Чим зайнятися, коли залишився без роботи
На Волині, де кількість вільних робочих місць для працевлаштування за наймом обмежена, ситуацію з безробіттям можуть врятувати підприємництво і самозайнятість.
На Волині, де кількість вільних робочих місць для працевлаштування за наймом обмежена, ситуацію з безробіттям можуть врятувати підприємництво і самозайнятість. Обласна служба зайнятості впроваджує цілу систему заходів для мотивації та залучення безробітних до започаткування власної справи. Зокрема, консультує й навчає, які кроки і дії варто здійснити для відкриття бізнесу. «Відомості» мали можливість поспілкуватися з тими, хто зважився зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності.
Одним із таких є мешканець села Козин Рожищенського району Ігор Кучмук. Він працював столяром, однак два роки тому залишився без роботи. Покидати улюблену справу не хотів, тому й вирішив спробувати працювати на себе. В центрі зайнятості пройшов курси з підприємництва, отримав одноразову виплату допомоги з безробіття, яку використав на купівлю верстата, написав бізнес-план, захистив його — і тепер трудиться у своєму невеличкому цеху.
— Все виготовляю: крісла, двері, вікна, — розповідає Ігор Петрович. — І хоча сьогодні конкуренція велика, бо є багато торгових центрів, де продають такі вироби, замовлень вистачає, бо люди хочуть мати речі з натурального дерева, адже магазинні з МДФ не такі якісні та служать недовго.
До того ж свою продукцію Ігор Кучмук цінить недорого. Скажімо, найпростіші соснові двері вартують тисячу гривень, а один «квадрат» вікна під склопакет — 600 гривень, коли у магазині — чотири тисячі.
У майбутньому чоловік планує розширяти свій цех.
А от подружжя Вознюків із цього ж села працює в одноосібному селянському господарстві. Сконцентрувалися на тваринництві, бо, як пояснив глава сімейства Володимир Володимирович, рослинництво є не настільки вигідним: через погодні умови важко зібрати хороші врожаї.
— Живемо на гроші, виручені за продане молоко, — каже господиня пані Галина. — Хоча ціна не дуже вигідна — 2,25 гривні за літр. Це трохи замало. Інколи молоко возимо на ринок, а ще ношу в дитсадок. Сіємо в основному зернові та буряк, щоб було чим годувати худобу, сіно заготовляємо.
У господарстві також розводять овець, адже з них і м’ясо смачне, і вовна є, яку потім здають для пошиття ковдр.
Володимир Володимирович похвалився трактором, якого сам склав, також змайстрував культиватор, картоплесаджалку. Каже: «Брухту в мене нема — у мене все матеріал».
І Галина, і Володимир Вознюки були учасниками навчальних семінарів «Зимової агрошколи», яку проводить центр зайнятості. Кажуть, знання, отримані там, тепер застосовують на практиці у своєму господарстві.
Любов Юрко з села Люблинець Ковельського району також три роки тому скористалась одноразовою виплатою допомоги з безробіття і відкрила власне підприємство з виробництва вапна. Адже у жінки 20-річний стаж роботи у цій галузі. Сьогодні у неї четверо найманих працівників, двоє проходять стажування. Каже, що співпраця з центром зайнятості дуже допомагає у веденні бізнесу. Любов Володимирівна є претендентом на відшкодування єдиного соціального внеску.
Колишній безробітний із Ковеля Ігор Баховець відкрив власну справу після отримання одноразової виплати допомоги з безробіття, а тепер виготовляє ювелірні вироби. Це ремесло у них родинне, адже прикраси створював ще його тесть, який уже на пенсії.
Сергій Півень із селища Ратне, здобувши досвід в автомайстерні, також наважився на свій бізнес. По допомогу звернувся у центр зайнятості. Тепер він успішний підприємець — надає послуги з фарбування автомобілів. Запевняє, що серед його клієнтів не тільки місцеві автомобілісти, а й з-за кордону — Польщі, Білорусі, Німеччини, бо, виявляється, там оновити свій транспортний засіб коштує набагато дорожче. І записуються до нього заздалегідь, бо черга велика.
На фото: Сергій Півень тепер має свій автосервіс
Прикладом успішної роботи з забезпечення зайнятості на селі є діяльність окремих голів сільських рад. На Волині з-поміж багатьох у цьому плані вирізняється голова Забродівської сільської ради Ратнівського району Микола Калачук. Він активно готує інвестиційні проекти, залучає кошти для розвитку громади. Микола Михайлович налагодив активну співпрацю з районним центром зайнятості щодо організації громадських робіт, а з цього року вона відбувається на паритетних фінансових засадах. Під час громадських робіт безробітні здійснювали благоустрій, ремонт об’єктів соціальної сфери. Завдяки участі у різного роду мікропроектах на території сільради вдалось облаштувати і відремонтувати ФАПи, дитячий садок. У планах — створення центру розвитку дитини у с. Якушів, асфальтування доріг, освітлення, закупівля медичного обладнання. А ще на території почало працювати нове потужне сільськогосподарське підприємство «Ратнівський аграрій», завдяки чому на сьогодні близько 200 людей мають роботу, а бюджет сільради — фінансові надходження.
Довідка
Результатом роботи, проведеної обласною службою зайнятості протягом I півріччя 2013 року, стало започаткування 313 безробітними підприємницької діяльності, 72 із них проживають у сільській місцевості.