«Розріджувати» кров без вагомої причини не варто

«Розріджувати» кров без вагомої причини не варто

Мало не щодня з різних джерел ми чуємо про те, яку небезпеку становить загусання крові.

Автор: Ольга УРИНА / Джерело: Відомості

Мало не щодня з різних джерел ми чуємо про те, яку небезпеку становить загусання крові. За порадою сусідки чи подруги все більше людей п’ють пігулки для «розрідження», при цьому особливо не розбираючись, чи потрібно це організму. Звісно, густина крові — надзвичайно важливий показник, тому «Відомості» вирішили поспілкуватися про проблеми згущення та «розрідження» крові з керівником Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології та тромболізису, доктором медичних наук, професором Андрієм Ягенським.

— Розкажіть, у чому причина згущення крові?

— Поняття «густа кров» не застосовується у медицині, це народний термін, який не відображає реального стану. Мабуть, ідеться про ситуації, коли збільшується ризик утворення згустків крові — тромбів. Небезпечні вони тим, що можуть перекривати різні судини. Якщо говорити про ризик виникнення тромбів, то він залежить не стільки від крові, скільки від стану стінок судин.

— Які хвороби виникають унаслідок утворення тромбів?

— Якщо тромб перекриває судину в серці, стається інфаркт міокарда, якщо у мозку — інсульт. Припинення кровотоку в таких судинах може призвести до смерті. Крім того, тромби можуть виникати у венах, у такому випадку говорять про тромбоз або тромбофлебіт. Практично будь-яка судина може перекритися тромбом, і наслідки залежать від того, наскільки важливий орган уражений.

Але тромб не виникає, так би мовити, на порожньому місці. Для того, щоб він з’явився, необхідно, аби судина була уражена. Якщо ми говоримо про артерії, то це атеросклеротична бляшка. Вона утворюється від накопичення холестерину у стінці судини. Якщо ця бляшка розривається, місце розриву відразу заліплюється спеціальними клітинами крові — тромбоцитами, на них нашаровується білок фібрин, і виникає тромб. Це дуже швидкий процес: потрібно всього п’ять-десять хвилин для перекриття судини.

Тож, аби уникнути цих ситуацій, лікарі й призначають ліки, які зменшують ризик тромбозів.

— Які ж ліки варто приймати для цього?

— Є кілька препаратів, які попереджають утворення тромбів. Вони називаються антиагрегантами (від слова «агрегація» — злипання). Їх дія ґрунтується на тому, що вони зменшують здатність тромбоцитів зліплюватися. Найефективніші з них — це добре відомий нам аспірин і відносно новий препарат «Клопідогрель». Найширше в усьому світі вживається аспірин, оскільки він поєднує в собі високу ефективність і низьку вартість.

— Кому ж потрібно вживати «розріджувальні» пігулки?

— Ще раз наголошу, ці ліки не розріджують кров, а зменшують її здатність згортатися. Вони в першу чергу призначаються людям, у яких уже були тромбози. Також, якщо у хворого був інфаркт міокарда чи ішемічний інсульт, він обов’язково має приймати ці ліки, звичайно, якщо відсутні протипоказання. Та таблетки однаково має прописати лікар.

— Чи можна здоровим людям приймати аспірин для профілактики?

— Для профілактики аспірин не приймають. Адже цей засіб має й недолік — може викликати виразки, ураження шлунку, ерозії. Тому приймати його безсистемно, лише тому, що раптом вирішили «розрідити» кров, неправильно.

Аспірин — дійсно хороший препарат, який запобігає виникненню тромбів. Але він також пов’язаний із певним ризиком посилених кровотеч. Адже зменшення згортання крові не всім підходить. Обов’язково консультуйтеся з лікарем. Бо якщо в людини немає ризику тромбозів, то немає сенсу вживати цей препарат.

Однак інколи й у здорових людей є потреба у вживанні аспірину — коли ризик інфаркту, інсульту високий. Є певні категорії ризику, лікарі про це знають, і лише вони можуть призначати ліки.

— Хто ж знаходиться в групі ризику?

— Це люди з підвищеним артеріальним тиском — більш як 140 на 90, курці, ті, хто страждає від ожиріння чи має високий рівень холестерину, діабетики, особи з гіподинамією. Скажімо, кожна викурена цигарка викликає спазм судини та збільшує ризик тромбоутворення. В організмі є система, яка самостійно розчиняє тромби, бо ж у нас щосекунди утворюються та розчиняються тромби— це все в балансі. А от куріння призводить до порушення рівноваги.

Хочу зауважити, що вже п’ять років у Луцькій міській клінічній лікарні працює центр кардіоваскулярної патології та тромболізису, де лікарі можуть розчиняти тромби — як у судинах головного мозку, так і в судинах серця. В нас є випадки, коли вдавалося зупинити інсульт чи інфаркт, якщо хворий звертався у перші години. Тож якщо вам стало зле, з’явилися біль за грудиною, раптова слабкість у руці чи нозі, порушення мови, тобто є найменша підозра на інфаркт або інсульт, не варто чекати — відразу викличте «швидку». Тромболізис можуть зробити навіть у багатьох районних лікарнях, головне вчасно звернутися.

Loading...