Будинки лучан на Малоомелянівському масиві щороку затоплює все більше

Будинки лучан на Малоомелянівському масиві щороку затоплює все більше
Викачувати воду з підвалів доводиться щодня, але за годину-дві вона все одно набирається до того ж рівня / Фото: Ірина КОСТЮК

Цьогоріч вода у підвалах сягнула рекордної двометрової позначки

Автор: Ірина КОСТЮК / Джерело: Відомості

Цьогоріч вода у підвалах сягнула рекордної двометрової позначки

Мешканці вулиць Малоомелянівської, Сєченова, Лисенка та прилеглих до них дев’яти провулків другий десяток літ живуть без каналізації. Кажуть, що коли у 90-х міська влада роздавала землю під забудову, то передбачалися всі мережі — і вуличне освітлення, і каналізація. Але то були пусті обіцянки. Жителі Малоомелянівського масиву призвичаїлись існувати поряд із вигрібними ямами, аж тут ще одна біда: щороку в підвали їхніх будинків просочується все більше талих і ґрунтових вод, а цьогорічної весни, за словами людей, їх рівень сягнув двох метрів. Зараз на календарі серпень, а підвали досі затоплені по коліна. У вигрібних ямах теж стоїть вода, тож фекалії час від часу виходять на поверхню. Малоомелянівці нарікають, що міська влада стоїть осторонь їхніх проблем, реагуючи на звернення банальними відписками, мовляв, «бюджет міста обмежений». Люди стомилися, тому, кажуть, готові вдатися до пікету.

«Відомості» побували на Малоомелянівському масиві. Будинки розміщені щільно один до одного: земельна ділянка, на якій вони зведені, площею п’ять-шість сотих. Вулиця Лисенка прилягає до височенного пагорба, з якого кожної зими талі води стікаються до жител малоомелянівців. До слова, як кажуть місцеві, земля на ньому теж уже роздана під забудову, а оскільки каналізації і там немає, то, крім талих вод, їх топитимуть ще й відходи сусідів із пагорба.

Мешканці масиву розповіли, що на тому пагорбі досі є кладовище часів Першої світової війни, на якому ховали хворих на холеру та чуму. Тутешня жителька Наталія Ройко каже, що вже зараз страшно їсти городину, а що далі буде — боїться навіть думати.

Ще однією проблемою мешканців Малоомелянівського масиву є опалювальні котли, які у більшості будинків встановлені саме у цокольних приміщеннях. Їх топить, і вони виходять із ладу. Власник будинку, що на вулиці Сєченова, 31, пан Андрій поскаржився «Відомостям», що лишень цього року витратив на ремонт котла більше трьох сотень гривень, а пральна машина, яка теж стоїть у підвалі, взагалі не підлягає ремонту.

До всього ж від надмірної вологи фундамент практично всіх будівель просів, про що свідчать тріщини на стінах. Одному з жителів масиву довелося засипати оглядову яму в гаражі, бо її стіни почали видуватися та завалюватися.

— Щороку води більшає. Якщо раніше топило одну-дві ділянки, то тепер потерпають й інші, через те що піднімається рівень ґрунтових вод. Вода стоїть у підвалах до теперішнього часу. В мене її аж 30 сантиметрів: як у січні набралася, так до сьогодні й не сходить, — розповіла журналісту Наталія Ройко.

А мешканка 7-го Малоомелянівського провулку, 1 Світлана Галентюк своєю розповіддю взагалі шокувала «Відомості».

— У мене найгірша ситуація, бо до цього часу в підвалі під кімнатою, де ми спимо, вода тримається на рівні двох метрів. А навесні, коли тільки почав танути сніг, вона просочувалася крізь підлогу. В результаті та просіла, живемо, як у Венеції, треба човна готувати, щоб хатою пересуватися. Сенсу викачувати воду немає: за годину-дві вона все одно набирається до такого ж рівня, — поділилася бідою жінка.

Людмила Шинкарук поскаржилася на нашестя жаб і комарів. Є, за її словами, такі будинки, в яких земноводні вже дісталися горища.

Побували ми й у підвалі лучанина Юрія Суханова, який уже 18 років живе у 6-му Малоомелянівському провулку, але вперше за цей час зіткнувся з таким масштабним підтопленням.

— Я вже відмовився від льоху, бо ж на стінах узявся грибок, вологість висока, а от підвал шкода. Раніше вода збиралася в приямку перед ним, а дісталася самого підвалу вона вперше цього року. Вигрібні ями всі повні, виходить, що сусід топить сусіда, — пожалівся пан Юрій.

Дивується бездіяльності місцевої влади малоомелянівець Олександр Троцюк.

— Викопали яму, щоб у неї стікала вода. Проте коли вона наповнилася, то почало знову підтоплювати будинки, розміщені поруч. То що це за примітивні методи такі? — обурювався чоловік, який, до слова, у своєму вже підсохлому підвалі тримає старенький катер, яким, каже, буде рятуватися в разі чого.

