Понад двісті волинян у віці за 45 років отримали ваучер на безкоштовну освіту
«Відомості» вже писали про те, що сьогодні люди, яким більше 45 років, незалежно від того, працюють чи безробітні, які мають не менше 15 років страхового стажу, можуть освоїти нову професію чи підвищити кваліфікацію в прискореному режимі за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
«Відомості» вже писали про те, що сьогодні люди, яким більше 45 років, незалежно від того, працюють чи безробітні, які мають не менше 15 років страхового стажу, можуть освоїти нову професію чи підвищити кваліфікацію в прискореному режимі за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Вони мають право на одноразове отримання ваучера, на підставі якого і здійснюється навчання. Максимальна вартість ваучера — 11470 грн. На Волині поки що тільки 204 людини вирішили скористатися цією можливістю, хоча в річному бюджеті на цю потребу закладено 6,5 млн грн, тобто в середньому вистачить на близько 900 ваучерів.
Як розповіла директор обласного центру зайнятості Раїса Кучмук, ті, хто отримав ваучер, найчастіше обирали професію тракториста-машиніста, трохи менше — електрогазозварника, плодоовочівника, спеціальності «Промислове і цивільне будівництво», «Обслуговування та ремонт автомобілів», «Розробка програмного забезпечення» й ін.
— Процес видачі ваучерів підказує, де є незаповнені ніші на ринку праці, якого спеціаліста потребує роботодавець, — зауважує Раїса Євгенівна. — Однак ми стикнулися з перепонами для отримання ваучерів. Найбільша — недостатність трудового стажу, адже люди здебільшого впродовж життя працювали нелегально. По-друге, відсутність будь-якої освіти. По-третє, наші навчальні заклади виявилися неготовими до надання послуг за ваучерами, бо мають обмеження ліцензованого обсягу за певними спеціальностями, і тому доводиться переконувати Міністерство освіти його додати певним закладам, де люди виявили бажання навчатися.
Є ця проблема у Луцькому національному технічному університеті, який одним із найперших зголосився навчати доросле населення. Керівник навчально-наукового центру післядипломної освіти цього університету Зоряна Герасимчук повідомила, що вони вже звернулися до міністерства щодо розширення ліцензійного обсягу за напрямком «Автомобілі й автосправа».
— У нас здійснюватиметься підготовка за ваучерами з трьох спеціальностей — «Промислове будівництво», «Міське будівництво та господарство» (група осіб, які бажають працювати і будуть зайняті у житлово-комунальній сфері) та «Автомобілі й автомобільне господарство», — розповіла Зоряна Вікторівна. — Проводимо роботу з розширення спектра спеціальностей за останнім напрямком. Плануємо навчати за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі» й ще за п’ятьма іншими.
Вона зауважила, що для цих категорій осіб буде здійснено гнучку адаптацію навчальних планів.
В іншому навчальному закладі, філії Оваднівського професійного ліцею, що в Локачах, на сьогодні одинадцять чоловік виявили бажання здобути професію плодоовочівника. Група ще формується, додаються охочі з інших районів.
— Ця професія не виникла на порожньому місці, — розповідає директор Локачинського районного центру зайнятості Олександр Ребрук. — Адже в районі працює одне з найбільших в Україні аграрних підприємств із іноземними інвестиціями ПП «ФруктЕксПол», що вирощує смородину на 260 га. Воно потребує саме працівників такої категорії, як й інші фермерські господарства, сільськогосподарські підприємства. Крім того, ми йдемо у Європу, й скоро, так, як за кордоном, реалізовувати вирощену продукцію зможуть тільки ті, хто має освіту, відповідні сертифікати.
Тут першим учасником програми надання ваучерів став житель села Залужне Лук’ян Дмитрук. Чоловікові 53 роки, він має спеціальність машиніста баштового крана, але зараз працює в особистому господарстві, обробляє 4 га землі. Переконаний, що нові знання з плодоовочівництва йому не завадять. Слухачі за цим напрямком будуть навчатися у післяобідній час упродовж трьох місяців. Після завершення одержать свідоцтво державного зразка.