Змії на Волині активізувались

Ягідники скаржаться, мовляв, у лісі плазунами просто кишить.

Автор: Ольга УРИНА / Джерело: Відомості

Ягідники скаржаться, мовляв, у лісі плазунами просто кишить. Так як з ходу і не розбереш, де вуж, а де отруйна гадюка, то вилазки до лісу по ягоди чи гриби стають небезпечними. Жертвами плазунів традиційно також виявляються любителі відпочинку на природі чи рибалки, подекуди дістається і селянам, чиї обійстя розміщені неподалік лісів або боліт.

У Державній екологічній інспекції в області повідали, що на Волині водиться п’ять видів змій: вуж звичайний, вуж водяний, полоз лісовий, мідянка та гадюка звичайна, яка і є отруйною. За словами фахівців, упізнати серед змій вужа неважко: у нього жовті «вушка», він сірого забарвлення. Мідянка та полоз мають блідо-мідний окрас, а от гадюку, яка може досягати до одного метра завдовжки, видає чорний колір.

Заступник начальника відділу екологічного контролю природного заповідного фонду рослинного та тваринного світу екоінспекції Сергій Байцим каже, що до цьогорічного збільшення популяції плазунів призвело кілька чинників.

— Передусім покращення екології довкілля та повернення лісів і полів до свого природного стану, — зазначає еколог. — Так як від меліорації практично нічого не лишилося, то збільшилась заболоченість територій, а такі умови сприяють зростанню популяції змій. Зважаючи на те, що минулий рік був урожайним, розвелось багато гризунів, тож змії мали чим харчуватись і їх стало більше.

Сергій Байцим припускає, що найбільше плазунів водиться у поліських районах Волині через велике заліснення та заболоченість території. Та при цьому фахівець каже, що не певний, що на Горохівщині їх буде менше, адже там багато полів, які слугують їм кормовою базою.

Щоб попередити укус змії, потрібно знати, де вони найчастіше трапляються. Еколог каже, що змії — нічні тварини, тому вдень вони сплять. Для цього обирають болотисті місця, але ще більше люблять вигріватися на старих пеньках, камінні, сонячних галявинах і стежках.

— Більшість зміїних укусів стається тоді, коли людина наступає на гадюку, що спить. Річ у тому, що в змії, яка дрімає, притуплені органи чуття, тож вона просто не встигає втекти від людини і, захищаючись, кусає, — каже пан Сергій. — Якщо ви раптом побачите гадюку, то не потрібно її вбивати, зганяти з місця чи переміщати палицею — просто обійдіть стороною, та й усе.

Вирушаючи до лісу чи до інших місць на природі, варто подбати про захисний одяг. Найкраще взути високі черевики, вдягти товсті шерстяні шкарпетки, щільні штани, заправлені з напуском у взуття.

Останнім часом селяни бідкаються: змії занадилися до людських осель. В екоінспекції кажуть, що причина тут одна — змії йдуть до будинків у пошуках їжі, адже біля хат частенько водяться миші. А вужів до господи може привабити й просто запах молока. Крім цього, вужі можуть жити навіть у вологих підвалах багатоповерхівок.

— В області щороку реєструють вісім-десять укусів гадюки, — каже заввідділенням інтенсивної терапії ЕКМД і діалізу міської лікарні Ігор Гордійчук. — Укус гадюки звичайної рідко призводить до смертельних випадків, хіба що вона вкусила людину в магістральні судини, у велику вену чи артерію або ж у лице чи шию. Поширення отрути також залежить від маси тіла хворого, стану здоров’я. Наприклад, діти і літні люди набагато важче переносять укуси. Укус гадюки можна розпізнати по двох цятках від зубів. Місце укусу набрякає, набуває червоно-синього кольору, бувають і крововиливи. В подальшому кінцівка повністю розпухає, вкушене місце ще більше темніє. Через 20–40 хвилин у хворого може виникати запаморочення, слабість, нудота, відчуття панічного страху. Це пов’язано з тим, що виділяється багато гістаміну й усе проходить за типом алергічної реакції. Тому таким хворим необхідно давати антигістамінні препарати. В жодному разі не накладайте на кінцівку джгут, не можна й розрізати рану чи припікати її. Змія кусає на глибину в один сантиметр від поверхні шкіри, тому припікання чи розрізання може занести інфекцію. У перші 10-20 хвилин можна спробувати забрати отруту з організму, наприклад, відсмоктати ротом. Та ідеальний варіант — провести по краю скляної банки вогнем і поставити на місце укусу: утвориться вакуум, який витягне 20-30% отрути. Після цього слід промити рану чистою водою і накласти легку пов’язку. Якщо це верхня кінцівка, то її потрібно прив’язати до тулуба, якщо нижня — за допомогою підручних засобів примотати до іншої кінцівки. Потерпілого в нерухомому стані транспортують у лікувальний заклад. Можна давати велику кількість рідини, крім алкоголю чи кави.

Loading...