На Світязі задіяні схеми незаконного заволодіння землею
16 гектарів землі біля самого Світязя свого часу були зайняті незаконно. На це є відповідні рішення судів.
16 гектарів землі біля самого Світязя свого часу були зайняті незаконно. На це є відповідні рішення судів. Цими днями триває процес їх повернення у державну власність. Таку інформацію оприлюднив голова ОДА Борис Клімчук. «Відомості» вирішили розібратися, що то за земля і хто причетний до незаконних оборудок.
У Волинській облдержадміністрації створили комісію з приймання земельної ділянки, яка повертається у державну власність. Відповідне розпорядження підписав голова ОДА Борис Клімчук. Підстави — рішення Господарського суду Волинської області від 29 листопада 2011 року.
У ньому, зокрема, йдеться про те, що свого часу пансіонату «Шацькі озера» Волинського обласного дочірнього підприємства «Волиньтурист» було надано у постійне користування земельну ділянку площею 19,6 гектара для розміщення пансіонату, житлового будівництва та очисних споруд. На що було виготовлено Державний акт у 1998 році. У червні 2003 року Волинське обласне дочірнє підприємство «Волиньтурист» було реорганізоване у Волинське обласне закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях «Волиньтурист».
Ця структура автоматично стала вважати себе правонаступницею прав на постійне користування земельною ділянкою.
— У зв’язку з реорганізацією структури постійне користування на землю на нового користувача не поширюється, — пояснив «Відомостям» начальник Головного управління Держземагентства у Волинській області Василь Василенко. — Тому під час перевірки державним інспектором управління Держкомзему у Любомльському районі у серпні 2011 було встановлено, що філія ЗАТ по туризму та екскурсіям пансіонату «Шацькі озера» використовує земельну ділянку загальною площею 17,05 га без правовстановлюючих документів.
Мало того, що правонаступник «Волиньтуриста» — однойменне ЗАТ — саме не мало документів на «золоту» землю біля Світязя, тут ще й примудрилися віддати її іншим структурам.
Зокрема ЗАТ листом від 09.06.2003 року дало згоду на вилучення частини земельної ділянки площею 1,3 га постійного користування для будівництва та обслуговування Міжнародного оздоровчого центру журналістів «Світязь». Чому журналісти тоді дуже пораділи.
А вже 10.07.2009 року ЗАТ згідно із договором оренди передає ТзОВ «Вояві» об’єкти нерухомого майна з 4,1194 га землі в строкове платне користування, які розташовані в урочищі Гушово.
Подальша доля кожної із земельних ділянок заслуговує окремої розповіді і є наглядним прикладом того, як Світязька земля за сприяння чиновників переходить практично за безцінь до приватних рук. Варто лише зазначити, що до 27.12.2012 року землею, про яку йдеться, розпоряджалася облдержадміністрація, нині ж вона у власності держави та територіальної громади Світязької сільської ради.
земля, де мав бути санаторій для журналістів перейшла в руки чотирьох осіб
Після того, як ЗАТ «Волиньтурист» дало згоду на будівництво Міжнародного оздоровчого центру журналістів, 31.08.2004 року тодішній перший заступник голови ОДА Володимир Панчишин підписав розпорядження про передачу ВОО НСНУ ділянки площею 1,3 га в оренду терміном на 49 років. Однак договір оренди між журналістською організацією і Шацькою РДА зареєстрований, як того вимагало законодавство, не був. Це дало підстави голові Шацької РДА Леонідові Кислюку своїм розпорядженням від 12.02.2007 року забрати з користування в журналістської організації 1,1 га ділянки та зобов’язати її переоформити право користування на умовах оренди на площу в 20 сотих.
