Луцьке підприємство електротранспорту не може вибратися з боргової ями
Якщо минулий рік, за словами директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» (ЛПЕ) Івана Грицанчука, «вони прожили, то цей треба проіснувати».
Якщо минулий рік, за словами директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» (ЛПЕ) Івана Грицанчука, «вони прожили, то цей треба проіснувати». Заборгованість із заробітної плати продовжує зростати і на сьогодні сягає мільйона, збільшуються й інші борги.
Керівництво підприємства намагається ситуацію покращити, однак поки що ті методи, які впроваджують, результату не дають.
Як розповів директор, було зменшено штат працівників на 130 людей (із 754 до 621-го), що спричинило перевірки з прокуратури та інспекції праці. Молодь не хоче трудитися на підприємстві, в основному лишаються пенсіонери, які часто йдуть на лікарняні, а це також фінансові витрати.
— Один із тягарів підприємства — це зобов’язання по виконанню лізингового договору з «Богдан-Лізинг» за оплату 41 автобуса, — каже Іван Грицанчук. — Майже 12 мільйонів сплачено з початку дії цього договору з власних коштів, за 2012 рік зокрема 3 мільйони 400 тисяч і за перший квартал 2013 року — більше 900 тисяч. Через звинувачення на мою адресу у пресі з боку деяких депутатів, що нібито я мало не агент корпорації «Богдан», я принципово вирішив не виконувати умов договору, гроші не платити, а кинути їх на погашення боргу по заробітній платі. Однак ми отримали претензію від «Богдан-Лізинг», де були нараховані за цей місяць, коли ми не сплатили 280 тисяч, пеня і штраф у розмірі 620 тисяч, оскільки у договорі є пункт: якщо підприємство не сплачує кошти згідно зобов’язань по договору, «Богдан–Лізинг» має право нараховувати штраф у розмірі 5% від основної суми договору. Потім пішли дзвінки: «якщо не будете платити, ми виставляємо судовий позов на суму 620 тисяч». Я сказав: ми будемо платити, місячний платіж розбивали на щоденний — виходить 12 тисяч 300.
Члени постійної комісії міської ради з питань торгівлі та послуг закликали директора більше не піддаватися емоціям, адже, як бачимо, через амбіції і необдуманий крок, борг підприємства тільки збільшився.
Нагадаємо читачам, що кабальний для підприємства договір придбання у лізинг 41 автобуса було підписано у грудні 2007-го року, коли мером міста був Богдан Шиба, а директором ЛПЕ Кубіцький Іван Євгенович. До речі, сьогодні з придбаних їздить тільки 26 автобусів, решта потребує капітального ремонту.
— У 2013 рік ми ввійшли з боргом 1 млн. 600 тисяч по зарплаті, відповідно нам не нарахували 1 млн. 264 тисяч державних субвенцій за пільгові перевезення, — наводить невтішні цифри директор. — Враховуючи, що ми не виплатили вчасно зарплату, Пенсійний фонд нарахував ще 1 мільйон 800 тисяч пені і штрафу. А на 1.06.2013 нам держава уже винна 2 мільйони 545 тисяч. Тобто заборгованість зросла. Крім того, чому нинішній рік для підприємства стане важчим? Бо не отримаємо як у 2012 з міського бюджету грошей (700 тисяч), а також втратили три маршрути, які приносили чистий дохід більше мільйона.
Мова йде про маршрути №9, 31, 47. Рішення конкурсного комітету затверджує виконком. Керівництво ЛПЕ вважає, що були порушення зі сторони тої структури, яка виграла маршрут №9. Тому було підготовлено позов до суду про скасування рішення конкурсного комітету. Суд першої інстанції програли, зараз подали на апеляцію.
Також, як розповів директор, на їх старих тролейбусах з кожним роком їздить все менше платних людей, вони потребують капітальних ремонтів, на які не вистачає коштів, а сума немаленька — 1,8 мільйона грн. Тому було прийняте рішення придбати десять нових у Польщі за ціною 50-60 тисяч. Якщо правильніше, то вони не нові, а «беушні», але, за словами директора, на рівень вищі ніж ті, які тепер їздять.
Члени згаданої постійної комісії міськради Юрій Вега, Петро Савчук, Роман Романюк порадили директору не чекати манни небесної, а шукати шляхи додаткових надходжень у бюджет підприємства, однак конкретних пропозицій, як покращити фінансовий стан, від них не прозвучало. Хоча зауважили про налагодження співпраці з «Луцькрекламою». Однак Іван Грицанчук повідомив, що у «Луцькрекламі», яка розміщує рекламні щитки на опорах електропередач, що належать ЛПЕ і бере дозволи на це у підприємства, стверджують, що згідно нормативних документів, платити ЛПЕ вони не повинні.
Чому так відбувається, «Відомості» поцікавилися у начальника управління транспорту та зв’язку Луцької міської ради Анатолія Миронюка.
— Якщо це дійсно так, то це неправильно, — сказав Анатолій Матвійович.
— Ви бачите якісь конкретні шляхи виходу підприємства з боргової ями? — уточнюємо у начальника управління.
— Є шляхи, щоб вивести підприємство із кризи, але треба шукати і внутрішні резерви, — відповів Анатолій Миронюк. — Необхідно мінімізувати витрати, підвищувати якість перевезень, треба заробляти. Чисельність штату має відповідати об’єму виконаних робіт.
— Тобто скорочення працівників, яке відбулося є недостатнім?
— Думаю, так, — продовжує. — До прикладу, є п’ять диспетчерів, яких можна замінити GPS-навігаторами. От на маршрутки такі прилади обійшлися у 1850 грн., а зарплату диспетчеру треба платити кожного місяця.
Також Анатолій Миронюк повідомив, що оголошено конкурс по восьми маршрутах. Чи буде серед переможців ЛПЕ, невідомо. Адже, щоб виграти конкурс, потрібно мати хорошу матеріальну базу, хороші автобуси.
У понеділок стало відомо, що бюджет міста отримав 1 млн. 187 тис. грн. компенсації за пільгові перевезення, які перерахують Луцькому підприємству електротранспорту. Ці кошти будуть спрямовані на виплату заробітної плати. Однак, за словами директора, їх не вистачить на повне погашення заборгованості.