Начальник луцького ВДАІ Владислав Іщенко: У Луцьку побільшало аварій, в яких травмуються діти
Майже два місяці тому луцьким даішникам представили нового керівника. 31-річний Владислав Іщенко приїхав на Волинь зі столиці, тому каже, що відразу відчув різницю — луцькій аварійності на дорогах, на щастя, ще далеко до київської.
Майже два місяці тому луцьким даішникам представили нового керівника. 31-річний Владислав Іщенко приїхав на Волинь зі столиці, тому каже, що відразу відчув різницю — луцькій аварійності на дорогах, на щастя, ще далеко до київської. За кілька тижнів роботи головний даішник міста встиг освоїтися та вивчити місцеві особливості. Про найголовніші проблеми на луцьких автошляхах — розмова майора міліції Іщенка з кореспондентом «Відомостей».
— Зі сходженням снігу на дороги міста виїхав практично весь автотранспорт. Одразу відчувається, що водії не знають правил, масово порушують їх, не вмикають повороти тощо. Як реагує на це ДАІ?
— Насправді не з усіма водіями гостро стоїть питання про порушення Правил дорожнього руху. Нас більше турбує проблема мото-, велотранспорту, який виїжджає на дороги з покращенням погодних умов. Тут справді є проблеми. Водії скутерів і мотоциклів потрапляють у поле зору патрулів, оскільки керують ними, не досягнувши 16-річного віку. Їздять без посвідчень водія, на незареєстрованих транспортних засобах, без мотошолома… За чотири місяці працівники ДАІ виявили та припинили 2700 порушень ПДР, 155 фактів керування автотранспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. Підрозділом накладено штрафів на суму 395 тисяч гривень.
Щодо реагування інспекторів ДАІ на такі факти, то можу запевнити, що ми націлюємо наряди дорожньо-патрульної служби на принциповість і об’єктивність під час документування порушень. Неповнолітнім скутеристам додатково роз’яснюємо наслідки порушень правил і норм закону.
— Ви заговорили про велосипедистів. У Луцьку спеціальних доріжок для них немає, тому їм доводиться рухатись проїжджою частиною, провокуючи аварійні ситуації.
— Більшість велосипедистів-порушників у Луцьку — це неповнолітні громадяни, школярі, з якими ми щомісяця проводимо профілактичну роботу в школах. У разі відсутності доріжок велосипедистам нічого не залишається, як рухатися проїжджою частиною, а це зобов’язує їх дотримуватися Правил дорожнього руху. Велосипеди повинні бути обладнані звуковими та світловими сигналами. У темну пору доби треба вмикати ліхтар. Водії велосипедів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, не заважаючи іншим учасникам дорожнього руху. Нагадую, що рухатися дорогою на велосипеді особам, які не досягли 14 років, заборонено.
— А як щодо пішоходів? Як їх навчити правильно переходити дорогу?
— Практично навчити ми не можемо, в наших силах лише роз’яснити правила безпечного перетину дорожньої частини. Це залежить від кожного особисто. Вже у ранньому віці закладаються навички дотримання Правил дорожнього руху. Тому ми приділяємо багато уваги дорожній грамоті дітей дошкільного та шкільного віку. Працівники ДАІ проводять у школах уроки, конкурси, вікторини, які сприяють дорожній грамоті.
Дорослим донести інформацію про безпеку на дорозі можна через ЗМІ, показуючи наслідки ДТП. Насторожує, коли люди свідомо перетинають дорогу в невстановлених місцях, знаючи, що порушують ПДР. І тут не варто забувати, що на дорослих дивляться діти, ДТП із участю яких і надалі продовжують реєструвати у Луцьку.
— То в нас високі показники дитячого травматизму?
— Дорожня автоінспекція вкрай стурбована ситуацією, яка склалася з травмуванням дітей унаслідок дорожньо-транспортних пригод, які були зареєстровані на території нашого міста. Загалом із початку року на вулицях Луцька травмувалося семеро дітей, загиблих, на щастя, немає. Щоб зменшити травматизм, вважаю, головну роль повинні зіграти дорослі. Маю прохання до батьків: щоденно нагадуйте дітям про обов’язкове виконання всіх Правил дорожнього руху під час пересування містом. Ще хотів би звернути увагу на перевезення малюків у автомобілях. Під час руху вони повинні сидіти у спеціальних автокріслах. Основною причиною аварій, в яких травмуються малолітні, є їх посадка на переднє крісло машини або ж перебування на задньому сидінні без автокрісел. Інспектори ДАІ у такому разі практично безсилі, адже штрафу за недотримання цього правила досі немає, він у проекті.
