Волиняни готові захищати свою землю
Про те, кого вони стосуються першочергово та з якими труднощами стикаються військові, виконуючи поставлене завдання, «Відомості» спілкувалися з військовим комісаром Волинської області Олегом Галаком.
У добровольці йдуть навіть жінки. Як відомо, з 2 березня на Волині, як і в інших областях, розпочалися мобілізаційні навчання військовозобов’язаних. Про те, кого вони стосуються першочергово та з якими труднощами стикаються військові, виконуючи поставлене завдання, «Відомості» спілкувалися з військовим комісаром Волинської області Олегом Галаком.
Як розповів Олег Георгійович, труднощів у проведенні мобілізаційних навчань військовозобов’язаних не виникало, а от забезпечення матеріально-технічними засобами могло би бути й кращим.
— Не вся техніка справна, — розповідає комісар. — Крім того, та, що лишилася, вже давно застаріла. Виникають питання щодо отримання продовольства, речового, медичного майна: на складах є, але зараз утримується на території інших областей.
— Його потрібно зі складів переправити сюди? — уточнюємо.
— Так, — пояснює, — але сьогодні є певні труднощі з виділенням транспорту, пального. Поки ми ці питання вирішуємо. Допомагає нам у цьому влада краю на чолі з головою ОДА Григорієм Пустовітом. Керівництво УМВС у Волинській області своїми силами забезпечило охорону вантажів, які ми утримуємо на території іншого регіону, а також вирішило питання щодо їх супроводу на Волинь.
За словами військового комісара, військовозобов’язані — це категорія громадян, які проходили військову службу та здобули військово-облікову спеціальність. На навчальні збори викликають солдатів — віком до 40 років, сержантів — до 45-ти, офіцерів — до 50-ти і так далі.
Якась їх частина (цифр комісар назвати не може, бо це таємниця)зараз проходить навчання. Саме ними у разі введення воєнного стану будуть доукомплектовуватись обласний і районні військові комісаріати.
— Зараз на період зборів ми вчимо їх виконувати свої функціональні обов’язки у разі переведення у стан воєнного часу, — пояснює Олег Галак. — Хтось буде приймати особовий склад, який прибуватиме у військову частину, хтось відповідатиме за оповіщення, збиратиме інформацію і так далі.
Якщо ці люди працевлаштовані, то за період, поки вони на зборах, їм відповідно до їхньої зарплатні перерахує гроші Міноборони. Непрацюючі ж отримають заробітну плату, що дорівнює середній по Україні.
Решта з категорії військовозобов’язаних перебуває вдома, та кожен уже одержав мобілізаційні документи, де вказано, що у разі воєнного стану він буде призначений у ту чи ту військову частину.
Також, за словами Олега Галака, щодня до військкоматів прибувають добровольці. Серед них є призовники, військовозобов’язані запасу, люди, термін перебування яких на обліку в військових комісаріатах уже минув, також приходять жінки, в основному медики.
— Люди хочуть бути корисними й готові захищати свою землю, — запевняє Олег Георгійович.
— Якщо, не дай Бог, ситуація загостриться, чи будуть набирати тих, хто не служив в армії? — уточнюємо у комісара.
— Думаю, що так, — відповідає. — Якщо стан здоров’я дозволяє, їх буде призвано, вони пройдуть навчання й будуть використовуватися за своїм фахом як військові.
На запитання, які висновки можна зробити з сьогоднішньої ситуації, щоб на майбутнє такого не повторилось, Олег Галак зауважив, що потрібно нарощувати Збройні сили України, адже сьогодні вони набагато відстають від російських і за чисельністю, і за оснащенням.
— Під час реформування системи військових комісаріатів, — каже Олег Георгійович, — на посадах у військкоматах лишились один комісар і дві жінки. Робота військового комісаріату звелася здебільшого до видачі довідок, і військовий комісар був не як керівник, а як виконавець. При такому штаті, показує практика, поставлені завдання виконувати надзвичайно важко.
Як відомо, Верховна Рада затвердила Указ виконувача обов’язків Президента України Олександра Турчинова № 303 від 17 березня «Про часткову мобілізацію». У зв’язку з цим обласний військовий комісар повідомляє, що, по-перше, всі громадяни віком до 45 років, які проходили військову службу в лавах Збройних сил або інших військових формувань, повинні особисто звернутись у районні військові комісаріати за місцем реєстрації та перебування на військовому обліку. По-друге, після отримання повістки їм необхідно прибути за вказаним місцем у визначений час. Місцевим органам виконавчої влади з участю органів місцевого самоврядування доручено організувати і забезпечити своєчасне оповіщення та прибуття призовників на військову службу, доставляння техніки на збірні пункти й у військові частини, а місцевим органам виконавчої влади — тимчасово виділити будівлі, споруди, земельні ділянки, транспортні й інші матеріально-технічні засоби. Військові формування й оперативно-рятувальна служба цивільного захисту будуть переведені на організацію і штати воєнного часу.