Реабілітаційний центр допоміг наркоманці зі стажем повернутися до життя
Більше 10 років на Волині діє християнський реабілітаційний центр «Переображення», заснований церквою ЄХБ «Фіміам».
Більше 10 років на Волині діє християнський реабілітаційний центр «Переображення», заснований церквою ЄХБ «Фіміам». Він має кілька відділень: у Володимирі-Волинському, селі Борохів Ківерцівського району (там реабілітацію проходять чоловіки) та самому Луцьку. В останньому побувала кореспондент «Відомостей».
Найперше, що вразило, — атмосфера доброзичливості. Привітні й усміхнені жіночки охоче розповідали про роботу центру. І яким же було здивування, коли з’ясувалося, що всі вони — колишні його пацієнтки. Ці жінки не мають спеціальної освіти, але самі, як кажуть, пройшли важкий шлях повернення з прірви до життя.
— У нас допомогу алко- та наркозалежним надають лише ті, хто колись сам був у їхній «шкурі», — розповіла керівник відділення Леся Шевчук. — У Луцьку центр працює з 2002 року. За цей час тут жило до 150 жінок. Позбулася залежності приблизно половина. І ми вважаємо це нашою великою перемогою. Адже ці жінки повернулися до батьків, чоловіків, дітей і Бога. Людина у центрі може жити до дев’яти місяців. Реабілітація у нас умовно ділиться на три етапи. На першому відбувається ознайомлення з центром, фізичне відновлення. На цій стадії ми намагаємося зробити все можливе, щоб обмежити спілкування нашої підопічної з людьми з її колишнього оточення. Більше того, у нас існує табу на телевізор і пресу. Адже будь-яка інформація з зовнішнього світу може спровокувати небажані спогади, асоціації. І людина «зірветься». Ми займаємо жінок трудотерапією і бесідами про Бога. На наступному етапі наша підопічна повинна зробити остаточний вибір. Відбувається духовна реабілітація, очищення. Довіряємо жінці піти у магазин по продукти. Щоправда, потім перевіряємо чек: чи не купила, бува, чого з забороненого. Наприклад, цигарки. Коли людина проходить другий етап, наступних три місяці ми допомагаємо їй адаптуватись у суспільстві. Жінки можуть здійснювати невеликі подорожі, ми допомагаємо їм у пошуку роботи, вирішенні якихось проблем. Тобто в жодному разі не полишаємо знову сам на сам із цим життям.
— Уявляєте, я тільки-но вийшла з центру, прийшла додому, а у мене — пожежа, дах згорів, — розповіла колишня підопічна центру Аня з Ківерців. — Надворі — листопад. Попереду зима. Як жити? На щастя, мене не залишили наодинці з проблемою. Зібрали гроші, допомогли покрівлю перекрити.
Цікавило, чи запрошують у центр професійних наркологів, психологів. Адже позбутися залежності від алкоголю чи наркотиків дуже важко.
— Та ми всі лікувались у наркодиспансері, і не раз, — сказала волонтер Ольга. — Там тільки можуть тимчасово позбавити фізичної залежності. Але ти лежиш у палаті й уже думаєш про те, що вийдеш і вколешся! Я не знаю людей, яких вилікували у наркодиспансері! Сама скільки разів там перебувала. Виходила — і далі котилась у прірву. Аж поки не забрали від мене в інтернат двох діточок, позбавили батьківських прав. Мала велике бажання їх повернути. І лише у цьому центрі відчула реальну допомогу. Бо знайшла точку опори — віру в Бога. Позбулася залежності, забрала дітей. І ще народила. Тільки подумати: скільки часу марно витрачено на наркотики!
Жінки кажуть: дорогу до центру люди знаходять самі. Приїжджають із інших областей. Є й такі, що звертаються по допомогу не один раз.
— Ми приймаємо всіх, кому потрібна допомога, — каже волонтер Ірина.— Обов’язковою є довідка про медогляд. Найголовніша ж умова — старе життя залишити за воротами. У центрі навіть курити не можна. Хтось захоче піти — ніхто не тримає, ворота відчинені. Людина повинна сама захотіти змінити своє життя. Ми лише допомагаємо, підтримуємо морально через бесіди у разі необхідності. Для цього в нас у центрі постійно перебуває черговий. Навіть уночі.
До кімнати, в якій ми розмовляли, зайшла молода енергійна жінка. Виявилося, що вона нинішня пацієнтка реабілітаційного центру. До Луцька приїхала з Молодогвардійська Луганської області. Зацікавило, як вона сюди потрапила.
— Якось на вулиці зустріла свою знайому, з якою разом вживали наркотики, — розповіла пані Марина. — Мене вразили її очі: вони не були згаслими, а світилися щастям. От вона і розповіла мені про центр, який діє при церкві. Я приїхала. Тут уже втретє. Після двох попередніх разів приїжджала додому і все починалося спочатку. Ви уявити не можете, як я жила! Вікна постійно зашторені, людей боялася, для мене проблемою було на вулицю вийти сміття викинути! Сама не знаю, як до цього докотилася. Завжди зі зневагою дивилася на «закінчених наркош». Вони в нас у Молодогвардійську сиділи на п’ятачку. Мені ж гроші чоловік давав, була забезпеченою. А минув час, і я опинилась на тому ж п’ятачку. Різниця між мною і ними була лише у тому, що гроші на наркотики я добувати не вміла. Якось у нас у будинку сусідка померла. Це помітили тоді, коли з’явився характерний запах, бо жінка жила сама. Бачила, як її виносили. Це не можна передати словами. І я насправді злякалася, що колись так буде і зі мною. Адже втратила і чоловіка, і сина. Тому повернулася сюди. Сьогодні впевнена, що дороги назад немає. Цього літа до мене син приїхав. Йому 14 років. Ми гарно спілкувались. Я у Київ їздила. Гуляла на березі Дніпра. Уявити собі не можете, яке то щастя жити!
Повернутися до життя вдається, на жаль, не кожному. Але у реабілітаційному центрі «Переображення» вважають, що кожен має на це шанс. І тут його дають.