Едуард Стоєв: Домовленості з Росією лише пришвидшать євроінтеграцію України
- Досягнуті домовленості 17 грудня на VI засіданні Українсько-російської міждержавної комісії у Москві схвально сприйняли по обидва боки кордону.
Принаймні, економісти, фінансисти, представники крупного та середнього бізнесу й, загалом, господарники наших країн-сусідів вбачають у візиті Віктора Януковича до Росії чи не єдино можливий вихід із нинішньої ситуації. Адже Президент врівноважив нашу фінансову спроможність і шанси для повноцінної інтеграції в європейський економічний простір. Тобто, домовившись з Росією про фактично пільговий кредит у 15 мільярдів доларів під 5 відсотків - прецеденту угоді, до речі, немає на теренах Європи, глава держави заклав підвалину для стабілізації української економіки напередодні підписання Угоди з ЄС. Не йдеться навіть про натяки на вступ України до Митного союзу, не висувалися жодні зобов’язання, які би суперечили інтересам нашої держави. Практично, завдяки Президенту ми одержали необхідні кошти, які не змогла дати нам Європа. Я повністю згоден з українськими аналітиками, які вважають, що саме цей російський кредит є передумовою відкриття кредитної лінії МВФ і відновлення переговорів про асоціацію з ЄС. Адже Україна отримала довгостроковий ресурс, який здатен пришвидшити розвиток економіки і виконати необхідні вимоги Євросоюзу, впритул наблизитися до його стандартів – від упорядкування, скажімо, пенсійної та податкової системи й до житлово-комунальних тарифів для населення. Тобто, угоди з Росією відкривають нам дорогу до переговорів з МВФ. Як зазначають європейські експерти, причини підвищувати ціну на газ для населення відпадають. А Нацбанк України поповнить валютні резерви і отримає можливість піти на лібералізацію валютного ринку. Так що формальних причин у МВФ відмовити у відновленні співпраці з нашою країною не буде.
Як на мене, укладені угоди виправдали наші сподівання на поліпшення внутрішньої економічної ситуації. Взяти хоча би домовленість про зниження ціни на природний газ до 268,5 долара за тисячу кубометрів. Будьмо об’єктивні: хіба влаштовувала Україну попередня ціна в понад 400 доларів? Нині ж ми позбулися відверто кабальних умов купівлі та поставки газу. І це дає шанс традиційним споживачам цього палива – українським промисловим підприємствам, стати конкурентоздатними на європейському ринку. Без перебільшення можна стверджувати, що ця домовленість є перемогою в зовнішній політиці.
Аналізуючи результати перемовин з Росією, варто ще раз наголосити на невідступності Президента й уряду, державної зовнішньої політики загалом від визначеного євроінтеграційного курсу. Навіть європейські політики офіційно визнають, що домовленості з Росією лежать винятково в економічній площині й мають поліпшити добробут простих українців. Адже зниження ціни на газ дозволить втримати її стабільною для населення. Окрім того, поліпшення стосунків з Росією допоможе відновити роботу українських підприємств, що експортують продукцію у країни Митного союзу. А це - питання робочих місць і зарплат. Заодно, вирішення боргової проблеми та покращення економічної ситуації дасть змогу зробити бюджет на 2014 рік більш соціальноорієнтованим.