ООН виступила на захист вільного інтернет-доступу у світі
Рада з прав людини ООН ухвалила нову рекомендаційну резолюцію, публічно засудивши країни, які навмисно обмежують доступ до Глобальної мережі для своїх громадян.
В основу резолюції покладені попередні заяви про цифрові права, що відображають незмінну позицію організації — «люди повинні бути однаково захищені в офлайні й онлайні», включно з тими, де особливий акцент зроблено на свободу слова. Нагадаємо, це право згадано таких міжнародних документах, як «Загальна декларація прав людини» (ст. 19) та «Європейська Конвенція про захист прав людини і основних свобод», повідомляє Quibbll.
Фінальний варіант резолюції був затверджений ще в минулу п’ятницю, але потім натрапив на деякий опір з боку жменьки країн з авторитарним режимом, в числі яких Росія, Китай і Саудівська Аравія, а також ряду демократичних держав на кшталт Південної Африки та Індії. Згадані країни зажадали виключити з резолюції уривок, де йдеться про «беззастережне засудження будь-яких заходів щодо умисного обмеження або блокування доступу до розміщеної в мережі інформації».
Хоча подібні резолюції носять виключно рекомендаційний характер і не мають юридичної сили, вони мають велику політичну силу і часто є ефективним способом тиску на уряди країн-членів ООН.
Нинішнє рішення ООН особливо актуально в світлі значно почастішавших за останній час випадків, коли уряди різних країн обмежують доступ до Інтернету для своїх громадян. Тільки за останній місяць подібних випадків було декілька: блокування соціальних мереж в Туреччині після теракту в аеропорту Стамбула, відключення мобільного інтернету в Бахрейні та Індії через місцеві протести, а також блокування соціальних мереж в Алжирі на час шкільних іспитів.
За відомостями некомерційної організації Access Now, що відстоює цифрові права користувачів, в 2015 році було як мінімум 15 випадків блокування доступу до Інтернету по всьому світу, тоді як в нинішньому році зафіксовано вже 20 подібних порушень.
Відзначимо, що це вже не перша така резолюція. У 2013 році комітет з прав людини ООН ухвалила резолюцію про захист персональних даних у Мережі.