У Луцьку примусово реєструватимуть собак
Відтепер кожен лучанин, який утримує собаку, зобов’язаний його зареєструвати, прищепити від сказу та щомісяця сплачувати податок. Таке рішення прийняли на останньому засіданні сесії Луцької міської ради.
Відтепер кожен лучанин, який утримує собаку, зобов’язаний його зареєструвати, прищепити від сказу та щомісяця сплачувати податок. Таке рішення прийняли на останньому засіданні сесії Луцької міської ради. Як і серед мешканців обласного центру, так і в сесійній залі навколо «собачого» питання точилися дискусії. Врешті-решт ідею комунального підприємства «Ласка», яке опікується безпритульними тваринами Луцька, підтримали. Скільки доведеться платити за утримання собаки та чи вирішить примусова реєстрація чотирилапих проблему безпритульних псів, з’ясовували «Відомості».
Якось уже так склалося на сесіях Луцькради: як тільки питання стосується безпритульних собак, депутати починають ламати комедію, мовляв, то не найнагальніша проблема міста. Приміром, люди ходять по бездоріжжю або ж дітки чекають інсулінових помп… Окремі депутати, як от Юрій Корольчук та Юрій Вега прихильники того, аби собак відловлювали та вбивали, як це було раніше. Так, у цих словах є правда, але…
— Вбивство тварин не дозволене у жодній цивілізованій країні. Якщо немає іншої альтернативи вбивствам, окрім стерилізації, то треба її проводити. А якщо хтось із депутатів хоче, щоб собак, як колись вбивали, то, до їхнього відома, це незаконно, — прокоментувала побажання деяких обранців громади директор КП «Ласка» Дана Новарчук .
Звичайно, зустрівши собаку-безхатька на вулиці, стає не по собі і в таких випадках мало хто задумується над тим стерилізована вона, а відтак неагресивна, чи ні. Однак, як з’ясували «Відомості», у 90% випадків кусаються далеко не дворняги, а домашні пси. За словами Дани Новарчук, часто трапляється так, що собака кусає свого ж господаря. Загалом цьогоріч у Луцьку покусано 197 осіб, тоді як минулого року за цей же час до лікарів за допомогою звернулося 257 людей, яких покусали собаки.
Взагалі, за словами Дани, корінь проблеми безпритульних тварин криється саме у домашніх улюбленцях. Безпритульні собаки — це вершина айсбергу, невеликий відсоток загальної кількості тварин, решта — це домашні утриманці. За даними житлово-комунальних господарств та ветеринарного управління, у Луцьку налічується близько десяти тисяч домашніх тварин. Безпритульних є всього дві тисячі.
— Якщо ми забираємо тварину з вулиці до себе на комунальне підприємство, то через деякий час нам доводиться знову навідуватися у той район, бо лучани безкінечно викидають собак та котів на вулицю. Поки люди цього не усвідомлять, ми будемо безперестанку їздити та підбирати собак і ніколи не вирішимо проблему безпритульності. У нас зараз у вольєрі сидять дві собаки породи Алабай та один пітбуль — це породисті, дорогі пси, яких однозначно хтось із господарів вирішив позбутися, викинувши на вулицю, — пояснює захисниця тварин.
Перед тим, як було прийнято обов’язкову реєстрацію собак, були внесені зміни у Правила утримання тварин у Луцьку, якими було дозволено приватним ветеринарам проводити реєстрацію тварин для Єдиної електронної бази даних. До того цим займалася лише державна ветеринарна служба. Рішення, яке прийняли на останній сесії міської ради, зобов’язує ветлікарів проводити обов’язкову реєстрацію усіх тварин, чиї власники зверталися до них по допомогу, та вакцинувати тварин від сказу.
—Це потрібно, бо у нас багато років не було сказу в місті, а нещодавно трапився інцидент, коли від сказу померла домашня тварина. Ветеринарне управління надало статистику, згідно з якою сказом не хворіють безпритульні тварини, можливо, через те, що у них виробляється імунітет, чого не скажеш про домашніх, — пояснює Дана Новарчук.
У державній ветеринарній клініці сама вакцина безкоштовна, можливо, доведеться заплатити за шприц та інші матеріали.
До початку наступного року КП «Ласка» збирається в обов’язковому порядку зареєструвати хоча б п’ять тисяч домашніх собак.
— Працівники ЖЕКів уже обійшли свою територію, вони мають списки власників собак. Цим лучанам незабаром надійдуть листи, які повідомлять про реєстрацію тварин, якщо ж і після цього собаку не зареєструють, доведеться залучати адмінкомісію, яка вже вирішує накласти штраф чи можна обійтися попередженням. Міліція теж має право підійти до лучанина, який вигулює собаку, та попросити документи на неї, — каже директор «Ласки».
А поки у новій базі даних вже зареєстровано більше двох сотень чотирилапих, стара базу, яку формували ЖЕКи, налічує 731 тварину. За утримання цих тварин лучани уже сплачують кошти.
Якщо маленька собака — дві гривні, середня — чотири, велика — шість гривень.
— Чи підтримують ініціативу КП «Ласка» ветеринарні лікарі Луцька?, — цікавимося у Дани.
— Не усі, деякі позитивно віднеслися до обов’язкової реєстрації тварин, дехто скептично поставився, мовляв, їм доведеться на це витрачати багато часу, але по суті це не вимагає великих часових затрат, адже ветеринари все одно реєструють власника тварини та саму тварину для себе, — пояснює чільниця комунального підприємства.
Так, ветеринарний лікар Олександр Стариков каже, що реєстрація тварин допоможе контролювати їхню чисельність та розмноження. Він переконаний, що не варто ставитися до стерилізації собак як непотрібного явища, на це варто звернути особливу увагу власникам домашніх тварин, які не бажають, щоб їхні улюбленці приводили потомство, аби у майбутньому уникнути того, що доведеться викидати щенят на вулицю і цим самим збільшувати кількість собак-безхатьків.
Поцікавилися «Відомості» у Дани Новарчук ще одним: якщо собаки живуть на території підприємств, то хто ж ними має опікуватися? Стосовно цього у КП «Ласка» кажуть, що цей обов’язок лежить на керівництві підприємства, мовляв, розумний директор знає, що дешевше простерилізувати одну собаку, аніж потім витрачати гроші, коли їх назбирається кільканадцять штук. До слова, собівартість стерилізації коливається в межах 50- 60 гривень.