Гектар же з гаком голова Шацької РДА Кислюк своїм розпорядженням від 31.05.2007 року віддає в оренду ТзОВ «Легіон» терміном на 49 років. 5 травня 2010 року Господарський суд Волинської області своїм рішенням цей договір анулює. І найцікавіше, що ініціатором розірвання його стало ТзОВ «Легіон», мовляв, добровільно відмовляємося від оренди землі біля озера Світязь. Фантастика, чи не так? Мотивували тим, що об’єкти незавершеного будівництва, які встигли звести на земельній ділянці, продали фізичним особам. Об’єкти, треба сказати, солідні. Ще у 2008 році кореспондент «Відомостей» зробила фото. Зверніть увагу, на знімку, який ми пропонуємо читачам, ви бачите височенний паркан за яким ховаються будівлі. Можна тільки уявити, яка розкіш знаходиться за цим парканом. Не зважаючи на це, нові господарі право на земельну ділянку оформляти не поспішали. Серед тих, хто незаконно зайняв землю на березі Світязя, голова Волинської ОДА назвав нинішнього народного депутата України Ігоря Васюника (у час, коли відбувалися описані події, його брат Іван був гуманітарним віце-прем’єром).
Якщо земля зайнята незаконно, то, за всією логікою речей, те, що на ній побудоване, має бути знесене. Але не у нашій державі. У нас же рішенням Світязької сільської ради від 28.05.2013 року чотирьом громадянам, які поселились на даній землі, дано дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельних ділянок загальною площею 1,20 га. Думається, якби дану земельну ділянку продали з аукціону, бюджет сільради суттєво поповнився б. А так землю продадуть власникам «хатинок» за ціною, яку визначать експерти. Якою вона може приблизно бути, Світязький сільський голова Микола Цвид не знає.
— Нормативна оцінка рекреаційної землі в середньому становить 70 гривень за метр квадратний. Якою буде експертна — важко сказати, — сказав Микола Цвид.
70 гривень за метр квадратний, це сім тисяч за сотку. Ми поцікавилися ринковою вартістю землі. У не дуже завидній зоні вона стартує від тисячі доларів за сотку. Різниця — це прямі втрати бюджету сільради.
Суд присудив повернути землю державі
Щодо земельної ділянки, яка була передана ЗАТ «Волиньтурист» ТзОВ «Вояві», прокуратурою області подано позовну заяву про визнання недійсним договір оренди від 10.07.2009 року, припинення неправомірного використання землі внаслідок ділення ділянок, повернення земель до держвласності, стягнення шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття землі. Господарський суд Волинської області своїм рішенням задовольнив позов прокуратури. Рішення набуло чинності.
ЗАТ «Волиньтурист» та ТзОВ «Вояві» зобов’язані повернути земельну ділянку рекреаційного призначення та земель технічної інфраструктури загальною площею 16, 05 га, яка розташована в урочищі «Гушово». ТзОВ «Вояві» має сплатити шкоду в сумі понад 71 тисячу гривень, завдану внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на розрахунковий рахунок Світязької сільської ради.
А як же бази відпочинку, які розташовані на цій землі, що далі?
— Наразі на землю виготовляється технічна документація, вона належить громаді Світязької сільської ради, прибережна захисна смуга — державі, — сказав начальник управління Держземагентства Василь Василенко. — Коли буде зроблена нормативна грошова оцінка, то депутати сільради зможуть здати землю в оренду приватним структурам, які уже мають там збудовану нерухомість. Згідно закону, орендна плата може коливатися від 3 до 12% від нормативної грошової оцінки. Голова ОДА Борис Клімчук особливо наполягав, щоб люди, які незаконно заволоділи землею, платили за найвищою ставкою.
Світязький сільський голова на відміну від голови облдержадміністрації, сказав «Відомостям», що до питання про ставку орендної плати підходитимуть зважено.
— Її треба встановити на такому рівні, щоб люди могли платити. Якщо це буде 12%, то в рік вийдемо на суму до мільйона. Хто такі гроші заплатить?
Отож, дорого за рекреаційну землю в районі Шацьких озер платять лише ті, хто купує її «з рук» на вторинному ринку. Комунальну ж і державну землю взагалі можна просто захопити, збудувати там пансіонат, а документи на землю оформити потім за цілком прийнятною ціною. А головне, ніхто з чиновників за те, що закривають очі на подібні схеми відчуження землі, відповідальності не несе.