Вкладники «Західінкомбанку» вимагають повернення своїх грошей

Вкладники «Західінкомбанку» вимагають повернення своїх грошей

Останнього тижня в Луцьку активно обговорюють проблеми, які склалися навколо «Західінкомбанку». Хто і що говорив, слухали й «Відомості».

Автор: Наталка СЛЮСАР / Джерело: Відомості

Останнього тижня в Луцьку активно обговорюють проблеми, які склалися навколо «Західінкомбанку». Хто і що говорив, слухали й «Відомості».

320 мільйонів винен «Західінкомбанк» своїм вкладникам. Починаючи з 2009 року, ця фінустанова ухиляється від виконання зобов’язань і не віддає людям їхні депозити. Куди тільки не зверталися вкладники — і до Кабміну, і до Нацбанку, й у прокуратуру, й до Президента — марно. Відповіді зводяться до одного — це справа судів.

Суди виявилися не панацеєю. На сьогодні, за словами заступника начальника управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області Анатолія Клеха, на виконанні є 1269 рішень судів на користь вкладників банку на загальну суму 74 млн грн. Але стягнути гроші з фінустанови держвиконавці не можуть. Адже банк подає зустрічні позови проти дій виконавчої служби на стягнення його майна. І також отримує позитивні рішення. Ситуація патова.

Справа стосується 14 тисяч громадян, які свого часу довірили гроші «Західінкомбанку». На Волині таких є чотири тисячі. Це в основному люди похилого віку, які відкладали собі гроші на спокійну старість. 200 вкладників уже померло, так і не добившись виплати.

— Мені 89 років, — розповів лучанин Іван Степанович. — Я поклав у банк 30 тисяч гривень. Зараз ходжу, хочу, щоб повернули, аби поховати, як помру, було за що. Хіба так можна з людьми?

У банку людей дійсно мають ні за що. Як розповіла «Відомостям» одна з вкладниць, структура просто принижує своїх вкладників.

— Проценти з вкладу банк уже давно не платить. Та й люди цього вже не вимагають. Тут аби свої повернути. Сам депозит вертають невеликими частинами — по 100, 200 чи 300 гривень у квартал. Усе залежить від суми вкладу. І щоб отримати цей мізер, треба щоразу проходити принизливу процедуру в банку. В нас же у всіх картки є. Чому б не робити все цивілізовано й переказувати на них гроші, а не змушувати стояти по півдня у чергах?

Чаша терпіння людей дійшла краю, і вони створили об’єднання ошуканих вкладників. Цього вівторка організували мітинг біля «Західінкомбанку». Після майже двогодинних виступів вирішили перекрити дорогу. Таким чином в обласному центрі створили транспортний колапс.

На фото: Мітингувальники зупинили рух транспорту

Щоправда, від усього цього залишилось двояке відчуття: замість того щоб вимагати повернення своїх грошей у «Західінкомбанку», люди почали ганьбити тих, хто брав кредити у цій структурі.

А зміст плакатів «Геть шахраїв із міської ради», «Бондаруки, поверніть наші гроші» тощо наводить на думку, що мітинг «зрежисирували» у самому банку.

Та й виступ голови правління «Західінкомбанку» Галини Скиби на сесії Луцької міської ради свідчить про те, що робота тут ведеться в одному напрямку — прив’язати повернення депозитів вкладникам із погашенням кредитів перед самим банком.

— Можна було б значно прискорити виплати людям, якби обличчям до банку повернулися деякі його боржники, — сказала Галина Скиба. — Серед них і депутати міської ради. Будь ласка, зверніть увагу і повпливайте на свідомість своїх колег, які мають виконувати зобов’язання перед фінустановою. Найбільші боржники — це брати Бондаруки (Роман — депутат міської ради, Юрій — член виконкому. — Авт.), Іван Рижук (підприємство «Алювіжен»), брати Кобаки («Луцький м’ясокомбінат»), Василь Токарський («Ювант») і компанія, яку контролює народний депутат Сергій Мартиняк. Їхня сукупна заборгованість перед банком становить десь 130 мільйонів гривень. Я можу сьогодні називати ці прізвища, тому що на користь банку є рішення судів. На жаль, немає фінансового результату цієї перемоги. Після дослідження виконавчої служби майна у них, виявляється, немає, а їхні підприємства банкрутують. Оскільки в господарській площині наші можливості вичерпані, починаємо роботу в кримінальній. Звернулися до прокуратури. Сподіваємося, процес буде доведено до логічного завершення.

Хай там як, а до моменту, поки «Західінкомбанк» виб’є борги зі своїх позичальників, багато його вкладників може не дожити. Та й яке діло простим людям до вирішення проблем банку з олігархами? Нехай цим займаються прокуратура та інші компетентні структури. У них же в договорах не сказано, що депозити повертатимуть лише у тому разі, коли стабільно погашатимуться кредити. Навпаки, там записано, що банк зобов’язується повернути гроші на першу ж вимогу. Люди ж уже п’ять років не можуть вибити з фінустанови свої гроші.

Хочемо нагадати, що коли у 2010 році у банк зайшов новий власник, він узяв на себе певні зобов’язання, зокрема й щодо погашення заборгованості перед вкладниками. Самі розумієте, банк купують, коли мають певний фінансовий ресурс. До того ж «Західінкомбанк» не єдиний, який мав проблеми у 2008–2009 роках. Так само у скрутному фінансовому становищі були і «Промінвестбанк», і «Надра». Пізніше їх викупили. І нові власники цих фінансових установ чомусь не додумалися прив’язати виплати депозитів населенню до повернення кредитів. Хоча досі також не можуть стягнути сотні мільйонів із недобросовісних позичальників.

Те, що власники «Західінкомбанку» є платоспроможними, підтвердила остання перевірка цієї установи Нацбанком у травні–червні цього року. Принаймні заступник начальника управління Національного банку України у Волинській області Тетяна Севко на засіданні комісії обласної ради з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності й боротьби зі злочинністю зазначила, що «акціонери в змозі забезпечити проведення заходів щодо фінансового оздоровлення банку. Тому за результатами перевірки банком розробляються заходи, які дадуть змогу розрахуватися з вкладниками та кредиторами». За її словами, банк має вжити ці заходи вже до 1 січня 2014 року.

Простою мовою це означає, що підстав визнавати фінустанову неплатоспроможною у НБУ немає. Виявляється, акціонери мають змогу віддавати гроші людям. То чому ж цього не роблять?

Питання невиконання «Західінкомбанком» своїх зобов’язань мають розглянути депутати обласної ради. Відповідний проект рішення підготував депутат Сергій Слабенко.

— В Україні започаткувався дикий процес, коли твоє майно забрали, а тепер, прикриваючись тим, що не мають змоги віддати, можуть не віддавати його роками. «Західінкомбанк» сьогодні апробував небезпечний механізм: як можна зупиняти виконання виконавчих рішень, збільшувати заборгованість за неповерненими відсотками і таким чином продовжувати дурити громадян, — зауважив Сергій Слабенко.

А ми до цього можемо лише додати, що «Західінкомбанк» став першим серед банків, який власні проблеми з позичальниками переклав на плечі своїх вкладників. А це на 90% люди пенсійного віку.

Loading...