Всьоме відгримів фестиваль опору «Бандерштат»
Минулих вихідних, 3-4 серпня, в обласному центрі Волині ось уже всьоме відгримів «Бандерштат-2013» — мабуть, найпотужніший патріотичний фестиваль на Західній Україні.
Минулих вихідних, 3-4 серпня, в обласному центрі Волині ось уже всьоме відгримів «Бандерштат-2013» — мабуть, найпотужніший патріотичний фестиваль на Західній Україні, який із 2007 року проводиться у Луцьку незмінним організатором — МГО «Національний альянс». Цього року захід змінив концепцію і став називатися фестивалем українського опору (торік — духу). Організатори кажуть, що пов’язано це з посиленням утискання всього українського.
А фестивалила патріотично налаштована молодь на території іподрому в Центральному парку імені Лесі Українки. Вже вранці 3 серпня приїжджі понапинали намети. Усього їх нарахували близько шести сотень. Пісні під гітару, каша у казанку над вогнищем, нові друзі — одне слово, туристська романтика.
Треба сказати, що наслідки недавньої рекордної зливи, завдяки якій Луцьк «засвітився» на всіх каналах країни, далися взнаки: попри спеку, калюжа, що утворилася неподалік наметового містечка, не спішила випаровуватися. Хто не мав туристичного спорядження, міг орендувати намет у пункті прокату за 40 гривень.
Почався фест із зустрічі з ветеранами УПА. Також у традиційних гутірках узяли участь: журналісти Мустафа Найєм і Роман Вінтонів, нардеп Микола Княжицький, політик Юрій Луценко й інші цікаві постаті — історики, політологи, медійники. Через проблеми зі здоров’ям не зміг приїхати телевізійник Юрій Макаров, що мав навчити молодь, як «сформувати в Україні сучасну еліту».
Музична сцена відкрилася о 17-й. Цьогоріч на фесті виступило 16 гуртів із різних міст України й один — із Білорусі. Зауважимо, торік було більше — 27. Та й сам «Бандерштат» замість звичних уже трьох діб «сконцентрували» у дві. Так, першого дня важкими рифами будили стомлене спекою місто «Залізний хрест» зі Львова, володимирчани «Етнаterra», Golev із Луцька, київські металісти «Злам». Потім «запалювали» народ ужгородці з «Триста8ісім», «Етсетера» з Сум та білоруси Sciana. Івано-франківські «рок-варіяти» «Кораллі», з екзотичними для рокерів дримбою і трембітами, своїми запальними ритмами змусили фестивальників рухати ногами швидше. Хедлайнером став «Тартак». До слова, торік фест пройшов без Сашка Положинського, і його повернення на сцену «Бандерштату» нетерпляче чекали фанати.
Єдине, чого забракло цієї ночі шанувальникам, — час, адже «згорнутися» музична програма мала до 23-ї. Компенсувати «комендантську годину» мали акустична сцена, кінопоказ і нічна ватра: молодь у вишиванках до ранку співала народних і повстанських пісень.
Крім музики, відпочивальникам влаштували заняття з йоги, турніри з міні-футболу, армрестлінгу, рукопашного бою, стрільби з лука, жиму штанги лежачи. Для найменших на території діяло «Дитяче містечко». Молоді поети й поетки ділилися пробами пера на «Літературній сцені». До всього можна було придбати хенд-мейд на ярмарку народних майстрів, прикрасити тіло боді-артом чи патріотичним тату, вистригти джуру та навіть вилізти з альпіністським спорядженням на скеледром.
На фесті розгорнули й медпункт. Бандерштатівці зверталися туди здебільшого зі скаргами на сонячні опіки. І справді, другого дня через нещадне сонце помітно побільшало почервонілих носів, спалених ультрафіолетом плечей і спин. Крім того, ведучі раз у раз закликали фестивальників поливати витоптану перед сценою землю водою, щоб не здіймалася курява.
Рятувалися від спеки лише тим, що не мало «градуса»: холодними квасом, лимонадом і навіть — оце сервіс! — фруктовим смузі. «Безалкогольна» концепція заходу лишається незмінною, що тішить. Зголоднілі бандерштатівці у перервах між виступами гуртів частувалися варениками, наваристою юшкою, густим кукурудзяним банушем і щедро приправленим бограчем.
4 серпня молодь влаштувала патріотичний флешмоб: хлопці та дівчата утворили тризуб, здіймаючи вгору руки з жовтими та синіми картками. Неймовірне видовище організатори обіцяли зафіксувати з неба.
Музичну сцену другого дня відкривав замість львівського «Механічного апельсину» бард із Рівненщини Володимир Пастушок. Виявилося, «Апельсини» на фест не доїхали через аварію. На щастя, рокери, чий автобус зіткнувся з фурою, лишилися живі-здорові, відбувшись переляком. Потім гучних децибелів зі своїх гітар видобували «Різак» (Калуш), «Кімната Гретхен» (Дніпропетровськ), KEtO (Луцьк), Panke Shava (Хмельницький), культовий готик-гурт «Холодне Сонце» (Тернопіль), поп-панки O.Torvald (Київ).
Близько 21-ї на фест у звичайному «Ланосі» приїхав Кузьма, якого одразу ж оточили шанувальники. Фронтмен «Скрябіна», попри виснажливу дорогу, не віднікувався і розписався у кожному простягнутому блокноті. Ведуча Вікторія Жуковська, оголошуючи хедлайнерів, закликала привітати Андрія Кузьменка, якому 17 серпня виповниться 45, гучними оплесками.
«Я такого ще не бачив. Вперше в житті не маю що сказати. Ви загнали мене в глибоку кому! Тільки на такому фестивалі можна співати пісні, які не пишуться за гроші... Ви лікуєте людські душі... Не дайте згноїти цю країну», — розчулився Кузьма.Співак закликав молодь не їхати з України, бути патріотами.
За оцінками організаторів, другого дня на захід прийшло близько п’яти тисяч людей, тобто вдвічі більше, ніж торік. Крім гостей із усіх куточків нашої країни та білорусів, які завжди охоче приїздять у серпні до Луцька, були навіть фестивальники зі Штатів, Німеччини та Росії.