Найбільше державне зерносховище Волині доводять до банкрутства?
Волиняни добре пам’ятають, як у 2010 році прокуратура області звинуватила директора Луцького КХП №2 Михайла Гнасюка у розтраті десятків мільйонів гривень.
Волиняни добре пам’ятають, як у 2010 році прокуратура області звинуватила директора Луцького КХП №2 Михайла Гнасюка у розтраті десятків мільйонів гривень. 11 вересня цього року своє рішення виніс Господарський суд Волинської області. Він зобов’язав стягнути майже 57 мільйонів гривень із… державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2». Як так вийшло, що мільйонні збитки з посадовця переклали на підприємство і яка доля кримінальної справи проти екс-директора, дізнавалися «Відомості».
Позов до державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» про відшкодування збитків подала державна структура — Аграрний фонд України. Мовляв, фонд протягом 2007–2009 років передав КХП 32 278,943 тонни зерна на зберігання. Вартість становила понад 60 мільйонів гривень. Про це свідчать відповідні документи. А саме — складські квитанції. Пізніше перевірки збіжжя на складі не виявили. Остаточний акт про це склали 1 серпня цього року. Таким чином, унаслідок «неналежного виконання відповідачем (КХП-2. — Авт.) своїх договірних зобов’язань щодо зберігання зерна та продуктів переробки Аграрному фонду завдано збитків на 56 939 668,49 гривні».
Оскільки представники підприємства в процесі розгляду справи не довели, що шкоду завдано не з їхньої вини, то Господарський суд Волинської області вирішив претензії Аграрного фонду задовольнити і стягнути з державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України майже 57 мільйонів гривень збитків і 68 тисяч 820 гривень судового збору.
Сума, погодьтеся, велика, і її виплата, звичайно, боляче вдарить по самому комбінату хлібопродуктів. Якщо підприємство після цього взагалі не стане банкрутом.
Тому нас у контексті цієї справи цікавить інше питання: а чим закінчилася скандальна справа про розтрату мільйонів гривень екс-директором КХП Михайлом Гнасюком? Адже у 2010 році вона набула широкого розголосу.
Правоохоронні органи тоді наввипередки звітували про резонансну справу. До її розслідування були причетні і прокуратура, і податкова міліція, і КРУ (нинішня фінінспекція). Про цю справу на нарадах говорили і посадовці ОДА. Сліди вели «наверх», у Київ, у Держрезерв України, підрозділом якого є Луцький КХП-2.
Суть звинувачень зводилася до того, що керівництво підприємства, «перевищуючи надані їм службові повноваження, самовільно реалізували зерно жита і пшениці державного матеріального резерву, яке було у них на відповідальному зберіганні, в кількості 24 900 тонн на загальну суму 34 840 636 гривень, зерно Аграрного фонду — 32 586 тонн на 33 328 239 гривень, борошно та зернові відходи Аграрного фонду на 3 033 515 гривень. Отримані кошти використали на потреби господарської діяльності ДП «Луцький КХП №2», чим завдали матеріальних збитків державі на вказані суми».
Крім того, директор КХП-2 і його заступник обвинувачувались у привласненні майна в особливо великих розмірах, службовому підробленні документів. Мовляв, діючи «в особистих інтересах, а саме —прагнучи догодити невстановленим досудовим слідством службовим особам Держкомрезерву України…та в інтересах третьої особи — ТзОВ «Конкорд-Плюс», підробили прості чотири складських свідоцтва на зерно на пред’явника, які були передані невстановленим досудовим слідством особам, і чотири приймальних акти форми Р-16, які були передані в Держкомрезерв України, в результаті чого на рахунок ТзОВ «Конкорд-Плюс» були безпідставно перераховані кошти в сумі 8 мільйонів 222 тисячі 30 гривень».
Кримінальна справа дійшла до Луцького міськрайонного суду. В обвинувальній частині йшлося, що директор разом зі своїм заступником завдали матеріальної шкоди на загальну суму 81 мільйон 11 тисяч 964,86 гривні.
Рішення було винесене 12 травня 2011 року. Воно стало для багатьох «холодним душем».
«На думку суду, — читаємо в документі, — висунуте обвинувачення є неконкретним, суперечливим, що, в свою чергу, порушує право на захист. Без усунення наведеного порушення справа не може бути призначена до розгляду по суті, тому повертається на додаткове розслідування».
«Відомості» з’ясували у прокуратурі області, що кримінальну справу таки дорозслідували і вона знову направлена до суду. Цього разу без особливого шуму.
Нинішнього літа під час ознайомлення з роботою зерносховищ Волині заступник голови ОДА Віталій Карпюк зазначив, що «Луцький КХП №2 — важлива складова бази зберігання й економіки області. Проблеми підприємства відійшли в історію. Тепер воно працює стабільно, а це — запорука продовольчої безпеки держави».
Можливо, воно таким і залишиться, якщо вже в апеляційному господарському суді вдасться довести, що не підприємство повинне компенсувати майже 60 мільйонів гривень збитків Аграрному фонду. Куди ж поділося понад 50 тисяч тонн зерна? Питання залишається відкритим. І говорити про це, як переконалися «Відомості», ніхто не хоче. Ну справді, не миші ж його з’їли.
Довідка
Державне підприємство «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» Держкомрезерву України введене в дію в 1984 році. Комбінат загальною площею 8,9 га має чотири основних цехи: примлинівський елеватор місткістю 72 тис. т зерна; млинзавод сортового помелу потужністю 500 т зерна на добу; склад готової продукції місткістю 4 тис. т борошна; цех хлібобулочних виробів потужністю 22 т хлібобулочних виробів. Загальна кількість працівників — понад 460 осіб.