Вулицями Ковеля їздить єдиний на Волині електромобіль
Виявляється, цей електромобіль — поки єдиний в області, а загалом в Україні налічується трохи більше десятка таких диво-автівок.
На зарядку батареї власник диво-машини витрачає всього 40 гривень у місяць
32-річний ковельчанин Григорій Кузьмук дивує перехожих і сусідів своєю незвичайною автівкою. Вже більше чотирьох років він їздить на власноруч зробленому електромобілі. Колись це був звичайнісінький мінівен «Пежо Експерт», а тепер — машина, що за потужністю може позмагатися зі спорткаром. В гостях у родини майстра-самоучки, що нині мешкає за 20 кілометрів від Ковеля у селі Буцин Старовижівського району, побували «Відомості».
Виявляється, цей електромобіль — поки єдиний в області, а загалом в Україні налічується трохи більше десятка таких диво-автівок. Ідею створити машину, яка б їздила без пального, Григорій виношував ще з юнацьких років. Ремонтувати автомобілі почав у 18-річному віці, однак серйозного досвіду набрався у Росії, де 4,5 року пропрацював автоелектриком. Нині Григорій Кузьмук — взірцевий сім’янин, виховує трьох діток, обожнює дружину та заробляє гроші тим, що приносить задоволення, — ремонтом машин.
— Зробити електромобіль хотів дуже давно, просто не було фінансової можливості втілити це в життя. Більше чотирьох років тому, коли вже набридло витрачати шалені гроші на пальне, руки до мрії таки дійшли. На переобладнання пішло кілька місяців. Викинув дизельний двигун, поставив електричний, якому не потрібні ні тосол, ні мастило. З цією машиною я назавжди забув про проблему з заведенням авто взимку. Рівних на дорозі електромобілю наразі немає. До 60 кілометрів він розганяється за дві-три секунди. Щоправда, поки з двигуном такої потужності максимально можна «витиснути» 95 кілометрів за годину, — розповів Григорій.
З моменту створення електромобіля чоловік кілька разів удосконалював своє творіння — змінював електродвигун і батареї на потужніші. Та й зараз каже: «Це ще не межа». З дня на день майстер чекає нового — вдвічі потужнішого — двигуна, який дозволить не те що їздити, а літати, бо його потужності вистачить, щоб назвати колись простенький «Пежо» зі 70 кінськими силами справжнім спортивним суперкаром, під капотом якого сховано аж 300 «конячок».
Електромобіль, на відміну від звичних для нас автівок, економний і практично не потребує особливих деталей і великих коштів для ремонту.
— Немає що ремонтувати і на що витрачатися, — з посмішкою каже автоелектрик. — На переобладнання машини витратив майже п’ять тисяч доларів — саме у стільки обійшлася купівля мотора та батареї, але вкладені гроші того варті, особливо якщо порівняти з тим, скільки водії витрачають щомісяця на бензин.
Батарею літій-полімерного типу напругою 165 вольтів потрібно заряджати дві з половиною години від звичайної розетки, проїхавши кожні 60–70 кілометрів. Великих фінансових затрат родина Кузьмуків не помічає. Григорій каже, що за електроенергію вони платять на 40 гривень більше, ніж раніше, коли електромобіля не було. А так — одна економія.
— А якщо треба проїхати більше 70 кілометрів? — перепитуємо у майстра.
— Так далеко електромобілем не виїжджав, бо немає потреби, але чекаю потужнішого мотора, з яким можна долати більше кілометрів. Такий недолік електромобіля, як невелика відстань проїзду, ліквідовується кількістю вкладених грошей. Що потужніші двигун і батареї, то дорожче вони коштують, але від цього машина тільки виграє, — пояснює Григорій.
Усередині авто нічим не відрізняється від звичайного. Єдине, що з’явилося на панелі біля водія, — амперметр, який показує споживання струму. Лишилася механічна коробка передач, але в електромобілі відсутня педаль зчеплення.
Дружина автоелектрика Вікторія розповіла, що й сама частенько їздить електромобілем. Перехожі, каже, дивляться з захопленням, бо машина, по-перше, не залишає після себе вихлопних газів, а, по-друге, звуку під час руху диво-авто практично не видає: здається, наче їде дитяча машинка з дистанційним керуванням.
Як і годиться чоловіку, що має золоті руки, одним автомобілем справа не завершилась. У господарстві є квадроцикл, в якому Григорій теж встановив електричний двигун. Це транспорт переважно дружини — ним вона швидко може дістатися до магазину чи школи. Діти автомайстра теж бавляться по-особливому: дати фору сусідським дітлахам вони з легкістю можуть на електровелосипеді.
На фото: Випробовування квадроцикла
На фото: Забавка дітей — велосипед із мотором