Астрономи-любителі відкрили рідкісну планету серед чотирьох зірок

Астрономи-любителі відкрили рідкісну планету серед чотирьох зірок

Астрономи виявили екзопланету, яка обертається на складній орбіті навколо чотирьох зірок.

Джерело: Відомості

Астрономи виявили екзопланету, яка обертається на складній орбіті навколо чотирьох зірок. Віддалена від Землі на 5000 світлових років планета входить у подвійну зоряну систему, яка у свою чергу обертається навколо іншої зіркової пари. Це перший випадок такого роду.

Планета, що отримала назву PH1 за назвою сайту астрономів-любителів Planethunters.org, була виявлена двома непрофесійними астрономами. Вона є газовим гігантом, за розміром схожим із Нептуном, а її діаметр у 6 разів більший за земний.

Астроном Кріс Лінтотт із Оксфордського університету вважає, що такий космічний об'єкт міг виникнути тільки в результаті збігу досить рідкісних обставин. «Всі чотири зірки, які впливають на планету своїм тяжінням, створюють надзвичайно складне гравітаційне середовище. Однак при цьому планета рухається на стабільній орбіті, — заявив астроном. - Це важко пояснити і ще важче передбачити».

Подвійні зоряні системи широко поширені. Однак планети в таких системах зустрічаються порівняно рідко. Відкриття планетної системи у подвійної зірки, що входить в систему зі ще однією подвійною зіркою, є виключною рідкістю. «Досі було відомо про існування шести екзопланет на стійких орбітах у системах подвійних зіро», — говорить доктор Лінтотт.

Планета PH1 була виявлена двома американськими любителями, що використовують сайт Planethunters, — Кіяном Джеком із Сан-Франциско і Робертом Галіано з Коттонвуда в Арізоні. Вони виявили слабкі відхилення в світловому випромінюванні цієї зоряної системи, які сигналізували про проходження планети перед однією із зірок. Група професійних астрономів підтвердила їхнє відкриття, використовуючи телескопи обсерваторії Кека на горі Мауна-Кеа на острові Гаваї.

Сайт Planethunters («Мисливці за планетами») був створений у 2010 році з метою використання в астрономії здібностей людини при розпізнаванні образів; цей сайт публікує зображення зірок, одержувані за допомогою американського орбітального телескопа «Кеплер». Відвідувачі сайту Planethunters отримують доступ до цих астрономічних даних і можуть взяти участь у розпізнаванні отриманих зображень.

З грудня 2010 року більше 170 тисяч людей взяли участь у проекті Planethunters.org, аналізуючи зображення зірок, які можуть мати планети.

Loading...