На Волині презентували соціально відповідальні підприємства
Це підприємства, які вчасно виплачують достойну заробітну плату, забезпечують працівників, а також претендентів на нові робочі місця професійним навчанням, стажуванням, дбають про доїзд робітників, комфортні умови праці, працевлаштовують осіб із соціально незахищених категорій та інше.
Минулого тижня обласний центр зайнятості організував для представників регіональних ЗМІ прес-тур на підприємства Волині, які ведуть соціально відповідальний бізнес. Тобто вчасно виплачують достойну заробітну плату, забезпечують працівників, а також претендентів на нові робочі місця професійним навчанням, стажуванням, дбають про доїзд робітників, комфортні умови праці, працевлаштовують осіб із соціально незахищених категорій та інше.
Очолили прес-тур перший заступник директора обласного центру зайнятості Світлана Корецька та начальник Територіальної державної інспекції з питань праці Юрій Бондарчук. Першим відвідали ТзОВ «Кромберг енд Шуберт», де найбільша кількість працівників — майже три тисячі осіб. Спілкування з фінансовим директором Олександром Шаварським і технічним директором Славоміром Качмареком відбувалось у приміщенні заводської їдальні. Це місце для зустрічі керівництво обрало недаремно, адже харчування — один із моментів комфорту працівників. Тут можна з’їсти комплексний обід за ціною 13–15 грн, третину вартості якого повертає завод. Ті ж, хто взяв обід із дому, можуть тут же розігріти його у мікрохвильовках. Крім того, підприємство довозить працівників своїм транспортом. Тим, хто добирається самотужки, вартість доїзду компенсують. Але найголовніше, що у працівників «Кромберг енд Шуберт» є перспектива кар’єрного росту.
Як розповіла провідний інструктор виробничого навчання Ірина Цись, вона у 2005-му прийшла на завод звичайним працівником на лінії, а вже через рік її обрали тренером, потім — помічником інструктора виробничого навчання і так далі.
— Людина, яка приходить на підприємство, має двотижневий курс початкового навчання, — розповідає пані Ірина. — Це перший крок до кар’єри, оскільки ми розповідаємо не тільки про те, яку роботу і як доведеться виконувати, а й про можливості, які відкриваються перед майбутнім працівником. На виробництві, якщо людина розвивається, вивчає нові робочі місця, спецоперації, її кваліфікаційні рівні підвищуються, а значить, є додаткова оплата і перспектива стати контролером якості, тренером, майстром. У нас начальники змін, начальники проектів пройшли всі щаблі.
Не бояться на заводі брати на роботу студентів і людей із особливими потребами, які, за словами Славоміра Качмарека, іноді навіть краще виконують свої обов’язки, ніж звичайні працівники.
Варто зауважити, що середня заробітна плата робітника, який стоїть на лінії, — 3100 грн. У пік сезону, коли є багато замовлень, люди заробляли й по 4–4,5 тис. грн.
Другим за величиною підприємством Волині, де провадять соціально відповідальний бізнес, є СП ТзОВ «Модерн-Експо». Станом на 1 листопада тут трудиться 1800 осіб. Як розповіла начальник відділу по роботі з персоналом Наталія Йонік, для працевлаштування немає вікових чи якихось інших обмежень, однак певні навики потрібно мати, одна з вимог — уміти читати креслення.
На фото: У виробничих цехах «Модерн-Експо»
Підприємство працює з училищами, студенти проходять тут практику. Ті, хто добре себе зарекомендував, лишаються на роботу. Середній рівень заробітної плати у жовтні становив 5261 грн.
Крім комфортних умов праці, особливу увагу тут приділяють безпеці, зважаючи на специфіку виробництва, виконують встановлені законодавством соціальні гарантії (виплата лікарняних, надання відповідних відпусток, подвійна оплата роботи в нічний час тощо).
Нововведенням є те, що підприємство сплачує страхові відрахування за своїх працівників у спеціальний страховий фонд «Волинської обласної лікарняної каси». У 2013 році можливістю фінансової підтримки у скрутний час скористалося 115 робітників.
Критеріїв соціальної відповідальності дотримуються й у ПП «Тигрес». І хоча тут порівняно невелика кількість працівників — 115 осіб — і середня зарплата — 2400 грн, однак умови й атмосфера доброти і затишку сприятливі для роботи. Як розповіла одна з наймолодших працівниць дизайнер Катерина Селюк, тут її перше робоче місце: після практики вирішила залишитися працювати, адже є де розвивати свій творчий потенціал.
Наступним підприємством стало ПАТ «Теремно Хліб». Як розповіла заступник голови правління з виробництва Валентина Момот, на заводі працює 520 осіб.
— Важлива умова — своєчасна виплата заробітної плати — виконується стовідсотково, — наголосила Валентина Семенівна. — Весь соціальний пакет, передбачений законодавством, — також. Функціонує їдальня для персоналу, де обід вартує п’ять гривень. Доводиться працювати за «плинним» графіком, адже за будь-яких умов хліб повинен бути на столі.
Вона зауважила, що на підприємстві 50 чоловік — ветерани праці, які трудяться по тридцять років. Також наголосила, що хліб виготовляють за державними стандартами.
Керівник одного з найбільших у будівельній галузі підприємств ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха зауважив, що сьогодні бізнес в основному думає про рентабельність і забуває про соціальну роль.
— Вчасна і легальна виплата заробітної плати — це те, що навіть не ставимо під сумнів, — прокоментував Ігор Вікторович. — Відпустки, виплата лікарняних, оздоровлення працівників та їхніх дітей. Споруджено стадіон, де тренується наша футбольна команда. Якщо є потреба, надаємо працівникам безпроцентні кредити, — перерахував соціальні переваги керівник.
За цей рік підприємство створило 60 робочих місць. Середня заробітна плата тут становить 3500–3600 грн.