У Білорусі з’явився новий політв’язень
У минулому році в Білорусі були звільнені останні політичні в’язні. Здавалося б, що ця сторінка історії вже закрита...
Білоруське правозахисна спільнота в спеціальній заяві визнала Володимира Кондруся політичним в’язнем і вимагає його негайного звільнення.
Про те, що в кримінальній справі про масові заворушення в день президентських виборів у Білорусі 19 грудня 2010-го з’явився новий фігурант, правозахисникам стало відомо 3 серпня, хоча 39-річного Володимира Кондруся, жителя селища Руденськ, що поблизу від Мінська, взяли під варту ще 14 червня, повідомляє агентство RFI.
Оскільки Кондрусь майже невідомий партійним і громадським активістам, журналістам, то багатьма його дії на Площі розцінюються як провокаційні — новий фігурант справи 19 грудня відображений на кількох фото з водостічних коробом в руках біля розбитого вікна Будинку уряду в оточенні осіб в цивільному, що знімають його на відеокамери.
Чому ж правозахисники вирішили визнати Володимира Кондруся політв’язнем?
На це питання агентству RFI відповів глава правозахисного центру «Весна», віце-президент Міжнародної федерації прав людини, колишній політичний в'язень Алесь Бєляцький.
«Він був одним із учасників масової акції, яка проходила вже більше 5 років тому — під час попередніх президентських виборів. Тоді йому фактично вдалося уникнути арешту.
У справі про масові заворушення 44 учасники цієї акції були засуджені — це викликало дуже великі протести як міжнародної спільноти, так і білоруського суспільства, були прийняті спеціальні резолюції Європарламенту і Парламентської асамблеї Ради Європи щодо звільнення всіх ув’язнених. Серед увязнених було також кілька кандидатів у президенти. Люди були засуджені — і це призвело до того, що проти Білорусі були введені політичні санкції, що обмежують виїзд білоруських чиновників до Європи і США.
У минулому році були звільнені політичні в’язні, останні, хто сидів у цій справі. Здавалося б, що ця сторінка історії вже закрита, санкції проти Білорусі були скасовані в цьому році, але ось знову знайшовся ще один учасник, якого у цій справі притягнули до кримінальної відповідальності. Він сидів півтора місяці в СІЗО, і про це ніхто не знав, тому що ні батьки, ні він сам про це не повідомляли нічого.
Зрештою батьки все-таки повідомили правозахисному центру «Весна», і виходячи з того, що всі учасники, затримані по цій акції, були визнані політв’язнями, ряд провідних білоруських правозахисних організацій прийняв спільну заяву, в якій ми вважаємо Володимира Кондра політичним в’язнем», — розповідає Алесь Бєляцький.
Справа Кондра, як вважає Бєляцький, показує, що потепління відносин офіційного Мінська і Заходу зовсім не означає змін внутрішньополітичного життя в країні та поліпшення ситуації з правами людини в Білорусі.
Батьки Кондруся не контактують з пресою, але повідомляють правозахисникам останні звістки про сина. Батько політв’язня заявив представникам центру «Весна», що на першому дозволеному побаченні 9 серпня побачив сина в «в стані напівтрупа».
Як виявилося, Володимир Кондрусь відразу ж після арешту оголосив голодування. 10 серпня, зі слів батьків, політв'язень був поміщений в тюремну лікарню, де медики переконали його зупинити голодування. Батько і мати Кондра 10 серпня на зустрічі зі слідчим звернулися з проханням про зміну запобіжного заходу до суду, «щоб поставити сина на ноги». За словами батька, у відповідь слідчий повідомив, що їхній син скоїв тяжкий злочин.