Волинянам загрожує епідемія кору
Міністерство охорони здоров’я на своєму офіційному сайті оприлюднило інформацію, що у Рівненській області кір нібито спалахнув «через відмову батьків від щеплень за релігійними переконаннями». Однак мешканці карантинних сіл запевняють, що вони не можуть відмовитися від того, чого немає, адже вакцини проти кору рівняни чекають кілька місяців поспіль.
У Сарненському районі Рівненської області, що межує з Волинню, зафіксовано масштабний спалах кору. За останніх два місяці з кором злягло понад шістсот людей, більша половина яких — діти шкільного віку. Вірусна недуга шириться чотирма десятками сіл. Районна прокуратура вже відкрила кримінальне провадження за фактом недбалості посадовців управління охорони здоров’я. Та поки правоохоронці шукають винних в епідемії кору на Рівненщині, паніка сіється серед мешканців Волині. Головний медик області Ігор Ващенюк не виключає ймовірності того, що кір дістанеться волинян, і, каже, причиною цього є відмова батьків від вакцинації дітей. Яка ситуація зі щепленнями на Волині та чи дійсно ми можемо опинитися в епіцентрі хвороби, з’ясовували «Відомості».
Міністерство охорони здоров’я на своєму офіційному сайті оприлюднило інформацію, що у Рівненській області кір нібито спалахнув «через відмову батьків від щеплень за релігійними переконаннями». Однак мешканці карантинних сіл запевняють, що вони не можуть відмовитися від того, чого немає, адже вакцини проти кору рівняни чекають кілька місяців поспіль. Це підтвердили і в санепідслужбі. За словами начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби в Рівненській області Віктора Мороза, з проведенням вакцинації проти кору на Рівненщині — велика проблема: область забезпечена вакцинами на 21% від потреби, а у селах Сарненського району, де спалахнув кір, більшість дітей прищепленими не були.
На Волині ситуація з забезпеченням вакциною, зокрема від кору, ще гірша. Як повідомила головний спеціаліст із педіатрії обласного управління охорони здоров’я Людмила Рожко, цьогоріч Волинь узагалі отримала всього 6,57% імунобіологічних препаратів проти кору, краснухи та паротиту.
За її словами, ризик спалаху інфекцій, проти яких роблять щеплення, міг би бути набагато нижчим за умови своєчасного і в достатній кількості забезпечення імунобіологічними препаратами, проте це питання, як і минулого року, залишається проблемним. Проведені за дев’ять місяців централізовані поставки вакцини призвели до порушень дитячого календаря щеплень.
До проблем державних, на думку пані Рожко, додаються не завжди обґрунтовані батьківські відмови прищепити дитину.
— Захворюваність на інфекції, проти яких роблять щеплення, останніми роками мала тенденцію до зниження завдяки високим показникам імунізації у попередні роки, коли вдавалось охопити 96–99% населення. Зараз іде масова відмова від профілактичних щеплень, а якщо взяти до уваги і зниження імунітету населення, то будь-яка епідемічна ситуація є реальною загрозою спалаху дифтерії, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. А через географічну близькість Волині та Рівненщини ймовірність появи кору в нас — висока, — зауважила головний спеціаліст із педіатрії.
Як свідчить статистика виконання щеплень, у 2009 році на Волині від кору, краснухи та паротиту імунізовані 59% дітей віком до одного року, в 2013-му прищеплена всього третина діток. Ревакцинацію проти кору в шестирічному віці у 2009 році проведено 75,6% дітей, тоді як у 2013-му цей показник упав до 35,4%.
Подібна ситуація простежується зі щепленнями від інших інфекційних недуг. Проти дифтерії, кашлюку та правця цьогоріч провакциновано 37,4% усіх грудних дітей області. Тоді як ще чотири роки тому ця цифра становила 62,4%.
Імунобіологічні препарати від поліомієліту отримала третина малюків до року. В 2009-му щеплених від цієї страшної недуги було вдвічі більше.
Краща ситуація з вакцинуванням проти туберкульозу (БЦЖ) серед немовлят: 2013 рік — 61,9% діток, 2009-й — 77,4%. Однак із ревакцинацією у віці семи років — повний провал. Усього 8,5% дітей отримали щеплення проти туберкульозу цьогоріч. За останні кілька років найнижчий рівень щеплення БЦЖ зафіксований у 2011 році, коли лишень 0,6% дітей одержали повторне вакцинування.
Хоча чиновники і наголошують на високих показниках відмови від щеплень, припускаємо, що їх було би менше, якби вистачало вакцини. Приміром, за словами пані Рожко, цього року Волинь іще не отримувала вакцин для профілактики дифтерії, правця, гемофільної інфекції, тож сподіватися, що відсоток вакцинування дітей виросте, марно.
Однак «Відомості» все ж намагалися з’ясувати причини відмови батьків від щеплень. Мама першокласника Назара розповіла: як тільки син народився, позитивно ставилася до вакцинування. Перші півроку життя малюка пильно стежила за календарем, робила всі щеплення, але потім, наслухавшись по телевізору всіляких жахіть про наслідки та смертельні випадки після вакцинування, почала відмовлятися.
— Перед школою казали, якщо не зробимо щеплення ККП (кір, краснуха і паротит. — Авт.), то не видадуть медичної довідки для оформлення дитини в школу. Ми вагалися: робити чи не робити? А потім виявилося, що вакцини немає. Чесно скажу, зітхнули з полегшенням, — розповіла лучанка.
Більшість із опитаних батьків, із їхніх слів, опинилися на роздоріжжі. З одного боку, вони розуміють, що дитячий організм не може самостійно протистояти таким важким і небезпечним захворюванням, як кір, дифтерія, поліомієліт, а з другого — не впевнені у якості вакцини, яка до всього ж надходить із перебоями.
І хоча медики та фармацевти в один голос переконують, що кожна партія вакцини, що надходить до України, ретельно перевіряється, віри цьому населення все одно не йме.
Улюблений телелікар-педіатр Євген Комаровський, до порад якого дослухаються сучасні мами, каже, що ефективність щеплення залежить від трьох умов: якості вакцини, стану здоров’я конкретної людини, а також від часу й умов, коли це щеплення робиться.
— Є список конкретних протипоказань, які лікар визначає індивідуально. І якщо їх у вас немає, рекомендую щепитись, особливо малюкам дошкільного та шкільного віку, літнім людям і представникам публічних професій, бо імунітет в умовах нинішньої екології та харчування — самі знаєте який. Так що ця «рулетка» — не на вашу користь, — сказав у одній із телепередач Євген Комаровський.
Хай там що, а здоров’я дітей — на першому місці. Кір — хвороба, що небезпечна своїми ускладненнями, але навіть якщо прищепити всіх, хто досі не отримав вакцини, запобігти спалаху кору навряд чи вдасться. Поширення недуги на Рівненщині — ще один привід для чиновників зайвий раз звинуватити батьків у їхніх масових відмовах від вакцинування, тоді як у самих рильце в пушку. Те, що коїться зі щепленнями останні кілька років, зовсім не провина затурканих батьків, а результат недолугої, безвідповідальної політики в галузі охорони здоров’я.