До 70-річчя Волинської трагедії відкриють два пам’ятники невинно убієнним

До 70-річчя Волинської трагедії відкриють два пам’ятники невинно убієнним
Перепоховання у селі Острівки

Донедавна історики майже не досліджували польсько-українських відносин у роки Другої світової війни, зокрема й Волинської трагедії, що сталась у 1943-му.

Джерело: Відомості

Донедавна історики майже не досліджували польсько-українських відносин у роки Другої світової війни, зокрема й Волинської трагедії, що сталась у 1943-му. Польська народна партія і Комуністична партія СРСР наклали табу на цю тему. Було втрачено дуже багато років, померли свідки тих кривавих подій. Цього літа відзначатиметься 70-а річниця конфлікту, в якому загинули тисячі невинних поляків і українців, і дослідники по обидва боки Бугу пробують розібратися, що ж тоді сталося.

- До 1943 року волинські селяни і польські осадники, як їх називали, жили мирно, одружувались, разом відзначали православні і католицькі свята, - розповів голова Волинської ОДА Борис Клімчук на зустрічі з делегацією українських та польських журналістів. – Поляки в основному були небагаті, бідаки, вони займали і обробляли найгірші землі, здобували свій хліб мозолями. А потім, у 43-му, вони стали жертвами історичних обставин. Спроба знайти, хто перший вистрілив, хто перший підпалив чию хату, безперспективна. І сьогодні не треба шукати винних, треба примиритись, знайти порозуміння й стежити за порядком на кладовищах: польських – на Волині, українських – у Польщі.

Деякі польські історики стверджують, що у протистоянні 1943-44 років загинуло близько 100 тисяч поляків і 25-30 тисяч українців. Українські дослідники наводять інші цифри втрат – 35 і 15 тисяч загиблих. Встановлення точної кількості жертв Волинської трагедії ще потребує тривалої і копіткої роботи.
- Наше завдання сьогодні – вшановувати пам'ять і доглядати поховання невинно убієнних, - наголосив Борис Клімчук. - У 1994 році два президенти підписали Угоду про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій. Відтоді ми щороку прибираємо цвинтарі, проводимо поминальні служби. Так, 30 серпня 2011 року молились і плакали священики різних конфесій, родичі загиблих у селі Острівки, що на Любомльщині. Там ексгумували і перепоховали останки тіл поляків, більшість знайдених решток належала жінкам і дітям.

З нагоди сумної річниці наприкінці червня у Луцьку відбудеться велика наукова конференція, 14 липня по всій області пройдуть поминальні служби. Також на липень заплановане відкриття пам’ятників жертвам Волинської трагедії у селі Запілля Любомльського і Охнівка Володимир-Волинського району.

Loading...