«Відомості» поцікавилися у малоомелянівців, чи зверталися вони до міської, обласної рад по допомогу. Це запитання викликало шквал емоцій у людей.

— До міської ради зверталися не раз, вони виїжджали, фотографували. У нас були всі мери Луцька: Кривицький, Шиба, Романюк… Очі роблять великі, кліпають, обіцяють, що все буде добре, проте нічого не роблять. Нам казали, що будуть робити проект водовідведення, їх уже має бути штуки зо три, якщо не п’ять. Наче виділяють на них кошти, але як нам перевірити, чи це правда? Конкретно жодного проекту водовідведення ми не бачили, якісь титулки, пояснювальні записки нам показували, — розповіла Наталія Ройко.

За її словами, у серпні минулого року міський голова Луцька Микола Романюк заявив, що каналізацію на масиві побудувати неможливо, бо всі земельні ділянки роздані, тому єдиний вихід — провести меліорацію.

Що стосується ділянок на пагорбі, то малоомелянівці стверджують, що їх роздали неправомірно, оскільки вони захоплюють прибережну зону річки Омелянівка, тому, щоб збудувати їм каналізацію, землю можна забрати, а людям взамін дати іншу, не порушуючи норм природоохоронного законодавства.

Побачили «Відомості» й відповіді з міської ради й облдержадміністрації. У всіх ідеться про одне: грошей немає.

Щоб прояснити ситуацію для мешканців Малоомелянівського масиву, йдемо до міських чиновників. Начальник управління капітального будівництва Леонід Карабан пояснив, чому підтоплює цю територію міста.

— Проблема виникла через те, що люди бездумно будувалися. Внаслідок хаотичної забудови дуже складно прокладати зараз мережі. Проекту будівництва мереж як такого двадцять років тому не могло бути, максимум був проект детального планування, на основі якого розбили землю та роздали наділи. Кожен проект робив собі сам. Якби мешканці були цивілізованими людьми, то вони б скинулися грошима, проклали каналізаційну мережу, а вже тоді починали зводити будинки. А тепер шукають крайнього, і це, як завжди, міська рада. Природа створила свій водорозділ. Раніше не було забудови, яка вже з’явилася на пагорбі біля вулиці Лисенка. Забороль віддав землю своїм забудовникам. Як раніше було? Вся вода з полів, пагорба сходила в Малоомелянівський масив, там було природне глибоке озерце. Люди навезли туди каміння, землі, закрили природні канали — й тепер черпають воду зі своїх підвалів. Далі. Щоб сходили дощові й талі води, треба зливову каналізацію, а для цього необхідне тверде покриття, а не ґрунтова дорога. Вигрібні ями біля кожної хати швидко наповнюються через те, що будинки щільно забудовані, — розповів чиновник.

«Відомості» поцікавилися у нього, на якому етапі перебуває виготовлення проектної документації на будівництво каналізації. Відповідь почули не надто приємну. Виявляється, станом на сьогодні жодного проекту немає.

Запитали ми і про доцільність проведення меліоративних робіт, які обіцяв міський голова Микола Романюк.

— Розглядався варіант збору талої та дощової води відкритим методом — прорити вулицею Лисенка канавку, до якої сходилася б вода, та протягнути її аж до вулиці Володимирської. Але відкрита канава — це небезпека для життя місцевих мешканців. Проблему Малоомелянівського масиву можна вирішити лише комплексно — будівництвом господарсько-побутової та зливової каналізації, а також асфальтуванням дороги. Можливо вивести каналізацію з Малоомелянівського масиву на Львівську, але в такому разі треба буде біля чиїхось будинків встановити міні-КНС. Я вам гарантую, що дев’ять із десяти відмовиться, щоб біля його хати постійно шуміло та смерділо. Крім того, на Львівській є самопливний колектор, але його потужності замало, щоб витримати ще каналізацію масиву, тому його треба замінити. Розглядається варіант, щоб скинути каналізацію в район вулиці Володимирської. Без техніко-економічного обґрунтування ми поки не можемо сказати, що краще, — пояснив Леонід Карабан.

Заступник Луцького міського голови Лариса Соколовська розповіла, що у травні цього року міська рада надала свої пропозиції облдержадміністрації стосовно виділення 400 тисяч гривень на техніко-економічне обґрунтування з тих коштів, які надходять в область для запобігання підтопленням. На жаль, поки що ствердної відповіді не надійшло. Тому пані Соколовська нічого не може порадити мешканцям масиву, крім як позасипати свої підвали.

Як з’ясували «Відомості», для будівництва господарсько-зливової каналізації та прокладання дороги на Малоомелянівському масиві потрібно мінімум 50 мільйонів гривень.

На фото: Дістатися до консервацій можна лише у гумових чоботах

На фото: Затоплені у підвалах котли виходять із ладу та становлять небезпеку для життя людей

Loading...