— Відомо, що за кордоном заборонено їздити на старих автомобілях, бо вони шкодять екології. Яка ситуація у нас? Чи штрафують луцькі даішники водіїв застарілих авто?
— Актуальне запитання, але наразі працівники ДАІ не звертають надто багато уваги на забруднення довкілля старими автомобілями, оскільки для цього потрібне спеціальне обладнання, а його у нас немає. На виконання законів України про охорону навколишнього середовища у вересні-жовтні минулого року в Луцьку проходила акція «Чисте повітря», яка проводиться щорічно. Вона передбачає співпрацю з управлінням транспорту і товариством охорони природи, щоб здійснити контроль за викидами газів у атмосферу транспортом, який експлуатується у Луцьку. В таких спільних групах і працюють інспектори ДАІ, пояснюючи водіям шкідливість надмірної кількості вихлопів, але до безпосереднього штрафування не вдаються. Даішники просто допомагають перевіряльникам зупиняти авто, які забруднюють атмосферу більше від інших. Зрозумійте і таке, що інспектор ДАІ не може заборонити власнику транспорту не виїжджати на вулицю лише через те, що він забруднює повітря. Ми виявляємо, фіксуємо та припиняємо. В крайньому разі можемо накласти штраф за перевищення нормативів вмісту забруднювальних речовин у відпрацьованих газах автотранспорту в сумі від 510 до 850 гривень.
— У Луцьку недостатньо парковок. Чи з розумінням ставляться до цього інспектори ДАІ?
— Якщо є порушення, то працівники ДАІ його фіксують і водій несе адміністративну відповідальність. Загалом це стосується зухвалих автомобілістів, які припаркували свої машини таким чином, що виникають затори або ж створюються перешкоди для учасників руху. Між водіями має бути взаємна ввічливість при паркуванні транспортних засобів. Нині ми розробляємо подання до міської ради для збільшення парковок в облцентрі. Штраф за порушення правил стоянки складає від 255 до 340 гривень.
— Багатьох водіїв турбує стан луцьких доріг. Чи доводилося дорожнім патрулям складати протоколи з зазначенням того, що винуватцем аварії стала погана дорога?
— За чотири місяці у Луцьку сталося три ДТП, причиною яких були недоліки дорожнього покриття. Складено адміністративні протоколи згідно зі статтею 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у якій ідеться, що причиною аварії є порушення правил, норм і стандартів при утриманні доріг і вулиць. Крім того, до міської ради направлено 10 повідомлень про недоліки в утриманні вулично-шляхової мережі та чотири інформації — до прокуратури міста. Ми акцентуємо увагу на дорожніх знаках, які б попереджували водіїв про погану дорогу, ямковість, проведення ремонтних робіт тощо. На щастя, у Луцьку почали посилений ремонт шляхів.
— Насамкінець нагадайте, у якому разі інспектор ДАІ може зупинити авто, якщо водій не порушував Правил дорожнього руху.
— Згідно з наказом МВС України №111, підставами для зупинки авто без порушення ПДР водієм є: відсутність номерного знака або номерні знаки, що не відповідають вимогам стандартів; ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; інформація про причетність водія або авто до скоєння злочину чи ДТП. Перебування транспорту в розшуку теж є причиною для зупинки, навіть якщо водій не порушував правил. Інспектори ДАІ можуть зупинити водія, щоб той допоміг іншим учасникам дорожнього руху. В Луцьку ми періодично проводимо цільові заходи, відпрацювання, під час яких здійснюється планова перевірка документів на право користування та керування транспортним засобом. Це теж передбачає зупинку транспорту, який рухається, дотримуючись правил.
Довідка
Владислав Іщенко — уродженець Києва. Має дві вищих юридичних освіти. Починав кар’єру з посади інспектора дорожньо-патрульної служби. Згодом працював інспектором із дізнання, начальником 7-го міжрайонного відділу УДАІ ГУМВС м. Києва, де у підпорядкуванні мав два райони — Оболонський і Подільський. Певний час очолював відділ розшуку Подільського районного управління внутрішніх справ. Одружений, має сина.