Вода в Стиру задовільної якості, купатися можна
Високий градус повітря виганяє людей із будинків та офісів у місця, де можна охолонути, — на береги водойм.
Високий градус повітря виганяє людей із будинків та офісів у місця, де можна охолонути, — на береги водойм. У Луцьку з природними водними об’єктами негусто — більш-менш придатною для купання є річка Стир. Так, каламутна пінява рідина, що тече між розмитих берегів із посохлими деревами, відлякує. Та хіба у городян, переважно замкнутих у чотирьох стінах, є вибір?
Місця для купання
Найкраще облагороджений берег Стиру в Центральному парку — і лавки, і смітники, і кабінки для переодягання. Один недолік — некошена трава до пояса. Та з ним можна миритися, бо стежки добре втоптані. Та імпровізованих пляжів на Стиру, що петляє різними районами Луцька, багато. Місцеві мешканці так-сяк власними силами їх облаштовують і пірнають у річку, ризикуючи натрапити на… будь-що.
Днями комісія міськради з питань дотримання природоохоронного та земельного законодавства у водоохоронних зонах водних об’єктів провела виїзне засідання на березі Стиру по вулиці Глушець (униз за будівлею обласної ради).
Начальник відділу екології Борис Сорока попросив допомогти з прибиранням території студентів педагогічного коледжу. Близько 25 молодих людей пройшли заростями в обидва боки від пляжу, назбирали зо двадцять мішків побутових відходів — пляшки, одноразовий посуд, обгортки, повантажили їх у машину та розійшлися. Натомість Борис Сорока доручив своїм підлеглим встановити тут контейнер для збору сміття.
Тим часом аквалангісти обстежували дно річки, де саме купається люд. Найперше впадає в очі спуск — сходи влаштовані з плит, які до реконструкції лежали на площі перед «білим домом», на Київському майдані. А остання плита, що заходить у воду, зауважив аквалангіст, дуже скидається на могильну.
Повним несподіваних знахідок виявилось і дно. За 15 хвилин обстеження дайвер Володимир Кондратюк видав на берег чотири автомобільні шини, здоровенну криву поліняку, чималий шматок напівзогнилого пенька, кілька скляних пляшок.
— На пляжі у Центральному парку в травні двічі відбирали проби води, — повідомив завідуючий відділом комунальної гігієни Луцької міськрайонної санепідемстанції Микола Витвицький. — Згідно з розпорядженням міського голови, це єдиний офіційний пляж у місті, бо тільки на ньому є стаціонарний рятувальний пост, добре досліджене дно. Вода задовільної якості, купатися можна. Звісно, у місті є багато неофіційних пляжів — у районі Теремно, водойма в Парку 900-річчя, інші. У травні відбирали 16 проб по Луцьку, скрізь вода нормальної якості, бо утримується суха тепла бездощова погода. Коли зачастять дощі, ситуація може змінитися.
Стадіон
Крім пляжу, на Глушець є стадіон, точніше, те, що від нього лишилось, — ущент заросле поле.
— Сьогодні залучили роторну косарку, яка викосить на полі траву, — зауважив Борис Сорока. — Депутат Микола Дендіберін узяв на себе ініціативу облаштування стадіону.
На фото: Наразі косять поле
Микола Дендіберін опікується спортмайданчиком за адресою Київський майдан,1. Тепер от депутат хоче довести до пуття цю площадку.
— За півтора-два роки я «проб’ю» великі гроші, — каже Микола Євгенович. — Підрядник Віктор Чорнуха подав готовий кошторис — лише на футбольне поле піде мільйон гривень. Треба повністю зібрати теперішнє покриття, засипати щебенем, а наверха — знову землю. Це робиться для того, щоб кроти згодом не рили. Кошторис спорудження огорожі навколо стадіону — близько 300 тисяч. Ще чималі витрати підуть на траву. Необхідно до 200 кілограмів трави на футбольне поле, а десять кіло коштує 600 гривень. Плюс потрібна власна газонокосарка, на яку знадобиться ще 25 тисяч. Думаю, що ми зможемо це осилити. Я поїду в Київ, буду зустрічатися з посадовцями Міністерства молоді та спорту. Ми зробимо для дітей одне футбольне поле — екологічно чисте, ідеальне, на березі річки Стир.
Паркові канали
Та повернемося до Центрального парку, через який проходить значна частина «купального» Стиру. В парку почалася реконструкція каналів. Воду з них спустили — і принаймні на вигляд стало ще гірше: суцільна брудна ряска, пластикові пляшки. Борис Сорока нагадав, що проект реконструкції каналів був розроблений ще в 2005-му. Та відтоді у міській казні так і не знайшлося грошей на втілення. Зараз проект переглядають щодо зменшення витрат. Голова облдержадміністрації Борис Клімчук пообіцяв виділити місту 400 тисяч гривень із 22 мільйонів, що прийшли на Волинь для попередження повеней. Із міського бюджету додати нічого, тож по каналах виконають стільки робіт, на скільки вистачить грошей.
На фото: Наразі косять поле
Та чи не потрапляє застояна вода з паркових каналів у Стир? Адже насосна станція розташована впритул до русла. Це питання до спеціалістів санепідемстанції.
— Система каналів збудована таким чином, що з одного боку парку в річці вода забирається, а з другого її переганяє насосна станція,
— відповідає Микола Витвицький. — Нічого страшного не станеться, коли вода з каналів потрапить у Стир. По-перше, це болотна застояна вода, а не промислові стоки якогось підприємства. По-друге, вода спускається за територію пляжу вниз за течією. По-третє, у воді містяться природна рослинність, мікроорганізми, тож відбувається процес самоочищення.