Держава почала давати здешевлені кредити на житло
Від сьогодні, з 1 червня, у Києві запрацювало «єдине вікно», у якому громадяни можуть отримати іпотеку з частковою компенсацією відсоткової ставки.
Від сьогодні, з 1 червня, у Києві запрацювало «єдине вікно», у якому громадяни можуть отримати іпотеку з частковою компенсацією відсоткової ставки.
«Сьогодні «єдине вікно» вже запроваджене у Києві, на базі Іпотечного центру по місту Києву та Київській області. 29 травня до «єдиного вікна» звернулися перші 200 громадян, 40 із них розпочали збір документів та вибір квартир. 16 бажаючих отримати кредити та компенсацію відсотків уже принесли всі потрібні довідки та оформили необхідні документи. Після перевірки платоспроможності та необхідності поліпшення житлових умов позичальників документи двох громадян вже 30 травня були направлені на розгляд кредитним комітетом банку», – сказав міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк.
За його словами, розрахунки експертів Мінрегіону свідчать, що сума мінімального щомісячного доходу сім’ї, а також платежі за кредитом є цілком доступними. Так, за програмою здешевлення іпотеки за квартиру площею 40 кв. м у Києві позичальник реально буде сплачувати щомісяця менше 3 тисяч гривень.
«Для сім'ї із двох людей, які проживають у Києві, квартира площею 40 кв. м при перевищенні на 25% граничної ціни квадратного метра (гранична для Києва – 7000 грн.) буде коштувати 350 тис. грн. Максимальна сума першого внеску (25% від вартості квартири) становитиме близько 90 тис. грн.», – повідомив міністр.
За словами урядовця, кредит, який буде погашати позичальник, становитиме 262 500 грн., а розмір щомісячного платежу – 5527 грн. (тіло + відсотки), із яких розпорядник коштів нижчого рівня має повернути позичальнику 2844 грн. Таким чином реально позичальник сплатить всього 2683 грн.
Керівник Мінрегіону також наголосив, що обов’язковою умовою програми є певний мінімум суми заробітної плати всіх членів родини. «Для дотримання вимог соціального захисту позичальника щомісячний платіж не може перевищувати 40% сукупного середньомісячного доходу сім'ї. Таким чином щомісячний мінімальний дохід сім'ї позичальника повинен становити 6 708 грн.», - сказав він.
Термін кредитування та часткової компенсації - до 15 років із моменту укладення договору. Процентна ставка - не більше 16%, обов'язковий власний внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але банк не може встановлювати більше 25% від вартості житла. Нормативна площа - 40 кв. м на одну людину або сім'ю із двох людей. Плюс 18 кв. м на кожного наступного члена сім'ї, але не більше 58 кв. м у підсумку. Нормативна вартість за кв. м: Київ - до 7 тис. грн., Київська область - до 5 тис., інші населені пункти - до 4 тис. грн.
Анатолій Близнюк запевнив, що держава гарантуватиме виплату часткової компенсації відсотків позичальникам програми здешевлення іпотеки. «У типовому договорі, розробленому Мінрегіоном, визначено, що виплату часткової компенсації гарантує держава. Для того, щоб зробити відповідну статтю держбюджету «захищеною», Мінрегіоном розроблено, а урядом схвалено та направлено до Верховної Ради проект закону про внесення змін до 55-ї статті Бюджетного кодексу», – повідомив Анатолій Близнюк.
За словами міністра, кошти обсягом 1 млрд. грн. передбачені у державному бюджеті цього року і будуть обов’язково передбачатися у бюджетах наступних років. У цьому році вже є помісячний розпис, зокрема на червень виділено перший транш у сумі 30 млн. грн.