Боротьба з борщівником у Луцьку триває лише на папері

Боротьба з борщівником у Луцьку триває лише на папері
Зарості борщівника поблизу дитячої залізниці / Фото: Ірина КОСТЮК

Борщівник — небезпечний для людей бур’ян, який з кожним роком усе більше розростається територією Луцька та області.

Автор: Ірина КОСТЮК / Джерело: Відомості

Борщівник — небезпечний для людей бур’ян, який з кожним роком усе більше розростається територією Луцька та області. Вже сьогодні його можна побачити в тих місцях, де раніше не було. Та найбільше тривожить те, що він заполонив пришкільні території і парки відпочинку, де щодня бавляться сотні дітей. Луцькі екологи люб’язно надали «Відомостям» детальний перелік вулиць, на яких розрісся борщівник, але от активних дій для його знищення, як з’ясувалося, чинити не збираються.

Відомо, що борщівник Сосновського свого часу завезли із Кавказу, аби виготовляти з нього силос для худоби. Та корови після такого харчування давали гірке молоко. Досліди вирішили припинити, а посіви знищити. Проте до цього моменту борщівник уже встиг поширитися за межі експериментальних ділянок.

Справитися з ним в природі виявилося неймовірно важко. Як і інші види бур’янів, борщівник Сосновського надзвичайно стійкий і плідний. Його насіння сходить не одночасно, а з певною періодичністю. Боротьба із заростями досі триває у багатьох областях Росії, нагадуючи справжні військові дії. На Волині, зокрема у Луцьку, з борщівником вирішили просто змиритися, боротьба триває лише на папері. Як наслідок, лопухи з великим білим суцвіттями стали небезпечною окрасою нашого міста.

Доцент кафедри ботаніки біологічного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Оксана Іванців розповіла «Відомостям», що із борщівником Сосновського склалася парадоксальна ситуація: він до цих пір внесений до реєстру сільськогосподарських культур, а отже юридично немає підстав вести з ним боротьбу.

А шкоди здоров’ю він завдає чимало. За словами науковця, борщівник має токсичні властивості через вміст небезпечних речовин.

— Особливо токсичний бергаптен, який має фотодинамічну активність, тобто, при його потраплянні на шкіру різко підвищується її чутливість до ультрафіолетового випромінювання, — розповіла Оксана Іванців. — Виникає запалення, що нагадує сонячний опік, після якого на тілі часто залишаються темні плями, що довго не загоюються. У важких випадках, крім місцевих симптомів, спостерігаються озноб, запаморочення, головний біль, підвищення температури. На шкірі утворюються великі бульбашки, на місці яких можуть виникати глибокі виразки, вони тривалий час не загоюються і залишають після себе білі рубці.  До того ж деякі токсини борщівника можуть стати причиною появи раку.

На одній із нарад в мерії радник міського голови з екологічних питань Борис Сорока повідомив, що борщівник облюбував дитячу залізницю та береги річки Сапалаївка в районі вулиці Шопена. Із його слів, є борщівник і на вулиці Глушець та у Центральному парку.

Начальник відділу екології Луцької міської ради Анатолій Гламазда доповнив перелік небезпечних місць. За його словами, з’явився бур’ян на вулиці Замковій, на схилах замку, на меморіальному комплексі «Вічна Слава», а також у водоохоронній зоні річок Омеляник та Стир. Зарослі борщівника є й на прилеглій до стадіону «Підшипник» та загальноосвітньої школи № 20 території вздовж річки Жидувки. Зростає борщівник на прилеглих до міста територіях вздовж автомобільних доріг по вулицях Мамсурова, Боженка, поблизу об’їзної дороги через Рованці.

Пан Гламазда каже, що із приміських територій борщівник разом із транспортом потрапляє в місто і тому швидко розростається.

Біологи рекомендують боротися із одиничними бур’янами борщівника чотирьохразовим покосом та засіванням ділянки травою. Ті ж території, де борщівник утворює суцільну смугу, варто обробити гербіцидами на стадії появи перших листків.

Луцькі екологи вочевидь переконані, що знають більше науковців, тому кажуть, що використання хімікатів — справа дороговартісна та неефективна. Анатолій Гламазда навів приклад 20-ї школи, де минулого року борщівник покропили хімікатами, але цьогоріч він все одно виріс на тих же місцях. Тому основним методом боротьби міські чиновники вважають скошування борщівника  у той період, коли він ще не почав цвісти.

«Відомості» зауважили посадовцю, що нинішня ситуація, коли місто практично вкрилося квітучим борщівником, свідчить про те, що цієї весни з ним  взагалі не боролися. Анатолій Гламазда пояснив, що скошувати борщівник на так званих «нічийних» територіях — обов’язок жеків, про решту повинні подбати установи та організації та ОСББ, мовляв, так прописано у розпорядженні міського голови, яке, до слова, видане із явним запізненням — 18 червня.

—  Я сам нещодавно біля «Волиньгазу» лопатою викопував борщівник, — сказав пан Гламазда.

Віримо, але одиничного прояву ініціативи явно замало.

Незабаром екологи спільно з муніципальної міліцією планують виїхати в рейд містом, аби перевірити, які установи та організації справляються із бур’янами, в тому числі і з борщівником Сосновського. Кажуть, що штрафуватимуть громадян від 340 до 1360 гривень, підприємства — від 850 до 1700 гривень, якщо їхні території будуть забур’янені.

Міську казну наповнять, але як це допоможе вберегти лучан від контакту з борщівником, мабуть, чиновників не хвилює.

Loading...