На цукровому заводі гниє і смердить жом, бо його нікому збути
Позаминулого тижня на прийом до голови Луцької міської ради Миколи Романюка завітали жителі мікрорайону Вересневе. Крім питань спорудження каналізації, підтоплення будинків, мешканців турбує їх «вічна» проблема — сморід, що розповсюджується від Гнідавського цукрового заводу.
Позаминулого тижня на прийом до голови Луцької міської ради Миколи Романюка завітали жителі мікрорайону Вересневе. Крім питань спорудження каналізації, підтоплення будинків, мешканців турбує їх «вічна» проблема — сморід, що розповсюджується від Гнідавського цукрового заводу.
— Ми дихаємо аміаком, — скаржилися люди, — вдень ніби не пахне, а ввечері з хати вийти не можна. Кажуть, там жомова яма повна. То віддайте його людям, щоб не засмерджувався, а то мошкара розводиться, від якої у наших дітей алергія… Де санепідемстанція, чому не реагує?...
Міський голова пообіцяв, що питання із цукровим проконтролює. Про цю ж проблему жителі Вересневого розповіли кореспонденту «Відомостей» і запросили на власні очі побачити жомову яму, яку, за їх словами, не чистять, а тому й чути сморід як у мікрорайоні цукрового, так і на ДПЗ.
— Це вона майже повністю заповнена, метрів п’ять вниз, — каже житель Вересневого Петро Чернов. — Пару років жом тут накопичується.
— Ви зверталися в екологічну інспекцію, у санепідемстанцію? — цікавлюся.
— Два роки тому піднімали це питання, було виїзне засідання комісії міськради, але ніякого результату, — відповів Петро Миколайович.
— Воно тут завжди «пахло», але останні три роки ситуація просто критична, — додає мешканка цього ж мікрорайону Ліда Бовтун.
— Якось до нас на підшипниковий завод (район ДПЗ) приїхала делегація із-за кордону, — розповідає Петро Миколайович, — сидимо, йде нарада, вікна відчинені — і той запах. Вони один на одного дивляться, напевно, подумали зовсім про інше, — що ж ти будеш пояснювати, що то цукровий завод і жомова яма.
Як боротися із нестерпним запахом від заводу і чи реально почистити ті ями, ми поцікавилися в інженера-еколога Гнідавського цукрового заводу Анатолія Мосійчука.
— Запах і раніше відчувався, це ж органіка, яка має здатність гнити, — пояснив пан Анатолій. — Ще коли були колгоспи, весь жом реалізовували, а зараз більшу частину збуваємо, а частина залишається і перегниває. Останні три роки велика кількість буряка була, багато сировини, а худоби ж не збільшується.
На запитання, чи можливо цей жом вивозити кудись, закопувати, відповів, що це не так просто, адже будуть забруднюватися грунтові води. У ямі ж основа бетонна і не пропускає вмісту у грунт.
— Контролюючі органи нас перевіряють, — продовжує Анатолій Мосійчук, — перевищень викиду забруднюючих речовин у повітря не виявлено. Маємо дозвіл на розміщення відходів, куди включено і жом.
— А якщо почнуться зливи, яма переповниться водою і цей перегній почне витікати? — прогнозуємо ще такий момент.
— Це неможливо, — відповідає інженер-еколог заводу, — адже коли дощі чи танення снігу, воду відкачуємо на поля фільтрації.
Заступник начальника відділу аналізу планувань та інспекційної діяльності екологічної інспекції у Волинській області Антон Поліщук повідомив, що останню планову перевірку на заводі проводили у жовтні минулого року. Тоді порушень щодо зберігання жому виявлено не було, викиди в атмосферу також відповідали нормі. Однак щоб провести позапланову перевірку, за словами Антона Анатолійовича, необхідне офіційне звернення. Тому, каже, якщо мешканці Вересневого вважають, що є порушення на заводі, які загрожують їх здоров’ю, можуть звернутися із заявою до інспекції.