У луцьких школярів достатньо калорійне та вітамінізоване харчування
Такі результати продемонстрували перевірки відповідних органів.
Такі результати продемонстрували перевірки відповідних органів. Звістка про те, що луцьких школярів годують найгірше в Україні, обурила не лише міських чиновників, а й батьків. Для перших це звинувачення у недбалому ставленні до дитячого здоров’я, для других — справжній шок, адже батьки і так доплачують за харчування у школах, а після такої новини виникає логічне питання — то за що ж вони платять? «Відомості» вирішили з’ясувати, чим насправді годують учнів у луцьких школах і чи відповідає меню вимогам санітарного законодавства.
Нещодавно на одному із волинських телеканалів прозвучала інформація про те, що за результатами моніторингу, проведеного Центром політичних студій та аналітики, середня вартість обіду для українського учня складає 4 гривні 66 копійок. У той час на луцьких дітей виділяють усього 2 гривні 60 копійок. Це зацікавило луцьких обранців громади, зокрема «бютівця» Романа Романюка. Він поцікавився у мера, чи відповідає озвучене телевізійниками дійсності. Міський голова повідомив тоді, що ситуація із оплатою харчування практично однакова у всіх містах країни, однак Луцьк дійсно трохи відстає. Якщо в Тернополі виділяють 4,5 гривні на одного учня, в Івано-Франківську — 5 гривень, то в обласному центрі Волині — всього дві гривні 60 копійок.
— Так, в нас найменші видатки з бюджету, але наші школи повністю дотримуються меню. Ми намагаємося витримувати вітамінний раціон, — наголосив Микола Романюк.
Загалом вартість разового харчування молодших школярів становить 6 гривень — 2,6 гривні виділяється з міського бюджету, а 3,4 гривні доплачують батьки.
Новина стала резонансною серед лучан, відтак до справи взялася прокуратура. Спільно із санепідеміологами вибірково було проведено перевірку чотирьох шкіл — навчально-виховних комплексів 7 та 9, гімназії №18 та загальноосвітньої школи №11.
Як повідомила «Відомостям» лікар із загальної гігієни відділу санітарного нагляду Луцького міськрайонного управління ГУ Держсанепідслужби України у Волинській області Марія Білоножко, у квітні-травні цього року санепідслужба вже перевіряла харчування у школах міста, однак непланову перевірку довелося провести через зростання соціальної напруги серед мешканців обласного центру. З’ясувалося, що меню у перевірених школах відповідає вимогам — воно достатньо калорійне.
Пані Білоножко розповіла, що харчуванням школярів молодших класів у 23 школах Луцька займається комбінат шкільного та студентського харчування, лише у двох школах діток харчують приватні підприємці: мова йде про 14-ту та 21-шу гімназії.
— До 1 вересня комбінат шкільного харчування та підприємці подають до CEC перспективне меню на два тижні. Його дотримуються протягом цілого навчального року, чергуючи тижневі меню. Середня калорійність щоденного раціону становить, як того вимагає постанова Кабміну «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», 794-800 кілокалорій. Учні перших-четвертих класів щодня отримують гарячі сніданки, до складу яких входять свіжі овочі або салати, гарнір, м’ясна або рибна страва, чай, компот, булочка, — каже Марія Антонівна.
Дивимося меню, складене комбінатом шкільного та студентського харчування. Учні молодших класів, наприклад, одного понеділка отримують на шкільний сніданок овочевий салат, биточки, гречану кашу, булочку та чай. Наступного понеділка їх харчують овочевим салатом, гречкою, котлетою, булочкою з компотом. В інші дні меню урізноманітнюють пловом, макаронами з сосискою, тушкованими курми, картопляним пюре, рибними котлетами, гуляшем тощо. У санстанції підтвердили, що меню шкільні їдальні дотримуються. Як бачимо, підстав говорити про те, що діти недоїдають, немає. Інша справа — вподобання дитини.
Мама луцького школяра-першокласника Олена розповіла «Відомостям», що її син категорично відмовляється від салату з буряків чи з капусти.
— Примусити дитину їсти те, що вона не любить, я не можу і прошу не робити цього вчительку. Знаю, що у класі багато дітей, які не їдять салати. Якось Владик прийшов додому і розповів, що котлета видалась йому пересоленою, тому він її і не з’їв, усе інше наче їсть без проблем, — розповіла лучанка.
Санепідеміолог Марія Білоножко каже, що догодити смакам кожної дитини неможливо і те, що після шкільного сніданку лишається багато відходів — зовсім не ознака того, що дітей не годують, навпаки, якби діти недоїдали, то тарілки були б чистими.