На цукровому заводі гниє і смердить жом, бо його нікому збути

На цукровому заводі гниє і смердить жом, бо його нікому збути
Житель Вересневого Петро Чернов показує жомову яму / Фото: Людмила ШИШКО

Позаминулого тижня на прийом до голови Луцької міської ради Миколи Романюка завітали жителі мікрорайону Вересневе. Крім питань спорудження каналізації, підтоплення будинків, мешканців турбує їх «вічна» проблема — сморід, що розповсюджується від Гнідавського цукрового заводу.

Автор: Людмила ШИШКО / Джерело: Відомості

Позаминулого тижня на прийом до голови Луцької міської ради Миколи Романюка завітали жителі мікрорайону Вересневе. Крім питань спорудження каналізації, підтоплення будинків, мешканців турбує їх «вічна» проблема — сморід, що розповсюджується від Гнідавського цукрового заводу.

— Ми дихаємо аміаком, — скаржилися люди, — вдень ніби не пахне, а ввечері з хати вийти не можна. Кажуть, там жомова яма повна. То віддайте його людям, щоб не засмерджувався, а то мошкара розводиться, від якої у наших дітей алергія… Де санепідемстанція, чому не реагує?...

Міський голова пообіцяв, що питання із цукровим проконтролює. Про цю ж проблему жителі Вересневого розповіли кореспонденту «Відомостей» і запросили на власні очі побачити жомову яму, яку, за їх словами, не чистять, а тому й чути сморід як у мікрорайоні цукрового, так і на ДПЗ.

— Це вона майже повністю заповнена, метрів п’ять вниз, — каже житель Вересневого Петро Чернов. — Пару років жом тут накопичується.

— Ви зверталися в екологічну інспекцію, у санепідемстанцію? — цікавлюся.

— Два роки тому піднімали це питання, було виїзне засідання комісії міськради, але ніякого результату, — відповів Петро Миколайович.

— Воно тут завжди «пахло», але останні три роки ситуація просто критична, — додає мешканка цього ж мікрорайону Ліда Бовтун.

— Якось до нас на підшипниковий завод (район ДПЗ) приїхала делегація із-за кордону, — розповідає Петро Миколайович, — сидимо, йде нарада, вікна відчинені — і той запах. Вони один на одного дивляться, напевно, подумали зовсім про інше, — що ж ти будеш пояснювати, що то цукровий завод і жомова яма.

Як боротися із нестерпним запахом від заводу і чи реально почистити ті ями, ми поцікавилися в інженера-еколога Гнідавського цукрового заводу Анатолія Мосійчука.

— Запах і раніше відчувався, це ж органіка, яка має здатність гнити, — пояснив пан Анатолій. — Ще коли були колгоспи, весь жом реалізовували, а зараз більшу частину збуваємо, а частина залишається і перегниває. Останні три роки велика кількість буряка була, багато сировини, а худоби ж не збільшується.

На запитання, чи можливо цей жом вивозити кудись, закопувати, відповів, що це не так просто, адже будуть забруднюватися грунтові води. У ямі ж основа бетонна і не пропускає вмісту у грунт.

— Контролюючі органи нас перевіряють, — продовжує Анатолій Мосійчук, — перевищень викиду забруднюючих речовин у повітря не виявлено. Маємо дозвіл на розміщення відходів, куди включено і жом.

— А якщо почнуться зливи, яма переповниться водою і цей перегній почне витікати? — прогнозуємо ще такий момент.

— Це неможливо, — відповідає інженер-еколог заводу, — адже коли дощі чи танення снігу, воду відкачуємо на поля фільтрації.

Заступник начальника відділу аналізу планувань та інспекційної діяльності екологічної інспекції у Волинській області Антон Поліщук повідомив, що останню планову перевірку на заводі проводили у жовтні минулого року. Тоді порушень щодо зберігання жому виявлено не було, викиди в атмосферу також відповідали нормі. Однак щоб провести позапланову перевірку, за словами Антона Анатолійовича, необхідне офіційне звернення. Тому, каже, якщо мешканці Вересневого вважають, що є порушення на заводі, які загрожують їх здоров’ю, можуть звернутися із заявою до інспекції.

Loading...