володіє інформацією про обставини справи. Його прізвище в слуханнях вказав не один свідок. Було згадано прізвище, тому суд задовольняє клопотання адвоката потерпілого», — сказала вона.
Віце-міністр юстиції Литви Юліюс Пагоюс заявив, що рішення окружного суду буде перекладено на російську мову і відправлено до Мін’юсту РФ. «У 1992 році був підписаний договір між Литвою і Росією з правових відносин та правової громадської допомоги. Згідно з угодою, коли ми отримаємо рішення суду, перекладемо його і відправимо міністерству юстиції РФ», — сказав він.
Верховна Рада Литви 11 березня 1990 року оголосив про відновлення незалежності республіки, але влада СРСР оголосила це рішення таким, що суперечить Конституції СРСР. У січні 1991 року в Литві почалися несанкціоновані акції протесту, після чого в республіку були перекинуті бійці спецпідрозділів, частин ПДВ, які зайняли низку стратегічних об’єктів. У ніч на 13 січня колона радянської бронетехніки попрямувала в центр Вільнюса. Біля телецентру, у ході зіткнень мітингувальників з військовими, котрі виступали на боці радянської влади, загинули 14 осіб, понад 600 були поранені.