Без рецепта ліки від тиску в аптеці не продадуть
Останніми тижнями в аптеках області спостерігається масове обурення людей: фармацевти не відпускають препарати від гіпертонічної хвороби без рецепта. Що відбувається — з’ясовували «Відомості».
Останніми тижнями в аптеках області спостерігається масове обурення людей: фармацевти не відпускають препарати від гіпертонічної хвороби без рецепта. Що відбувається — з’ясовували «Відомості».
Минулого тижня кореспондент «Відомостей» стала свідком, як в одній із аптек Луцька жінці не продали ліки від артеріальної гіпертензії. Аптекар мотивувала це тим, що у неї не було рецепта від лікаря.
— Я вже три роки приймаю ці препарати, ніхто рецепта не вимагав, — намагалась переконати жінка.
— Рецепт дає право на суттєву знижку. Ми не маємо права відпускати без нього ліки, — була непохитною аптекар.
— Та я готова заплатити всю суму, не хочу декілька годин просиджувати під кабінетом лікаря за тим рецептом, — зробила ще одну спробу переконати лучанка.
Марно. Позиція була однозначна: ліки українських виробників лише за рецептом. Імпортні, а вони набагато дорожчі, аптекарі відпускали того дня без нього.
Буквально через день мала розмову із сімейним лікарем, яка від офіційних коментарів відмовилася, а у приватній розмові сказала просто:
— Це переходить межі здорового глузду. Ми напередодні епідсезону, а у нас під кабінетом стоятимуть черги гіпертоніків. Ну хай би рецепти виписували на ті препарати, за які платять компенсацію. А то рецепт вимагають і на ті ліки, що не підпадають під дію пілотного проекту.
Проблема серйозна. Адже за офіційною статистикою сьогодні 170 тисяч волинян перебувають на диспансерному обліку з гіпертонічною хворобою. І якщо така кількість щомісяця ходитиме за рецептом до лікаря, це дійсно створить неймовірні черги у поліклініках. Купувати ліки за повну їх вартість чи скористатися знижкою, що надає держава, — це, як то кажуть, суверенне право кожної людини.
Що ж діється? «Відомості» вирішили запитати про це у директора державного виробничого торгового підприємства «Волиньфармпостач» Михайла Півнюка.
— З 11 вересня цього року стартувала друга черга пілотного проекту щодо відшкодування коштів на ліки хворим на артеріальну гіпертензію, — зазначив Михайло Іванович. — Змінився перелік ліків і сума відшкодування. Знижка визначається залежно від групи препарату. 90% вартості відшкодовують за препарати з так званої першої групи. 50% повертають за ліки з другої групи, яка включає також імпортні медикаменти. Перелік назв є в аптеках. Зараз на Волині три мережі аптек мають укладені договори з Міністерством охорони здоров’я на процедуру відшкодування. Це компанії «Волиньфармпостач», «Волиньфарм» і «Сальве». Без рецепта ми не маємо права відпускати ліки. Звичайно, мова не йде про випадки, коли людині потрібна екстрена допомога. Тоді ми йдемо назустріч хворому. Взагалі ж наших людей треба привчити до того, що будь-який препарат має виписувати лише лікар.
Щодо того, що дорожчі імпортні ліки можна купити без рецепта, та й відшкодування на них немає, то пан Півнюк зауважив, що рецепт потрібен на всі препарати. А щодо того, що немає відшкодування, то у цьому винні компанії-виробники.
— Із 164 препаратів, які призначаються для лікування артеріальної гіпертензії, відшкодування ми отримуємо за 77. Однією із обов’язкових умов для цього було декларування ціни. Деякі відомі іноземні брендові фірми-виробники цього не зробили. Причина проста: на українському ринку вони продають свої препарати у рази дорожче, ніж на європейському. Допоки вони не приведуть у відповідність ціни, вартість таких ліків за рахунок державного бюджету компенсуватися не буде.
Ми намагалися отримати статистичні дані про те, скільки волинян приймають вітчизняні препарати, а скільки — імпортного виробництва, наприклад, словацької «KRKA» чи «Ратіофарм» (Німеччина). Вони не потрапили у «пілотний» проект. Однак такої статистики, як виявилося, немає. Проте багато лучан, які мають серйозні проблеми із тиском, кажуть, що лікарі рекомендують їм приймати саме імпортні препарати. Якщо люди їх вживають багато років і вони ефективні, питається, навіщо щомісяця ходити по рецепт?
— Рецептурний відпуск ліків не створить ніяких проблем хворим, — переконує головний терапевт області Микола Берник. — Кожен сімейний лікар знає про проблеми своїх пацієнтів. І якщо людина стабільно приймає той чи інший препарат, взяти рецепт вона може поза чергою. Другий момент. До хворих похилого віку чи тих, хто не має можливості пересуватися, лікар може прийти додому з уже готовим бланком рецепта. Нехтувати можливостями, які сьогодні надає держава, не варто. Адже знижка суттєва. Отримавши рецепт від лікаря, ви сплатите незначну суму, а решту держава відшкодує напряму аптеці. Скажімо, упаковка поширеного препарату «Еналаприл» коштує 5 гривень, а хворий сплатить за нього тільки 50 копійок. Інший ходовий препарат «Берліприл» вартує 32,89 гривні, але для пацієнта він буде коштувати 15,4 гривні. Щодо того, який препарат кращий — імпортний чи вітчизняний, то лікування має підбирати лікар, і це індивідуально для кожного пацієнта.
Зауважимо, що на сьогодні на компенсацію вартості ліків від артеріальної гіпертензії Волинь уже отримала 2,5 мільйона гривень. Загалом на таке відшкодування на 2013 рік області передбачено майже 4 мільйони. Проте до цього часу хворі не поспішали скористатися знижкою. На 26 вересня було відшкодовано лише 300 тисяч гривень.