Озеро Світязь може перетворитися на болото через незаконний бізнес
Кожен хто був на озері Світязь, купаючись помічав на дні маленькі зелені кульки, можливо ви їх з цікавістю роздивлялись, стискали в руці, і викидали назад у воду.
Кожен хто був на озері Світязь, купаючись помічав на дні маленькі зелені кульки, можливо ви їх з цікавістю роздивлялись, стискали в руці, і викидали назад у воду, оці кульки - це природні фільтри. Латинські назви Cladophora aegagropila, Aegagropila sauteri, Cladophora sauteri, ростуть вони дуже повільно, 5-10 міліметрів в рік, в природі можуть досягати величини до 20 см в діаметрі.
Саме цю рослинку можна сміливо назвати "легенями" озера Світязь, без яких озеро, як і людина - просто помре, - повідомляє сайт Світязь.
При освітленні кладофори денним світлом, вона активно виробляє кисень, і саме завдяки кулькам кисню вдень припіднімається до поверхні і таким чином "подорожують" по водоймі. Вночі фотосинтез припиняється, і рослинка знову опускається на дно.
І якщо ви думаєте що чиста вода в оз.Світязь завдяки підводним джерелам - то ви помиляєтесь. Джерела лише допомагають воді не застоюватися на одному місці, циркулювати, а зелені кульки Кладофори беруть саму безпосередню і головну участь в очищенні води. Без них найглибше озеро в Україні через кілька років перетвориться на найглибше болото.
В зв'язку зі змінами клімату в останні роки ХХІ століття популяція кладофор у світі стрімко почала зменшуватись, в Україні її можна зустріти лише на кількох озерах, одне з яких Світязь. В Європі її закуповують для очищення води і підтримання мікрофлори акваріумів, ставків, навіть цілих озер.
Але задля грошей люди йдуть на все що завгодно, в даному випадку - знищують природу. Деякі кмітливі "бізнесмени" створили навіть окремі сайти по продажу цих рослинок, скуповують за безцінь, а продають європейцям втроє-вчетверо дорожче.
Для прикладу, сайт cladophora.biz продає кладофору поштучно, ціна залежить від розміру кульки: 2-3см - 0.24$, 3-5см - 0,36$, 9-12 см - 2$ за штучку, подібних сайтів є вже декілька.
В Європі, вони користуються популярністю, приблизні розцінки можна побачити на сайті http://allegro.pl/listing/listing.php?string=cladophora, для прикладу кулька розміром 3см вартує 3,45грн, великі 7-10 см - 25грн. І що далі в Європу то ціна з ростає.
В місцевих жителів київські підприємці скуповують кладофорії по ціні 400-500 грн за мішок. В мішку може бути до 1500 кульок кладофор. Прибуток від подібного "бізнесу" підрахуйте самі. І на відділенні Нової Пошти в смт.Шацьк частенько можна побачити 3-5 мішків з цим "добром", які приняті і готові до відправки.
У Шацькому націогнальному парку на це заривають очі.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів, від 24 липня 2013 р. № 541, про "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд", за знищення, вивезення чи заподіяння шкоди водним рослинам, потрібно заплатити штраф у розмірі 55 грн, за 1 рослину(Див. додаток 6, постанови на сайті верховної ради ).