Не варто поспішати продавати картоплю
Її реальна ціна встановиться на початку жовтня
Її реальна ціна встановиться на початку жовтня
Крім того, що на Волині картопля є важливим продуктом, вона ще й товар, на якому селяни заробляють гроші. Та минулого року розбагатіти на ній не вдалось, адже ціна була низькою. Як змінилася ситуація цьогоріч, коли та кому вигідно реалізовувати вирощену в фермерських і одноосібних господарствах бульбу, дізнавалися «Відомості».
— Цінову ситуацію формує сам ринок, ми на неї вплинути не можемо, — зауважує заступник директора департаменту агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації Людмила Петриканин. — Вона залежить від того, наскільки врожайним на картоплю є рік. Якщо торік збирали 174 центнери з гектара, то на сьогодні — 148 ц із 1 га. Отже, врожайність нижча, є сподівання, що картопля буде в ціні.
Відповідно до моніторингу роздрібних цін на картоплю, який проводить центр «Агропромпродуктивність», середня ціна бараболі по Україні станом на сьогодні — 3,25 грн/кг. У Києві та Севастополі — 4,60 грн/кг, максимальна — п’ять гривень, а у Севастополі — аж шість. У Львові — 3 грн/кг, у Рівному — 2,80, а на Волині — найнижча — 2,30–2,50 грн/кг.
— Для того, щоб наші одноосібники та фермери змогли збути картоплю за хорошими цінами, в кінці липня Борис Клімчук написав лист до голів облдержадміністрацій Півдня, Центральної України та Сходу про співпрацю «зелених» оптових ринків, де фермери й одноосібники можуть самі, без посередників, продавати свою овочеву продукцію, — продовжує Людмила Петриканин. — У Луцьку такі «зелені» фермерські ринки розміщені на вул. Глушець і просп. Соборності.
— Однак в особистих селянських господарствах проблема з транспортом, а обсяги продукції невеликі, тож, звичайно, везти картоплю на південь чи схід країни не будуть, — веде далі Людмила Федорівна. — Це під силу тільки фермерським господарствам, ми їх постійно інформуємо про ціни. Та поки що вони не поспішають, роблять підрахунки, адже транспортні витрати у собівартості становлять дуже велику частку.
Тим часом по селах Волині вже їздять перекупники з південних і східних областей та скуповують бульбу в одноосібників за ціною від півтори до двох гривень за кілограм. Хоча по 2 грн — це поодинокі випадки. Зокрема, по 1,80 брали у с. Мильськ Рожищенського району, в с. Затурці Локачинського району — по 1,60 грн. Якщо пропонують відразу кілька тонн, вартість збільшують на 5–10 коп.
— І тут перекупники диктують ціну, — зауважує начальник відділу рослинництва і технічної політики департаменту агропромислового розвитку Олександр Ромашковець. — Приїхала одна машина в село, люди несуть картоплю — ціна така-то, а приїхало ще дві машини — вже ціна підскочила, бо починається конкуренція.
— Тому, якби фермери між собою кооперувалися, вони могли б тримати ліпшу ціну, — каже Людмила Федорівна. — Одноосібникам було б добре об’єднатися навколо фермерського господарства на паритетних засадах, щоб реалізовувати продукцію. Має бути лідер у громаді, можливо, сільський голова, який би вів перемовини з «заїжджими» посередниками та диктував власні ціни.
Сільський голова Носачевичівської сільради Рожищенського району, який зініціював створення кооперативу «Родина», розповів, що у них підписаний договір про співпрацю з ринком «Столичний», де оптова ціна на картоплю сьогодні 2,80 грн. Однак кооператив поки що не має техніки, щоб її туди завезти.
Голова асоціації фермерів Рожищенського району Руслан Хомич стверджує, що загалом нинішній рік бідний на овочі: їх в Україні приблизно на дві третіх менше, ніж торік. А про ціну на картоплю, за його словами, ще рано говорити, бо поки що вона не стала. Реальна ж буде на початку жовтня, коли розпочнеться масова заготівля бульби.
— Перекупники нині пропонують по 1,80 грн, але люди не хочуть здавати за такою ціною, — розповідає пан Руслан. — Мої знайомі фермери ще не копали картоплі, бо чекають дощу, щоб вона набралася достатньо вологи, а деякі сорти ще ростуть.
— То, можливо, вигідніше реалізовувати врожай навесні? — цікавимось у керівників департаменту.
— Це складне запитання, — зауважує Олександр Ромашковець. — Із власного досвіду скажу, що у 90% випадків картопля навесні була дешевшою, ніж восени. Хоча 2012-й не потрапляє у ці 90%, бо, навпаки, з осені коштувала 70 копійок, а навесні — три гривні. При зберіганні природні втрати картоплі становлять 8% ваги. Це немало. Поклав 12 тонн — вийняв 11. А її ще треба занести, перебрати. Але рік на рік не схожий: відкритий цех, природні умови щорічно інші, як і врожай. Торік ціни на картоплю з осені не було і передбачалося, що площі її посівів зменшаться. Та після того як у весняний період її купували по 2,60 і останню — по три гривні за кілограм, люди, навпаки, збільшили її площі загалом на 600 га в області. Проте специфіка цього року в тому, що у період, коли йшло зав’язування бульб, майже на 300 градусів сонячної енергії надходило більше, ніж торік, — це негативно вплинуло на формування урожаю.