Тільки реформи допоможуть відродити українське село
Основою реформування має стати розширення прав територіальних громад, децентралізація влади та нова якість адміністративних послуг населенню
Основою реформування має стати розширення прав територіальних громад, децентралізація влади та нова якість адміністративних послуг населенню
Починаючи з 1991 року, кількість сільського населення в Україні зменшилася на 2,5 мільйона осіб, а сільських населених пунктів — на 348 одиниць. Із майже 12 тисяч територіальних громад більше половини має чисельність жителів менше 3 тисяч осіб, а 1129 громад — менш як 500 осіб. У більшості з них немає органів самоврядування, відсутні бюджетні організації, комунальні та промислові підприємства. Дотаційність 5419 місцевих бюджетів становить понад 70%, 483 територіальні громади на 90% утримуються за рахунок коштів державного бюджету. Як відродити українське село?
Селяни повинні одержувати такі ж послуги, як і городяни, наголошує заступник глави Адміністрації Президента Сергій Ларін. Діти мають ходити в дитсадки, навчатися в комп’ютеризованих школах, набиратися сил у спортзалах і басейнах. У них має бути свій клуб або Будинок культури. Вони повинні вчасно та якісно отримувати медичну допомогу. Їздити асфальтованими й освітленими дорогами.
Такої ж думки притримується і голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук. За його словами, за останні роки Волинська область із дотаційного, малоперспективного регіону переросла у важливого стратегічного партнера для держави. «Такого результату ми досягли завдяки постійному лобіюванню інтересів Волині та її краян на всіх рівнях», — каже волинський керманич.
Хорошим прикладом на підтвердження цього є Боратинська сільська рада Луцького району, яку віднедавна справедливо називають «частинкою Європи». З приходом до керма сільради вмілого менеджера й управлінця Сергія Яручика боратинська громада показує унікальний приклад господарювання всій Україні. За лічені роки тут збудували нову простору школу, лікарську амбулаторію, дитсадок, європейського рівня стадіон. Сільрада також має свій хор, драмгурток, духовий оркестр.
У 2008 році на Волині стартувала перша фаза спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», мета якого — допомагати сільським громадам у вирішенні найважливіших потреб для їх розвитку та поліпшення умов життя. Сьогодні на Волині створено 47 сільських громадських організацій, які вже реалізували 57 мікропроектів, загальна вартість яких — майже 9,5 мільйона гривень. До речі, частка залучених в область коштів замість очікуваних 5% від загальнодержавного показника зросла майже до 7%. Успіх реалізованого у Волинській області проекту відзначив навіть радник постійного представника Представництва ООН в Україні Берді Бердієв.
Добрим прикладом ділового підходу до втілення ідей розвитку села слугує досвід громади Кисилина Локачинського району, яка написала й успішно реалізувала проект «Енергозберігаючі заходи у школі-дитсадку села Кисилин». Чимало таких прикладів має Ратнівщина. Співпрацю з проектом тут розпочали з ремонту ФАПу в селі Лучичі. На його ремонт вдалося залучити 193 тисячі гривень — це більше, ніж бюджет сільради.
Влітку 2011 року розпочала свою діяльність друга фаза спільного проекту. Підписано Угоду про партнерство між обласною радою, облдержадміністрацією та Програмою розвитку ООН. Проект має бюджет 17 мільйонів євро і діятиме до червня 2015 року в усіх областях України та Автономній Республіці Крим. Вирішено відмовитися від рівномірного розподілу ресурсів по областях. Від цього волинські громади, як одні з найактивніших, тільки виграють. Волинь має шанси отримати не менше 400 тисяч доларів США. Фінансова підтримка одного мікропроекту може сягати 25 тисяч доларів. Серед пріоритетних напрямів — охорона здоров’я, заходи з енергозбереження, водопостачання й ін.
— Спільна праця згуртовує громаду, і якщо є одна ціль, то можна вирішити ті проблеми, які не вирішувалися роками, — переконаний голова облради Володимир Войтович.
— Коли ми говоримо про розвиток сільських територій, то відразу аналізуємо, які сфери потрібно насамперед розвивати. А це обслуговування, фінансові послуги, інноваційні технології. Цього року Україна готується прийняти закон про пріоритетний розвиток сільських територій. Також народні депутати від Волині ініціюють законопроект про підтримку Полісся, який передбачатиме багато стимулювальних факторів. Тому в наших планах на поточний рік — комплексна розбудова сільської інфраструктури. Дороги, школи, дитсадки, освітлення — все в пріоритеті! — наголошує голова облдержадміністрації Борис Клімчук.
Не обійдеться Волинь і без державної підтримки. Згідно з індикативним показником Мінекономіки, для області передбачено 104,3 мільйона гривень із Державного фонду регіонального розвитку. Серед інвестиційних проектів — розбудова сільських об’єктів.
Створення сучасних умов життя на селі в соціальному, культурному та духовному розумінні — найперше завдання влади. Саме тому земельна, медична, освітня реформи, реформа соціального забезпечення мають працювати на підвищення якості життя селян.