Вагітним довго засмагати не можна

Вагітним довго засмагати не можна

Хоча вагітність — це не хвороба, проте влітку життя майбутніх мам міняється.

Автор: Ольга УРИНА / Джерело: Відомості

Хоча вагітність — це не хвороба, проте влітку життя майбутніх мам міняється. Зазвичай, цю пору року вони переносять найважче. Що влітку буде корисним, а від чого вагітній жінці краще утриматися, розповідає акушер-гінеколог Луцького клінічного пологового будинку Ірина Трач.

— Чи варто вагітним вирушати у подорожі?

— Це залежить від терміну вагітності. Найкращим для подорожей вважається другий триместр — 14-28 тижнів. У цей час організм уже адаптувався до нового стану, минули неприємності раннього токсикозу. В жінки ще багато сил та енергії, а животик не заважає активності. Неодмінно потрібно порадитися з лікарем, куди безпечніше буде поїхати. Адже для когось найкращий відпочинок буде на дачі, а хтось може поїхати і подалі від дому. Якщо є бажання відпочити закордоном, то варто обирати ту країну, клімат якої не дуже відрізняється від звичного.

— Яким транспортом найкраще діставатися до місця відпочинку?

— Найоптимальніший транспорт для вагітної — це потяг. Адже у ньому можна полежати, посидіти, походити під час руху. Так жінка уникає тривалого статичного положення. Літак — не найкращий вибір для майбутніх мам. Вони тяжко переживатимуть різку зміну атмосферного тиску при зльоті та посадці, виникатиме велике навантаження на серцево-судинну систему. Крім того, якщо мама боїться літати, то зайвий стрес може спровокувати загрозу переривання вагітності. Якщо все ж таки вибрали літак, то зважайте, щоб переліт не тривав більше трьох-чотирьох годин. Непоганим варіантом може стати автомобільна поїздка. Не забувайте робити зупинки, аби вагітна могла походити та трохи розім’ятися. Зважаючи на те, що авто — найнебезпечніший вид транспорту, майбутня мама під час руху має сидіти на задньому сидінні, а відпочивати в горизонтальному положенні можна, лише коли автівка стоїть.

— Чи можна майбутнім мамам купатися?

— Плавання тренує м’язову та дихальну системи організму, що готує маму та плід до майбутніх пологів. Ще одна користь від купання — це загартовування. Прохолодна вода, тепле повітря, гарячий пісок створюють контраст температур, що позитивно впливає на організм. Дуже корисне плавання при варикозному розширенні вен, набряках, пов’язаних із вагітністю.

Купатися в морі можна без обмежень, оскільки морська вода насичена мікроелементами та солями, добре розслабляє м’язи, тонізує нервову систему, знімає стрес. Що стосується річок і озер, то плавати можна лише в екологічно чистих. При цьому головне не забувати правил безпеки: не запливати далеко, не купатися наодинці, не пірнати.

Якщо нема змоги купатись у водоймі, то хорошою альтернативою стануть басейни. Також можна приймати теплий і навіть прохолодний душ, аби почуватися бадьоро.

— А як же із засмагою?

— Усім відомо, що у період підвищеної активності сонячне проміння може спровокувати розвиток різних небажаних процесів у організмі, а особливо на шкірі. Тож уже це є вагомою причиною, аби вагітні відмовилися від зловживання сонячним промінням. Є ще низка причин, чому майбутнім мамам краще не засмагати. Так, через тривале перебування на сонці знижуються артеріальний тиск і тонус м’язів, що може спричинити розвиток маткової кровотечі. Вагітна жінка ризикує швидко перегрітись і втратити свідомість, оскільки у неї утруднені процеси теплообміну. Також під дією сонця прогресує варикозне розширення вен нижніх кінцівок. Це пояснюється тим, що під час вагітності кровоток у венах і так утруднений, а під впливом перегріву він уповільнюється, що сприяє застою крові. Якщо на обличчі жінки з’явилися пігментні плями, зумовлені вагітністю, то вони можуть збільшитися. Пігментація, що може з’явитися після засмаги на ранніх термінах вагітності, довго не зникатиме — це пов’язано зі зміною гормонального фону. Імунологами доведено, що надлишок ультрафіолету знижує імунітет. Це може призвести до розвитку кишкових захворювань, дисбактеріозу, загострення хронічних інфекцій і хвороб.

— Невже від засмаги конче потрібно відмовитись, адже сонячне проміння приносить і користь?

— Під дією сонячних променів в організмі утворюється вітамін D, який регулює обмін кальцію, магнію, фосфору, попереджаючи розвиток рахіту в малюка й остеопорозу в майбутньої мами. Тому зовсім відмовлятися від засмаги не варто, проте робити це потрібно, дотримуючись наступних правил: засмагати до 10-ї ранку та після 17-ї; використовувати дитячі сонцезахисні засоби з високим ступенем захисту; більше часу проводити в тіні, а на відкритому сонці перебувати не довше 10-15 хвилин. Також, ідучи на пляж, варто подбати про спеціальний одяг. Вагітній жінці краще обрати світле вбрання, яке не буде порушувати процеси природного охолодження тіла та не допустить перегрівів. Не забудьте й про головний убір.

— Припускаю, влітку вагітним потрібно відрегулювати раціон?

— У спеку обмежувати вживання рідини небезпечно, тому вагітна жінка має випивати щонайменше 1,5 літра води на добу. З раціону варто виключити продукти, що затримують рідину. Йдеться про солоне, копчене, гостру їжу, солодкі страви та напої. Пити краще негазовану чисту воду, зелений чай, кисломолочні продукти, натуральні напої з кислих ягід. Варто вживати побільше свіжих овочів і фруктів, ягід, листової зелені.

Loading...