Активістку луцького Євромайдану Майю Москвич судять за пошкоджені портрети Віктора Януковича
Майя Москвич перебувала на Театральному майдані з перших днів проведення Євромайдану в Луцьку, починаючи з 22 листопада. Саме вона координувала дії студентської молоді, яка протестувала проти непідписання Угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі.
Активістам Євромайдану в Луцьку слідчі вручили повідомлення про підозру у вчиненні кримінального злочину. Що саме інкримінується і як відбувалися перші судові процеси, бачили «Відомості».
Майя Москвич перебувала на Театральному майдані з перших днів проведення Євромайдану в Луцьку, починаючи з 22 листопада. Саме вона координувала дії студентської молоді, яка протестувала проти непідписання Угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі. А вже 11 грудня Майї вручили повідомлення про підозру у вчиненні кримінального злочину. Наразі кримінальне провадження відкрили за двома статтями — ч. 2 ст. 296 (хуліганство, вчинене групою осіб) і 295 КК України (заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку).
16 грудня відбулося судове засідання щодо вибору запобіжного заходу. Слідчий Юрій Маркевич і прокурор Вадим Приймачок наполягали на тому, щоб до Майї Москвич на два місяці застосувати такий запобіжний захід, як домашній арешт, під час якого вона повинна перебувати вдома з 19:00 до 7:00. При цьому дівчину мали б контролювати правоохоронці за допомогою електронного браслета.
Суддя Віталій Ковтуненко задовольнив їхнє клопотання частково. Під домашній арешт Майю не посадили, але їй доведеться носити електронний засіб контролю протягом 60 днів. Таким чином правоохоронці постійно матимуть змогу контролювати місцезнаходження луцької активістки. Дівчині також заборонили залишати межі Волинської області без дозволу слідчого та відвідувати масові заходи безпосередньо на Театральному майдані.
Активістка Євромайдану зазначила, що рішення надто суворе, адже дозволить контролювати кожен її крок. А її адвокат Сергій Величко заявив, що вони будуть оскаржувати ухвалу суду та подадуть апеляцію.
Нагадаємо, свого часу такий захід, як домашній арешт, було застосовано до ректора-хабарника Петра Мельника (з-під якого він успішно втік). Його стаття обвинувачення була досить серйозна — вимагання й отримання неправомірної вигоди (хабара) в особливо великих розмірах.
Що такого суспільно небезпечного, на думку слідчих, зробила молода волинянка?
Про це можемо прочитати у повідомленні про підозру. Там написано, що: «Реалізуючи свій заздалегідь спланований злочинний намір, 02.12.2013, близько 10-ї години, Москвич М. Ю., …діючи умисно з особистих корисливих політичних мотивів, …грубо порушуючи громадський порядок, …самовільно захопивши лідерство серед мирних мітингувальників, …організувала похід демонстрантів із Театральної площі м. Луцька до будівлі Волинської обласної ради …для забезпечення вчинення хуліганських дій шляхом використання мирних мітингувальників для тиску на працівників міліції, що здійснюють охорону громадського порядку».
Інформації про те, що Майя Москвич була присутня біля будівлі облради, немає. Слідчі вказують, що Ігор Гузь (депутат облради. — Авт.) «протиправно, відкрито, самовільно заволодів майном Волинської обласної ради — трьома портретами з зображенням Президента України Януковича В. Ф. балансовою вартістю 540 гривень із метою їх використання для демонстрації особистої зверхності й безкарності».
Далі ці портрети були передані невстановленим особам, які «у зневажливій формі, з особливою зухвалістю» пронесли їх у перевернутому головою донизу вигляді на Театральний майдан.
«Цього ж дня, близько 11 год. 30 хв., Москвич М. Ю., …перебуваючи на сцені в ході проведення мирного мітингу на підтримку Євроінтеграції України, на якому було близько 1000 осіб, публічно заявила, що один із вказаних портретів вони повинні спалити, другий — повісити на дерево, а третій — віддати людям на мітингу, щоб вони зробили з ним усе, що захочуть. Після цього Москвич М. Ю. …особисто пошкодила один із портретів із зображенням Президента, зробивши в ньому отвори біля шиї, в ці отвори протягнула мотузку у вигляді петлі та передала невстановленим особам. Останні …прикріпили його на гілках ялинки, що росте на Театральному майдані Луцька, звідки він згодом і був вилучений працівниками міліції».
На думку слідства, свої дії Майя Москвич вчиняла з «особливою зухвалістю і винятковим цинізмом».
Адвокат Майї Сергій Величко у коментарі «Відомостям» заявив, що підстави для підозри, на його думку, відсутні.
— Портрет Президента, згідно зі ст. 20 Конституції України, не є державним символом. А згідно зі ст. 34 тієї ж Конституції, кожен громадянин має право на висловлення своєї громадянської позиції, — каже правозахисник.
Отже, по всьому виходить, що активістку луцького Євромайдану судитимуть за те, що вона публічно пошкодила портрет Президента Віктора Януковича. Смішно. Та тільки на перший погляд. Бо, згідно з інкримінованою Майї статтею, її можуть покарати обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до чотирьох років.
Крім Майї Москвич, підозри про вчинення злочинів вручено іншим активістам Євромайдану в Луцьку: Ігорю Гузю, Сергію Григоренку, Богданові Шибі, Миколі Собуцькому та Володимиру Бондарю.