У Луцьку пропагують алкомінімалізм

У Луцьку пропагують алкомінімалізм

Міжнародний клуб алкомінімалістів відсвяткував свою п’яту річницю з дня створення. Саме тоді й з’явився термін «алкомінімалістика», який означає колекціонування спиртних напоїв у мініатюрних пляшечках.

Автор: Людмила ШИШКО / Джерело: Відомості

25 листопада міжнародний клуб алкомінімалістів відсвяткував свою п’яту річницю з дня створення. Саме тоді й з’явився термін «алкомінімалістика», який означає колекціонування спиртних напоїв у мініатюрних пляшечках місткістю до 50 мілілітрів. Організували цей клуб двоє росіян, один із яких зараз мешкає в Америці. А серед членів є й українці, зокрема наш земляк — лучанин Сергій Деркач.

Про нього дізналися завдяки виставці, яку організувала у приміщенні «Західінкомбанку» Волинська асоціація колекціонерів «Паритет». На ній представлено близько 400 мініпляшок, які за вісім років зібрав пан Сергій. На Волині така виставка проходить уперше. Крім того, тут представлено інші аксесуари алкоголю — корки, акцизні марки, підставки під пляшки, гральні карти із зображенням спиртних напоїв, візитівки барів і ресторанів. Але найбільше вражає різноманіття самих пляшок коньяків, бренді, віскі, горілки. Вони виготовлені зі скла, дерева, пластмаси, металу. У вигляді виноградного грона, корабликів, трубочок, музичних інструментів, пасхальних яєць, лампочок і навіть сперматозоїда.

— Виставку ми назвали «Доля ангелів у дубових бочках», — розповідає голова асоціації «Паритет» Анатолій Сєрков. — Саме так романтично виробники алкогольних напоїв кажуть про ту частину вин, коньяків, рому та всіх інших божественних амброзій, які залишають стіни дубових бочок через найтонші пори дерева.

Залежно від клімату, а точніше — від вологості, типової для географічної зони, де виготовляється конкретний алкогольний напій, ця «доля» може становити від півтора до семи відсотків у рік. І уявіть, скільки це буде, якщо, наприклад, коньяк зберігається 50 років у бочці. У Шотландії, приміром, у вигляді «долі ангелів» щороку випаровується 45 мільйонів пляшок віскі по 0,5 л, а коньяку — 27 мільйонів пляшок.

Експонати, які можна побачити на виставці, належать різним країнам. Прикро, що Луцький спиртогорілчаний ще не випустив своєї мініпляшки.

— Загалом такі сувенірні пляшки випускає дуже мало фірм, — продовжує Анатолій Сєрков. — В основному це ті, що створили за багато років на ринку свій авторитет та імідж. Для порівняння тут ми поставили, — показує внизу шафки, — п’ятилітрову пляшку «Козацької ради», а біля неї — пляшечки по 15 мілілітрів, однак ці маленькі коштують стільки само, як та велика, хоча якість напою може бути однаковою.

Щодо цін, то, як розповів «Відомостям» сам власник колекції, вони різні. Наприклад, із дорогих коньяків — французький «Larsen» у пляшечці з фарфору, розписаній 24-каратним золотом, коштує від 60 до 100 євро. А французький коньяк, випущений спеціально під улюблену марку сигар Фіделя Кастро «Cohiba», волинянин придбав за 60 доларів.

— Маленький «Хеннессі» вартує 240 грн., — розповідає пан Сергій. — Дуже цінуються старі коньяки, горілки, які випущені ще за Радянського Союзу. Коньяк 78-го року випуску зараз можна продати від 100 до 120 доларів. Для мене всі ці речі вимірюються не стільки грошима, як наявністю цих експонатів. Продавати їх я поки не збираюся.

Сергій каже, що серед колекціонерів цінуються ті люди, які збирають тільки один вид напою. В Україні є двоє чоловіків, які займаються лише коньяками, і волинянин планує стати третім.

— З часом все інше, крім коньяків, перейде в обмінний фонд, — пояснює колекціонер, — адже основне джерело поповнення колекції — це обмін через Інтернет із колегами по хобі.

На виставці увагу багатьох відвідувачів привернула маленька пляшечка з огірком всередині. Виявляється, її придумав сам Сергій.

— Це просто так — для сміху, а ще хочу зробити з помідором, — розповідає колекціонер.

— А як же ви туди його помістили? — цікавлюся.

— Коли на городі тільки-но з’явилася зав’язь, помістив її у пляшечку, і коли огірок виріс, акуратно його відрізав — ось і весь секрет.

— А вам ніколи не хотілося відкрити якусь із пляшечок і спробувати напій?

— Ні, це мене абсолютно не цікавить. Я пропагую не вживання, а колекціонування.

Нещодавно Сергій побував у свого знайомого в Києві, який також збирає речі алкомінімалістики. Від побаченого залишилися приємні враження. Адже експозиція налічувала близько 12 тисяч пляшечок. Отож, є на кого рівнятися.

Loading...