Вчені довели, що організми Землі можуть відновлюватися після екологічних катастроф

Вчені довели, що організми Землі можуть відновлюватися після екологічних катастроф

Найбільші екологічні катастрофи 250 мільйонів років тому призвели до загибелі 90% організмів на планеті. Вчені встановили, що для відновлення біорізноманіття після цієї кризи потрібно близько 10 мільйонів років.

Джерело: Відомості

Найбільші екологічні катастрофи 250 мільйонів років тому призвели до загибелі 90% організмів на планеті. Вчені встановили, що для відновлення біорізноманіття після цієї кризи потрібно близько 10 мільйонів років, говориться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience, яке наводить «Сегодня».

«Вивчення геологічних даних показало нам, що в цілому життя на Землі відновлюється навіть після жахливих катаклізмів — вони просто перезапускають процес еволюції», — говорить автор дослідження, співробітник університету Брістоля (Великобританія) Майкл Бентон.

Вимирання наприкінці Пермського геологічного періоду, яке вважається найбільшим за всю історію планети, сталося через ланцюг екологічних катастроф, серед яких — глобальне потепління, кислотні дощі, підвищення кислотності вод океану і нестача в них кисню. Ці умови призвели до загибелі 90% організмів, які в той час жили на Землі.

«Складно собі уявити, що загинуло стільки живих істот, але на території Китаю і в деяких інших місцях на планеті цьому є неспростовні докази», — відзначає один з авторів дослідження, співробітник Уханського університету наук про землю (Китай) Джун-Цян Чень.

Проаналізувавши дані геологічного буріння, вчені прийшли до висновку, що в перші п’ять мільйонів років після глобальної кліматичної кризи умови для життя залишалися важкими, проте деякі екосистеми, сформовані найбільш простими, здатними до адаптації організмами, почали відновлюватися вже в цей період.

Потім, коли умови стали м’якшими, стали з’являтися нові види та екосистеми почали ускладнюватися, досягнувши порівняного з «докризовим» станом рівня.

«Завжди вважається, що глобальне вимирання видів — це щось незворотне, але, виходячи з геологічної історії, це необоротно тільки для окремих видів. Зараз починаються процеси, схожі на першопричини того вимирання — і глобальне потепління, і кислотні дощі, і підвищення кислотності океану — можливо, ми могли б винести якийсь урок з вивчення геологічної історії», — вважає Бентон.

Loading...