Цьогоріч у зоопарку всі будуть ситі
Готуй сани влітку — каже народна приказка, отож у Луцькому зоопарку, прислухаючись до неї, ще з серпня розпочали підготовку до морозів. Тут активно наводять лад у будиночках та вольєрах для тварин, встановлюють обігрівачі, запасаються харчами.
Готуй сани влітку — каже народна приказка, отож у Луцькому зоопарку, прислухаючись до неї, ще з серпня розпочали підготовку до морозів. Тут активно наводять лад у будиночках та вольєрах для тварин, встановлюють обігрівачі, запасаються харчами.
Як розповіла директор Луцького зоопарку Людмила Денисенко, найбільш насторожують прогнози синоптиків, які обіцяють, що зима буде дуже холодною. Зважаючи на це, підготовку до морозної пори розпочали ще з кінця серпня. Пані Людмила запевняє, аби навести лад у зоопарку, до роботи взялися усі 18 працівників, не звертаючи уваги яка в кого посада. Нині для них головне завдання — підготувати до зимівлі вольєри.
— Частина тварин зимуватиме на території зоопарку в своїх вольєрах, тож нині працюємо над підготовкою їхніх будиночків, адже десь треба запінити щілинки, десь щось підбити, перевірити, чи не протікає дах, подумати чим завісити вхід, аби не задувало снігом. Для диких кабанів потрохи згрібаємо листя з усієї території зоопарку, і вони вже мостять собі купки для спання, — розповіла Людмила Петрівна.
Теплолюбних тваринок в зоопарку гріють електрообігрівачами — тут це єдиний вид подачі тепла. Так, калорифери є у левів, але якщо будуть сильні морози, то парочку взагалі зведуть в один вольєр, аби гріли одне одного. Усіх птахів заберуть із літніх вольєрів та ставка у хліви, де якраз киплять роботи по встановленню обігрівачів. Обіцяють дати тепло і в будиночки дикобразів, зараз до них підводять лінію електропередач. Раніше ж цих тварин мусили переносити на зиму в хліви.
Ще частину звірів відвезуть у підсобне господарство зоопарку поблизу села Промінь. Там тваринки житимуть у приміщеннях колишньої ферми.
Людмила Денисенко зауважує, що цього року потрібно налаштуватись не лише на холодну зиму, а й продумати куди дівати сніг, аби зоопарк менше страждав від підтоплень.
Наступний складник підготовки — заготівля кормів. Звірів починають догодовувати кормами з середини вересня, оскільки трава стає недостатньо поживною. Тож запасатись їжею потрібно аж на 7 місяців. Так, картоплі на цей час необхідно близько 90 тонн, а кормового буряка — як мінімум 7 тонн.
— Вже почали завозити корми. Закупили вдосталь зернових, потрохи підвозимо картоплю, буряк, моркву. На своєму підсобному господарстві цього року сіяли траву, тож тепер маємо 1300 тюків сіна. Потрохи на території звіринцю розчищаємо закинуті приміщення і привозимо харчі сюди, бо взимку це дуже проблематично. А от овочі не можемо одразу всі завезти, бо тут вони змерзнуть, тож зберігаємо їх на підсобному господарстві, — каже очільниця зоопарку.
Людмила Денисенко зазначає, що звіринець співпрацює з різними фермерськими господарствами та зернопереробними підприємствами, тож якщо раптом запасів не вистачить, завжди є де їх поповнити. Тим паче, підприємці можуть дати продукцію у борг.
Нині звірів годують тричі на день, а зимою їжу тваринкам подаватимуть 4-5 разів. Найбільші апетити у ведмедів, четверо дорослих та двоє малих клишоногих лише за одне годування споживають чотири відра каші з м’ясом чи варенням, крім цього, ласують ще овочами, фруктами та хлібобулочними виробами.
Гроші на харчування зоопарк заробляє самостійно. Так, цьогоріч за продаж вхідних квитків уже отримали більше 300 тисяч гривень, частину цієї суми віддали на погашення попередніх заборгованостей. З міської казни в 2013 році звіринцю виділили 680 тисяч гривень, що менше як минулого року. Ці кошти йдуть на виплату зарплати, оплату електроенергії та інші господарські питання. Чимало грошей зоопарку доводиться виділяти на транспортні послуги. Своєї автівки немає, а один виїзд найманої обходиться у 150 гривень. При цьому лише харчі потрібно привозити двічі на тиждень.
Уже кілька років йде мова про реконструкцію звіринцю за гроші європейського проекту. Тепер до цього питання підійшли якнайближче. Уже на тендері навіть визначили й фірму, яка цим займеться — ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536». Загалом оновлення потягне на 22 мільйони гривень, більше 15 мільйонів з яких Луцьк отримає від Єврокомісії у рамках проекту з розвитку транскордонного природного туризму.
Коли саме розпочнеться оновлення, поки ніхто не каже, директор зоопарку зазначає, що вони готові в будь-який момент. Самі теж не сидять склавши руки — почали наводити лад із освітлення території.
— В рамках реконструкції укріплять територію зоопарку від підтоплень, зроблять нову огорожу, облаштують під’їзну дорогу до підсобних приміщень, оновлять тротуари, модернізують і вхід в зоопарк. Також заплановані й два великі об’єкти — реконструкція ведмежого та лев’ячого містечка. Ведмеже розширять. Воно буде поділене на дві сім’ї: одна розташується на 800 квадратних метрах, іншій дістанеться 600 квадратів. Для левів зроблять експозиційну кімнату на зимовий період, тож відвідувачі зможуть спостерігати за тваринами через скло, - розповідає Людмила Денисенко. - Крім цього, в кожному містечку зроблять кімнату для приготування їжі тваринам та приміщення для їх перегону на час прибирання вольєру.
Керівник проекту Василь Байцим надав інформацію, згідно якої кінцева реалізація проекту передбачена у квітні 2015 року, в той час як самі будівельні роботи мають бути завершені до кінця 2014 року.