Британія відвоювала свої позиції у Євросоюзу

Тепер Британія може оголошувати референдум про вихід – не вихід з ЄС.
Британський прем'єр Девід Кемерон в результаті торгу, що тривав два дні майже без перерви, переконав нарешті Євросоюз і отримав для Британії навіть трошки більше, ніж вимагав до саміту ЄС.
Тепер прем'єр-міністр, повернувшись додому, може відповідно до торішніх передвиборних обіцянок оголосити референдум про вихід або не вихід з ЄС - і пояснювати співгромадянам в ході кампанії, що голосувати за вихід з Євросоюзу вже не треба.
Кемерон домігся від учасників саміту ЄС в Брюсселі згоди на те, щоб Британія не платила повністю всі допомоги новим іммігрантам з інших країн ЄС протягом семи років - хоча до саміту британський прем'єр говорив про чотири роки.
Задоволені і інші вимоги Британії, суть яких - закріплення в документах особливого статусу Сполученого Королівства в ЄС і його права не брати участь в подальшій політичній і економічній інтеграції Союзу.
"Британія ніколи не стане частиною європейської супердержави", - урочисто заявив журналістам лідер країни, яка і так, будучи членом ЄС, не входить ні в зону євро, ні в Шенген.
"Тепер нам належить працювати над тим, щоб забезпечити безпеку і процвітання Британії в складі реформованого Союзу", - оголосив британський лідер, маючи на увазі підготовку до референдуму.
Передбачається, що Кемерон оголосить про голосування вже в понеділок, призначивши його на 23 червня.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель на своїй прес-конференції за підсумками саміту сказала, що, на її думку, ці результати посприяють позитивному для ЄС підсумку референдуму.
"Ми вважаємо, що Девід Кемерон отримав від нас такий" пакет ", який дозволить збільшити число британців, які мають намір проголосувати за те, щоб країна залишилася в ЄС", - сказала Меркель.
Що вдалося відстояти Камерону?
Згідно з документом, схваленим президентами і прем'єрами всіх 28 країн ЄС, Британія отримає право не платити допомогу - спочатку взагалі ніяку, потім лише деяку - новоприбулому заробітчанину з іншої країни ЄС протягом чотирьох років з того моменту, як він отримає роботу.
Причому це право Британія отримає на сім років - з 2017 до 2023 року включно. Причому це право отримає не тільки вона - в документі йдеться про всі країни ЄС.
Спочатку на переговорах Кемерона з ЄС до саміту, мови про семирічний період не було. Однак в ході зустрічі Кемерон підняв ставки, зажадавши права не платити всі допомоги протягом семи років і потім при необхідності продовжити це ембарго ще двічі на три роки.
Всім країнам Євросоюзу буде дозволено індексувати дитячу допомогу на батьківщині дітей іммігрантів "відповідно до рівня життя в країні союзу, де проживає дитина". При цьому до 2020 року ця індексація буде стосуватися дітей новоприїжджих іммігрантів з ЄС, а з 2020-го - всіх.
У документ включено і символічно важливий пункт про те, що Британії не стосується декларована іншим Євросоюзом постійне поглиблення інтеграції ( "постійно тісний союз»).
"Визнається, що Сполучене Королівство, враховуючи його особливе положення відповідно до Договорів, не несе зобов'язань щодо подальшої політичної інтеграції в Європейський Союз", - йдеться в документі.
Це положення буде включено в наступні редакції основоположних документів ЄС.
У документ увійшли і пункти про взаємну повагу і врахування інтересів країн Єврозони і країн ЄС, які не бажають в неї входити, і про те, що останні не повинні брати участь у витратах на підтримку стабільності Єврозони.
Про угоду було оголошено в ході вечері лідерів Євросоюзу, інформує ВВС.
Саміт ЄС закінчився так, як і передбачало більшість європолітиків і спостерігачів: 27 країн ЄС, висловивши стурбованість, занепокоєння, а то й обурення вимогами Британії, в результаті погодилися, що її вихід з ЄС - набагато більше зло.
Права виявилася президент Литви Даля Грібаускайте, яка, приїхавши на саміт, видала пророкування-афоризм: "Тут у кожного буде своя драма, а потім ми про все домовимося".