Держава спонукає до усиновлення та опікунства
На Волині виконується завдання Президента України: забезпечити право кожній дитині-сироті та дітям, позбавленим батьківського піклування виховуватись в повноцінній родині.
Олена Жабченко, начальник відділу Волинського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді повідала, що 30 вересня українці відзначили День усиновлення.
"З упевненістю можемо стверджувати, що на Волині виконується завдання Президента України: забезпечити право кожній дитині-сироті та дітям, позбавленим батьківського піклування виховуватись в повноцінній родині, тобто, бути усиновленою, виховуватися в прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, під опікою, піклуванням родичів і близьких. Загалом масове усиновлення на Волині розпочиналося в середині 1990-х років. Тоді було лише 6 прийомних сімей, а нині маємо вже 77. Заодно, діти виховуються у 20 дитячих будинках сімейного типу. Коли ж раніше було всього чотири подібних будинки. Однак, вони не мали відповідного соціального статусу… Зазвичай у волинських прийомних сім’ях діти виховуються до 18 років, щоправда, якщо навчаються у вузах – то аж до 23-х. Далі вони ступають на самостійний життєвий шлях. Однак, зважаючи на практику останніх років, можу запевнити: навіть після повноліття своїх вихованців прийомні батьки не полишають дітей, продовжують піклуватися й підтримувати їх.
На фото: Олена Жабченко, начальник відділу Волинського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Варто наголосити, що влада, відповідні соціальні служби й держава загалом допомагає та контролює створення прийомних сімей. Скажімо, перед усиновленням батьки проходять спеціальне навчання в обласному центрі соціальних служб дітей, сім’ї та молоді. До всього, кожні два роки прийомні батьки з досвідом підвищують у Центрі свою педагогічну кваліфікацію. Для цього ми долучаємо до навчання батьків фахівців із департаменту соціального захисту, викладачів із університетів, дитячих лікарів-терапевтів, психологів та юристів. Навчання проводимо щомісяця. Окрім цього, фахівці Центру теж кожні п’ять років підвищують кваліфікацію.
Важливо й те, що завдяки ініціативам Президента стало набагато реальніше допомагати неблагополучним сім’ям, що рятує дітей від соціального сирітства. Бо в кожній сільраді є фахівець із соціальної роботи. Цей спеціаліст гуртом із школою, громадою села з’ясовують причини неблагополуччя, допомагають або, зрештою, разом усіляко впливають на родину. І саме соціальний працівник мусить допомогти, порадити, згуртувати громаду для порятунку дитини в такій сім’ї. Заодно, на Волині триває дієва профілактика раннього сирітства. Наші фахівці працюють безпосередньо з майбутніми мамами. Якщо, наприклад, є повідомлення від дільничного лікаря, що якась вагітна мати хоче відмовитися від дитини, то соціальні працівники всіляко сприяють, допомагають і пропонують соціальний та правовий захист майбутнім матерям. Щоб при живих батьках діти не сиротіли".