Хто стримує банкрутство «Західінкомбанку»?
Фінустанова має зобов’язань лише перед фізичними особами на 331 мільйон 360 тисяч гривень
Фінустанова має зобов’язань лише перед фізичними особами на 331 мільйон 360 тисяч гривень
«Відомості» у номері №29 за 18 липня 2013 року (стаття «Західінкомбанк» не повертає вкладів навіть після рішень суду») порушували питання невиплат ПАТ «Західінкомбанк» депозитів вкладникам на їхню вимогу.
Нагадаємо, до редакції звернулися 80-річний житель Маневичів Микола Йосипович Журавльов і його дружина Ольга Миколаївна, які не можуть добитися повернення свого депозитного вкладу ось уже кілька років. І це попри рішення на їхню користь Луцького міськрайонного суду.
Хоча справу взято до провадження виконавчою службою, Журавльови, як з’ясували «Відомості», реально отримати свої гроші можуть нескоро. Адже спершу виконавці мають провести аукціон із продажу арештованого майна боржника (свого часу майно «Західінкомбанку» було арештовано) та розподілити кошти в порядку черговості між стягувачами. На початок липня у зведеному виконавчому провадженні перебувало 1173 справи на суму понад 49 млн грн. Одне слово, повернення грошей може затягнутися на роки. У людей, яким за 80, цього часу, як ви розумієте, немає.
Єдиний вихід швидше отримати гроші — визнати «Західінкомбанк» неплатоспроможним і погасити його зобов’язання через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Тому «Відомості» і надіслали запит із запитаннями щодо можливості визнання банку неплатоспроможним або ж позбавлення його ліцензії на тій підставі, що фінустанова не виконує своїх зобов’язань перед вкладниками.
Ми отримали відповідь за підписом начальника управління Національного банку України у Волинській області Олександра Бєліка. У ній, зокрема, йдеться:
«…Статтею 55 Закону України «Про банки» передбачено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Нацбанку та угодами між клієнтом і банком.
Одночасно повідомляємо, що стаття 55 Закону «Про Національний банк України» передбачає, що відповідно до наданих повноважень Нацбанк виконує функції банківського регулювання та нагляду стосовно дотримання банками банківського законодавства, нормативно-правових актів Нацбанку й економічних нормативів.
Невиконання сторонами договірних зобов’язань призводить до виникнення спорів, вирішення яких не входить до компетенції та повноважень Нацбанку, а здійснюється у судовому порядку.
Щодо відкликання банківської ліцензії повідомляємо, що питання прийняття рішень про віднесення банку до категорії неплатоспроможних регулюється статтею 76 Закону «Про банки».
Згідно зі статтею 77 Закону «Про банки», банк може бути ліквідований у разі відкликання Національним банком ліцензії з власної ініціативи або ж за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідь нас не задовольнила. Власне, «Відомості» не цікавить, за якою статтею «Західінкомбанк» можуть визнати неплатоспроможним. Адже закони читати вміємо самі. Ми запитували, чому «Західінкомбанк» досі не визнано неплатоспроможним і не позбавлено ліцензії. Адже пункт 2 статті 75 ЗУ «Про банки» каже, що саме Національний банк України зобов’язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії проблемних за умови, що «банк не виконав вимогу вкладника або іншого кредитора, строк якої настав п’ять і більше робочих днів тому».
Більше того, стаття 76 згаданого закону зобов’язує НБУ прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, зокрема, у разі «невиконання банком протягом 10 робочих днів поспіль 10 і більше відсотків своїх зобов’язань перед вкладниками й іншими кредиторами». А далі Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, повідомляє про це рішення Фонд гарантування вкладів фізичних осіб для вжиття ним заходів, передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Як бачимо, підстав, щоби Нацбанк прийняв рішення про визнання «Західінкомбанку» неплатоспроможним, достатньо. Адже своїх зобов’язань ця фінустанова не виконує перед тисячами вкладників не тільки впродовж п’яти днів, а вже роками. Про що свідчать рішення судів.
«Відомості» також хотіли дізнатися, чи мали змогу нові власники «Західінкомбанку», які прийшли у цю фінустанову в лютому 2010 року, розрахуватися з вкладниками грошима, що були виділені Нацбанком через рефінансування.
Тому звернулися до управління Нацбанку в Волинській області з запитанням, чи отримував «Західінкомбанк» таке рефінансування, а якщо так, то в якому обсязі.
НБУ відповів дипломатично: «ПАТ «Західінкомбанк» заборгованості за кредитами рефінансування Національного банку України не має». Але ж ми не запитували, має заборгованість банк із рефінансування чи ні. Ми цікавилися про суму рефінансування. Це дало б підстави говорити про те, мав «Західінкомбанк» можливість розрахуватися зі своїми вкладниками чи ні.
Не захотіли відповідати на це запитання і в самому «Західінкомбанку». Натомість «Відомості» отримали розлогу відповідь про те, як непрофесійно видавилися кредити попереднім керівництвом банку, які банк має великі проблеми з неповерненням кредитів, які взяли «як відомі бізнесмени Волині й інших регіонів, так і депутати рад місцевого рівня та Верховної Ради України».
Яке діло до цього пенсіонерам із Маневичів, які поклали у банк на зберігання гроші «на чорний день»? Він настав, а вони змушені жити на пенсію у тисячу гривень на місяць, бо, бачте, банк має проблеми.
Це по-перше. По-друге, нові власники зайшли у банк у 2010 році. Вони знали, що фінустанова має проблеми. Адже до цього у банку працювала тимчасова адміністрація. Тому скидати все на «папередників» якось уже не етично. Як писали у ті дні українські ЗМІ, «Західінкомбанк» став третім банком після «Промінвестбанку» і «Національного кредиту», який з початку кризи зміг знайти нового платоспроможного приватного власника... «Західінкомбанк» припав до душі венчурному фонду «Інноваційні стратегії», підконтрольному бізнесменові Івану Аврамову. В нормальний режим роботи «Західінкомбанк» виходить із гарними показниками. Незважаючи на те, що прострочена заборгованість за 2009 рік зросла майже в 44 рази — до 200,5 мільйона гривень, тимчасова адміністрація сформувала під неї досить резервів — 347,7 мільйона гривень».
Минуло вже більше трьох років. 50 мільйонів банк не виплатив лише тим вкладникам, які звернулися до суду. Всього ж «Західінкомбанк», згідно зі звітністю за 2 квартал 2013 року, опублікованою на його офіційному сайті, має зобов’язань лише перед фізичними особами на 331 мільйон 360 тисяч гривень. То де ж новий платоспроможний власник і куди поділися фінансові резерви?