Цьогоріч на Волині з вини водіїв автобусів сталося 27 ДТП
Мало не щодня чуємо новини, що в Україні автобус то зіткнувся з автівкою, то з’їхав у кювет, то протаранив потяг. Чого лише варта нещодавня страшна аварія в селі Воля-Любитівська, де в результаті зіткнення двох автобусів загинуло восьмеро людей.
Мало не щодня чуємо новини, що в Україні автобус то зіткнувся з автівкою, то з’їхав у кювет, то протаранив потяг. Чого лише варта нещодавня страшна аварія в селі Воля-Любитівська, де в результаті зіткнення двох автобусів загинуло восьмеро людей. А буквально за два тижні до цього в тому ж ковельському районі маршрутка на переїзді зіткнулася з вантажівкою. Можна пригадати й весняний випадок, коли в Торчині водій автобуса в’їхав прямісінько у будинок. Чому ж пасажирські автобуси так часто потрапляють у ДТП? Це ми й намагалися з’ясувати у Державтоінспекції.
— У літню пору завжди збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод, зокрема тих, учасниками яких стають автобуси, — каже старший інспектор із особливих доручень відділу АТІ та ОРЕР УДАІ УМВС України у Волинській області Юрій Онищук. — Це пов’язано передусім зі зростанням транспортного потоку влітку, збільшенням кількості автобусів, які здійснюють перевезення організованих груп на відпочинок.
Цьогорічна статистика дорожньо-транспортних пригод із участю автобусів і справді доволі невтішна та подекуди вже перевершила показники минулого року. За інформацією Державтоінспекції, з початку 2013-го з вини водіїв автобусів на Волині сталося 27 ДТП, тоді як у 2012-му їх було 22. При цьому в результаті цих аварій 47 людей отримало тілесні ушкодження, а дев’ять — загинуло, коли торік обійшлося без жертв. Загалом же з участю водіїв автобусів уже налічується 45 дорожньо-транспортних пригод.
— Основними причинами цих ДТП є порушення правил маневрування, перевищення безпечної швидкості руху, технічна несправність транспортного засобу та перевтома водіїв, — зазначає Юрій Онищук. — Власне, остання аварія за участю двох автобусів і сталася через людський фактор — перевтому водія. Є припущення, що він просто заснув за кермом.
Якщо ж водій перевтомився, то де тоді був другий? Поки на це запитання відповіді немає. Так само, як і невідомо, наскільки контролюється вимога українського законодавства, згідно з якою на автобусному маршруті протяжністю понад 500 кілометрів обов’язково має працювати два водії. Якщо ця норма порушується, то, відповідно до частини 3 статті 121-2 КУпАП, передбачений штраф у розмірі 170–255 гривень. І, що найцікавіше, штрафують за це саме водія, а не перевізника. Дивно, правда ж, що за недбальство та безрозсудність власників маршруту чомусь має відповідати найманий робітник? Більше того, згідно з даними Волинського УДАІ, цього року зареєстровано 161 випадок експлуатації автобусів із технічними несправностями. Що ж, нічого краще не придумаєш, як возити людей транспортом, в якому в будь-яку хвилину можуть відмовити гальма чи щось відвалитись. А відповідальності за це традиційно — нуль, бо штрафами чи попередженнями нині нікого не злякаєш.
Рильце в пушку і в самих водіїв. Так, із початку цього року працівники ДАІ на Волині вже виявили 1629 порушень водіїв пасажирського автотранспорту. Зокрема, зареєстровано п’ять випадків керування автобусом у нетверезому стані, 15 — перевищення швидкості, 19 разів шоферів спіймали на порушенні правил обгону та проїзду перехресть. І це лише те, що вдалося зафіксувати даішникам, а з водіями-зірвиголовами ми стикаємося мало не щодня. Що це — звичайна халатність водіїв чи недбальство перевізників, які особливо й не дивляться, кого беруть на роботу? Хоча до керування автобусом, згідно з законодавством, допускається водій зі стажем перевезення людей не менше трьох років, а для транспортування дітей цей стаж узагалі має бути як мінімум п’ять років. Але, як показує практика, подекуди виявляються факти, що за перевезення беруться молоді, без відповідного досвіду.
— Свою кваліфікацію водій підтверджує лише при прийомі на роботу під час проходження стажування. Думаю, що для водіїв автобусів не зайвими були б періодичні підтвердження професійної придатності. Було б непогано на законодавчому рівні запровадити, щоб шофери маршруток раз у рік чи раз на два роки складали екзамени для підтвердження кваліфікації. Думаю, це дещо дисциплінувало б їх, — вважає Юрій Онищук.