Волинський ринок праці найбільше потребує робітничих спеціальностей
Як повідомила начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Олена Комар, фахівці міських, міськрайонних і районних центрів зайнятості у листопаді минулого року провели опитування майже чотирьох тисяч волинських роботодавців щодо визначення перспективної потреби в кадрах на 2014–2017 роки.
Залишилося півроку до закінчення навчального року, і перед старшокласниками постане важливий у житті вибір — куди піти вчитися, щоб здобути професію, яка б була до душі й у майбутньому забезпечила достойні заробітки. Адже не секрет, що сьогодні знайти роботу вдається не всім і, на жаль, безробіття у нас існує. Кого потребуватиме ринок праці у найближчі роки та які спеціальності стануть актуальними, з’ясовували «Відомості».
Як повідомила начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Олена Комар, фахівці міських, міськрайонних і районних центрів зайнятості у листопаді минулого року провели опитування майже чотирьох тисяч волинських роботодавців щодо визначення перспективної потреби в кадрах на 2014–2017 роки.
— Якщо говорити в цілому про потребу в кадрах, то цього року роботодавці мають намір працевлаштувати близько 4,5 тисячі осіб, — розповідає про результати опитування Олена Петрівна. — У 2015-му — близько чотирьох тисяч осіб, у 2016-му — 3579 й у 2017-му — 3566. Найбільш затребуваними будуть працівники за спеціальністю «комплектувальники проводів» для заводу «Кромберг енд Шуберт», оскільки знаємо, що це підприємство збільшує свої потужності й їм щорічно потрібно буде більше тисячі найманих працівників.
Однак у нас нема навчального закладу, який би готував таких спеціалістів. Тому в центрі зайнятості як вихід пропонують відновлювати міжшкільні навчально-виробничі комбінати.
За словами Олени Комар, найбільш затребуваними, відповідно до опитування, будуть продавці продтоварів і промислових товарів, водії, офіціанти, трактористи, кухарі, оператори котельні, швачки, машиністи, верстатники деревообробних верстатів, птахівники й охоронники. Є поодинокі потреби у лікарях, музичних керівниках, вихователях. А от щодо, скажімо, такої модної нині професії, як юрист, то у базі даних тільки дві таких вакансії. Спеціаліст служби зайнятості зауважує, що ринок праці вже наситився юристами і потребує робітничих професій.
Втім, зарплату під заявлені вакансії на Волині пропонують невисоку. Та молоді люди можуть собі шукати роботу й в інших областях.
— База даних вакансій по Україні змінюється кожної хвилини, — продовжує Олена Петрівна. — У наших безробітних зазвичай мають попит вакансії сезонного характеру в Херсонській області, Криму, особливо цікавиться молодь на період канікул. Київщина потребує спеціалістів у галузі птахівництва (ТОВ «Комплекс «Агромарс»), зокрема майстрів цеху забою та переробки птиці, яким пропонують зарплату від 5 до 8,5 тисячі гривень, і водіїв усіх категорій. Наприклад, водій навантажувача категорії F може отримувати від трьох до дев’яти тисяч, електрослюсарі — до шести.
— Отже, спеціальність «птахівник» буде затребувана? — уточнюємо.
— Так, адже, крім Київської області, на Волині такі вакансії заявляють агропромислова група «Пан Курчак», Володимир-волинська птахофабрика, — відповідає Олена Комар. — Ліцензію на підготовку відповідних спеціалістів має навчальний центр АПК, що у Рокинях.
На нараді з участю директорів вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації ми озвучили ситуацію з потребою у кадрах. Нас запевнили, що управління освіти сьогодні працює над цими матеріалами.
У ТзОВ «Тріо», яке спеціалізується на пошуку вакансій по місту Луцьку, куди «Відомості» звернулися за коментарем, повідомили, що затребуваними є менеджери в торговельну мережу. Адже сфера торгівлі завжди лишається популярною, і найближчими роками, переконані, тенденція не зміниться.
У кадровому агентстві «Інтер-консул» запевнили, що вже кілька років поспіль, оскільки на Волині виробництва мало, найбільше вакансій бухгалтерів, продавців-консультантів, торгових представників. Кажуть, що ці спеціалісти лишатимуться затребуваними кілька років. Дуже популярною, пояснюють, стала професія бухгалтера, адже під час кризи підприємства часто скорочували посаду економістів, а бухгалтерів лишали. Тому в агентстві радять випускникам опановувати цей фах.
Щодо пошуку роботи за кордоном, то, як розповіла Олександра Матвійчук — працівник агенції «Юнеко Груп», яка займається працевлаштуванням і навчанням у Польщі, якщо раніше в основному сусідня держава потребувала некваліфікованих працівників на сезонні роботи у сільському господарстві, то сьогодні більш затребуваними стають спеціалісти, зокрема слюсарі, токарі, деревообробники, працівники обробної промисловості.
— Завжди є вакансії водіїв-міжнародників із досвідом роботи у європейських країнах, — каже пані Олександра. — Потребує Польща спеціалістів у галузі інтернет-технологій, комп’ютерних технологій, у готельній сфері, але обов’язково зі знанням польської й англійської мов і досвідом роботи. Затребуваними є медики, і ця тенденція вже не змінюється впродовж років. У найближчому майбутньому, думаю, оскільки розвиваються туристична галузь й ІТ-технології, саме спеціалістів цих напрямків не вистачатиме за кордоном.
Старшокласникам вона радить вибирати ті спеціальності, які їм подобаються, де їм буде цікаво і де вони зможуть себе розвивати.