Депутати вирішили за кредитні кошти купити Луцьку тролейбуси

Депутати вирішили за кредитні кошти купити Луцьку тролейбуси

Для того щоб узяти кредит, Луцький міський голова навіть спеціально позачергову сесію скликав за тиждень до чергової. Заступник мера Тарас Яковлев переконував, що кредит дуже вигідний і необхідний місту.

Джерело: Відомості

Віддавати гроші будуть із міського та державного бюджетів

Новорічний сюрприз у вигляді кредитів на понад 80 мільйонів доларів поклали лучанам під ялинку депутати міської ради. Тепер протягом десяти років місто має щорічно виплачувати по сім мільйонів гривень. Заради чого залізли у борги, з’ясовували «Відомості».

Для того щоб узяти кредит, Луцький міський голова навіть спеціально позачергову сесію скликав за тиждень до чергової. Заступник мера Тарас Яковлев переконував, що кредит дуже вигідний і необхідний місту. Кошти потрібні для купівлі 30 тролейбусів для Луцького підприємства електротранспорту, будівництва мереж водовідведення в мікрорайоні Вересневе (перша черга) та на Львівському масиві.

— Кредит дається на десять років під 10% річних. Частину коштів віддаватимуть за рахунок державного бюджету. Якщо конкретно, то по проекту щодо тролейбусів 50% віддаватиме міський бюджет, 50% — державний. Щодо проекту водовідведення, то 70% кредиту сплатить держава. Таким чином, місто упродовж десяти років віддаватиме 54 мільйони гривень, у рік — по сім мільйонів. Працюватиме місто з державним банком «Укргазбанк». Угода не передбачає застави майна, а діє на підставі державної гарантії, — переконував Тарас Яковлев.

Здавалося б, кредит вигідний. Але це на перший погляд, якщо не надто вникати. На багато питань відповідей немає. Так, заступник міського голови сказав, що стосовно проекту вже є попередні домовленості з віце-прем’єр-міністром Олександром Вілкулом. Щоправда, відповідної постанови Кабінету Міністрів ще не прийняли. А саме на неї сподіваються, беручи такий кредит.

Наступне питання — платоспроможність держави. Всі розуміють, що держава, м’яко кажучи, не завжди виконує свої фінансові зобов’язання.

— Якщо з виплатою державних зобов’язань виникнуть проблеми, то банк вирішуватиме питання з державою, — тут же парирував Тарас Яковлев.

Треба сказати, що схема «позичальник — держава — банк» далеко не нова. Варто лише згадати широко розрекламоване кредитування молодіжного будівництва житла. Молоді сім’ї кредити побрали, сподіваючись, що держава платитиме якусь частку. Платежі від держави надходять, але несистематично та нерегулярно. А банку платити треба. Чи не опиниться і місто у такій же ситуації?

Ще один привід для занепокоєння: левова частина кредиту має піти на закупівлю тролейбусів. Ми всі добре пам’ятаємо, як брали у лізинг автобуси. Тоді переконували, що для міста це буде надзвичайно вигідно. Що вийшло? Не минуло і три роки, як почали кричати: «Караул! Це надто обтяжливо для бюджету!».

— Джерела покриття кредиту ніхто не вказав. Ми вже сьогодні маємо бюджетне недофінансування у 40 мільйонів гривень. Зокрема, бюджет розвитку, звідки можна погашати тіло кредиту, недофінансовано на шість мільйонів гривень. А тут ще додаткове навантаження, — зазначив «Відомостям» голова постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, екології, транспорту й енергозбереження Роман Бондарук. — Є невирішені питання відносно самого підприємства електротранспорту. 30 тролейбусів — це додаткові штати, виплата зарплати. А там на сьогодні є борги. Фінансовий стан підприємства залежить від державних субвенцій. Із цим також маємо проблеми. А чи взагалі така нагальна потреба купувати тролейбуси у той час, коли у нас 80% будинків потребують капремонтів?

— Ми не можемо закривати очі на фінансовий стан підприємства. Проект може бути вигідним, якщо поміняти менеджмент ЛПЕ та грамотно перерозподілити маршрутні перевезення у місті, — сказав член постійної комісії міської ради з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету і фінансів Олександр Пиза. — Маршрутні автобуси треба забрати з центру Луцька. В усіх містах, де підприємство електротранспорту більш-менш виживає, схема руху така, що центром міста маршрутки не їздять.

Loading...