Amnesty International стурбована порушеннями прав людини в Росії

У багатьох доповідях організації, опублікованих за останні місяці, акцентується увага на порушення прав людини та свободи слова в Росії.
«У порівнянні з попередніми роками, у 2015 році в Росії зросло число випадків порушення прав людини і права на свободу самовираження, що викликає стурбованість». Про це кореспондентові агентства Anadolu повідомив заступник директора Amnesty International по Європі та Центральній Азії Денис Кривошеєв.
Базована в Лондоні правозахисна організація Amnesty International у минулому році опублікувала ряд доповідей і звітів, які стосуються Росії. У цих документах були порушені питання порушення прав людини в Росії, процеси, що послідували услід за анексією Криму, а також повітряні операції Росії в Сирії.
За словами Дмитра Кривошеєва, численні заклики до російського керівництва залишилися без відповіді.
Зокрема, це стосується переслідувань за публікації в соцмережах, утиски неурядових організацій, закону, що порушує право на свободу зборів і маніфестацій, зазначив Кривошеєв.
«Міжнародне співтовариство і міжнародні партнери Росії повинні звернути увагу на те, що відбувається в цій країні. Необхідно зафіксувати, підтвердити та оприлюднити факти порушень. У ході зустрічей з представниками російської влади слід наполегливо піднімати питання про дотримання прав людини. Ми будемо раді спостерігати сильну позицію і жорсткі заяви з приводу порушення прав людини в Росії», — наголосив правозахисник.
Відзначимо, що в багатьох заявах Amnesty International, оприлюднених в минулому році, акцент був зроблений на порушення прав людини в Росії.
Так, в опублікованому місяць тому звіті Amnesty International було порушено питання про становище мирних активістів, засуджених в рамках останніх змін російського законодавства, які позбавили громадян можливості вільно висловлювати свою позицію на «одиночних протестах».
Amnesty International повідомила, що кілька опозиційно налаштованих активістів в Росії засуджені до позбавлення волі в рамках нових «репресивних законів», які регулюють збори в громадських місцях, що оцінюється як приниження з погляду свободи слова. Організація закликала Москву до звільнення активістів і запропонувала скасувати «несправедливий і гнітючий» закон.
Крім цього, організація піддала критиці РФ за ув’язння демонстрантів, затриманих у 2012 році під час акцій протесту на Болотній площі Москви. У своїй іншій заяві організація закликала російську владу скасувати закон, який регулює збори в громадських місцях.
Після тверджень, що Президент Росії Володимир Путін надає військову підтримку сепаратистам на сході України, Amnesty International заявила, що приховування числа загиблих російських солдатів є «нападками на свободу висловлювання думок».
Критикуючи Путіна за те, що він схвалив «заборону на оприлюднення інформації про загиблих у ході спецоперації російських солдатів», організація, нагадавши, що Кремль відкидає надання військової допомоги сепаратистам, заявила, що це ще один замах на свободу слова в країні.
На думку організації, це рішення підсилює побоювання за безпеку активістів та деяких представників ЗМІ, які в даний час самостійно стежать за розвитком подій в Україні, за що піддаються нападам.
Організація торік піддала критиці і закон, згідно з яким, Генеральний прокурор має право без рішення суду закривати іноземні компанії.
Закон про «небажані організації» в Росії дає право Генеральному прокурору і його помічникам при схваленні Міністерства закордонних справ оголосити зарубіжні та міжнародні НПО «небажаними». У такий спосіб, іноземні НПО закриваються і їхні активи заморожуються.
Amnesty International також розкритикувала позбавлення волі російського активіста-еколога Євгена Вітішко, якому пред'явили смішне звинувачення в «лайці в громадському місці». Після звільнення Вітішко організація засудила російську владу за запізнення в рішенні.
Крім того, міжнародна правозахисна організація Amnesty İnternational закликала в терміновому порядку провести незалежне розслідування убивства лідера російської опозиції Бориса Нємцова, який став жертвою збройного нападу в Москві.
Правозахисники підкреслюють, що Нємцов був одним з провідних політичних активістів країни і в обов'язки влади Росії входить визначення винних у його вбивстві, їхнє кримінальне переслідування і захист прав на свободу самовираження таких ідейних діячів, як Нємцов.
У іншій заяві Amnesty İnternational нагадується, що двом російським правозахисникам, які виступили з різними версіями з приводу причин вбивства Нємцова, загрожують притягненням до кримінальної відповідальності.
У заяві від 2015 правозахисна організація торкнулася питання про те, що російський трибунал засудив двох українських активістів до позбавлення волі, визнавши їх причетними до діяльності терористів.
Правозахисники вказали на те, що суд проігнорував дані про тортури щодо підозрюваних. При цьому Amnesty İnternational назвала судову справу над українськими активістами «фатальною помилкою», закликавши Москву віддати активістів під цивільний суд або ж звільнити їх.
У доповіді Amnesty İnternational, опублікованому в першу річницю анексії Криму, зазначається, що особи, що критикують події на півострові, піддаються переслідуванням, нападам, їхні голоси придушуються.
Де-факто влади в Криму порушують права проукраїнських органів ЗМІ, які критикують режим, проукраїнських організацій, кримських татар і незалежних осіб, відзначають автори доповіді.
У торішньому заяві правозахисна організація піддала критиці закриття кримськотатарських органів ЗМІ після анексії Криму.
Багато з них були змушені повторно отримати ліцензію, заявки деяких організацій були безпричинно відхилені, що є відкритим порушенням права на «свободу самовираження», йдеться у ньому.
В останній доповіді по Росії, опублікованому в минулому році, Amnesty İnternational сконцентрувалася на операції цієї країни в Сирії.
Правозахисна організація акцентувала увагу на тому, що жертвами повітряної операції Росії, розпочатої в Сирії у вересні 2015 року зі метою підтримки свого союзника Башара Асада, стали сотні цивільних осіб.
ВКС Росії наносили удари по населених пунктах, будинках, мечетях, ринках і лікарнях, говориться в доповіді. Її автори вказали на наявність потужних доказів з приводу того, що російські нападу являють собою порушення міжнародного права.