Як волинські митники хабарі беруть

Як волинські митники хабарі беруть

У листопаді 2011 року українські ЗМІ облетіла сенсаційна новина: на митному посту «Луцьк» Ягодинської митниці діяла вертикально побудована корупційна схема — щодня керівники й інспектори одержували в середньому від 20 до 30 тисяч гривень.

Автор: Наталка СЛЮСАР / Джерело: Відомості

У листопаді 2011 року українські ЗМІ облетіла сенсаційна новина: на митному посту «Луцьк» Ягодинської митниці діяла вертикально побудована корупційна схема — щодня керівники й інспектори одержували в середньому від 20 до 30 тисяч гривень.

Під час обшуків у службових кабінетах і помешканнях затриманих правоохоронці вилучили 150 тисяч доларів США та майже 30 тисяч гривень, незаконно отриманих від суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності за кілька останніх днів. Купюри були поділені й обгорнуті аркушами паперу з назвою фірми, сумою хабара та прізвищем працівника митного посту, який одержував гроші. Також вилучили записники, у яких зловмисники обліковували зібрані митними інспекторами хабарі.

Понад десять працівників митного поста дало свідчення, що начальники примушували їх вимагати від суб’єктів ЗЕД гроші, 70% яких передавали безпосередньо керівництву поста.

Вже декілька місяців у Ковельському міськрайонному суді триває розгляд кримінального провадження щодо 17 колишніх працівників митного поста «Луцьк» Ягодинської митниці, які обвинувачуються в одержанні та вимаганні хабарів у великих розмірах. На лаві підсудних — екс-начальник поста і її заступники. Саме кримінальне проводження містить до семи сотень епізодів. Тому процес обіцяє бути досить тривалим.

Тим часом у Луцьку завершився суд над двома особами, які пішли на співпрацю зі слідством. Вирок було винесено головному та старшому інспекторам сектора митного оформлення №1 митного поста «Луцьк». Матеріали цієї кримінальної справи дають уявлення про те, як працювала на митниці схема поборів.

У матеріалах справи фігурує вісім брокерських фірм, від представників яких митники вимагали хабарі, а саме: ПП «Тріада», «Лутекс», «СІА-Брок», «Олтранс», «Вітмарк-Україна», ПрАТ «Глорія-Імпекс», ТзОВ «Мода-Текс», «Західброксервіс». Розрахунки йшли у гривнях, і суми, що озвучуються у справі, просто смішні.

Наведемо для прикладу епізод, який наочно демонструє, як працювала схема дачі хабарів на митниці. Було встановлено, що співробітниця ПП «Тріада» звернулася до старшого інспектора сектора митного оформлення №1 МП «Луцьк» з документами про розмитнення вантажу  одного з ТзОВ. За безперешкодне та швидке здійснення митного контролю від представника брокерської фірми митник зажадав хабар у розмірі 300 гривень. 70% одержаного в сумі 210 гривень він передав за домовленістю керівництву, а решту 30% (а це 90 гривень) залишив собі.

В інших епізодах схема отримання хабара була ідентична. Цікавий момент: у різних брокерських структур митники брали різні суми за безперешкодне оформлення вантажів. Найдешевше платили клієнти «Лутексу» (по 150 гривень) і «Глорії-Імпекс». Неймовірно, але, судячи з матеріалів справи, митники не гребували навіть мізерним заробітком. Очевидно, принцип «жодного вантажу без плати не пропускати» був понад усе. Саме працівники «Глорії-Імпекс» в інтересах свого клієнта — підприємства «Кромберг енд Шуберт» — за прискорення митного оформлення заплатили… аж 50 гривень. Але і цю суму поділили «по-чесному»: 70% — наверх, 30% — собі.

З інших брокерських фірм митники брали більш пристойні гроші. Найдорожче платило ПП «Олтранс» — по 800 гривень. ПП «СІА-Брок» — 700, «Тріада» — 300–470.

Ось так, по копійці, митники примножували власні статки. Таким чином старший інспектор сектора митного оформлення №1 МП «Луцьк» за три з половиною місяці (з 01.08.2011 по 14.11.2011) отримав від приватних брокерів хабарі на суму 8720 гривень, із яких за домовленою схемою 2616 залишив собі, а 6104 передав начальству.

А головний інспектор сектора митного оформлення №1 митного поста «Луцьк» за той же час отримав хабарі на загальну суму 9380 гривень, із яких 2814 залишив собі, а 6566 передав «нагору».

30 квітня між прокурором прокуратури Волинської області Володимиром Лисюком та інспекторами МП «Луцьк» була укладена угода про визнання винуватості, яку і затвердив суд.

Згідно з умовами угоди, митні інспектори беззаперечно визнали себе винними у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368 ч. 3 КК України (одержання хабара). Тож їм призначили покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі з забороною обіймати посади в правоохоронних органах строком на три роки, з позбавленням спеціального звання «радник митної служби 3 рангу», без конфіскації майна.

На підставі ст. 75 КК України митників звільнили від призначеного основного покарання строком на один рік, якщо вони не вчинять нового злочину.

Попри заборону виїжджати за межі України, під час вирішення долі речових доказів головному інспектору повернули закордонний паспорт, виданий на його ім’я. Крім цього, з них було стягнуто в дохід держави судові витрати у справі за проведення двох судово-почеркознавчих експертиз на загальну суму 2917,8 гривні — по 1458,90 із кожного.

Вирок, як бачимо, досить м’який. До того ж, судячи із сум, які фігурують у справі, незрозуміло, яким чином у службових кабінетах начальників накопичилися десятки тисяч доларів. Як кажуть у прокуратурі, основних фігурантів справи судять у Ковелі. І там, сподіваються, вироки будуть значно суворіші.

Loading...