Волинь активно впроваджує енергозберігаючі технології
«Без рішучих кроків у розвитку альтернативної енергетики неможливо повноцінно забезпечити екологічну безпеку держави з її унікальною та надзвичайно багатою природою», — наголосив Президент України Віктор Янукович напередодні Всесвітнього дня захисту навколишнього середовища.
«Без рішучих кроків у розвитку альтернативної енергетики неможливо повноцінно забезпечити екологічну безпеку держави з її унікальною та надзвичайно багатою природою», — наголосив Президент України Віктор Янукович напередодні Всесвітнього дня захисту навколишнього середовища. Тому в розрізі збереження довкілля уряд сьогодні вважає за необхідне спонукати населення та підприємства заощаджувати енергетичні ресурси, а надто ті, які завдають екологічної шкоди. Як результат — у регіонах розпочалося масове застосування новітніх енергоощадних технологій, що не лише зекономило сотні мільйонів державних коштів, але й вивільнило фінанси та заклало економічні підвалини для розвитку інфраструктури альтернативної енергетики.
За поступом у цій справі Волинь обійшла більшість регіонів, інвестувавши в енергетичне новаторство на 35 мільйонів гривень більше, ніж торік. Лише в 2012-му за ініціативи облдержадміністрації реалізовано понад 1360 енергозберігаючих заходів на суму близько 190 мільйонів.
— Можливості нашого регіону є унікальними в порівнянні з іншими, — зазначає перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко. — Маємо вугілля, торф, розвинені лісову й деревообробну галузі, площі й особливості клімату для вирощування енергетичної лози, великотоварне тваринництво та птахівництво з сировиною для виробництва біопалива. Такими ресурсами, що значно дешевші за газ, просто гріх не скористатися на повну. Крім того, в області працює потужне підприємство, яке спеціалізується на виробництві твердопаливних котлів. Нарешті — прикордонне розташування та сприятливий клімат для залучення технологій та інвестицій у цю сферу. Наші системні наміри: природний газ — як виняток, а як правило — заміщення його місцевим паливом.
Для підтвердження зазначимо, що лише торік у краї замінено 117 котельних комплексів: змонтовано 97 твердопаливних, 13 газоспоживних та один електрокотел. Із газу на тверде паливо переведено 27 котлів. Реконструйовано котельні КП «Дубищенське ЖКП» у селі Дубище Рожищенського району зі встановленням двох твердопаливних котлів «Кальвіс-400». На чотирьох котлах КП «Нововолинськтеплокомуненерго» впроваджені пальники СНТ, що дозволило зекономити 1,4 мільйона кубометрів газу вартістю 2,6 мільйона гривень. У Ратнівському районі переведено з газу на тверде паливо 15 котлів. Тепер вони працюють на дешевих торфобрикетах і дровах. У Шацькому районі встановлено технологічну установку для приготування щепи з відходів деревообробки та лісосіки. Щорічно вона виготовлятиме до двох тисяч тонн тріски, якою можна буде замістити кам’яного вугілля на 320 тисяч гривень. Така установка змонтована і в Люблинецькій загальноосвітній школі-інтернаті.
За два роки в краї понад два десятки підприємств розпочали виготовлення альтернативних, зокрема й екологічних, видів палива. Загалом вони щороку випускають понад 26,4 тисячі тонн гранул і пелет. Як результат — у 2012-му на Волині спожито 96 тонн пелет, 860 кубів тріски та використано 600 кубометрів відходів деревообробного виробництва та лісосіки. А вже наступного року передбачається суттєве зростання обсягів виробництва паливної тріски, зокрема енергетичної лози — найдешевшого різновиду альтернативного палива. Наприклад, на Горохівщині успішно працює підприємство «Салікс Енерджі», яке нинішнього року висадило в районі енергетичну лозу на 318 га орендованих земель. Загалом в області висадили понад 800 га енергетичної лози. Обсяги щороку збільшуються: в 2011-му висаджено 105 га, у 2012-му — 213 га. Перша промислова партія продукції очікується в грудні 2015 року. Плановий обсяг збору енергетичної лози — 12 тонн із 1 га, тобто 3816 тонн зі всієї площі.
— Сьогодні влада, інвестори, науковці та виробники узгодили механізми активного впровадження цього альтернативного виду палива, — каже перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко. — Зокрема, виробник котлів для твердого палива ковельське підприємство «Волинь-Кальвіс» береться спроектувати спеціальні моделі опалювальних агрегатів для використання саме паливної тріски. Звичайно, потрібно проводити активну інформаційну кампанію серед населення щодо переваг твердопаливних котлів, адже люди у селах звикли до того, що якщо не газ, то неодмінно грубка, піч, тонни дров, вугілля, торфобрикетів, а потім — відра попелу, який треба вибирати двічі на день. Але ж сьогодні технології пішли далеко. Наш завод «Волинь-Кальвіс» виготовляє твердопаливні котли і плити різних модифікацій із надзвичайно високим ККД, автоматизованими процесами та вигідною ціною для вітчизняного споживача.
У розрізі законодавства про «зелену» енергетику, яка передбачає використання екологічно чистих енергетичних ресурсів уряд стимулює інвесторів споруджувати біогазові станції. Волинська влада зголосилася на цей заклик. І вже торік агропромислова група «Пан Курчак» спільно з Німецькою асоціацією виробників біогазу створили підприємство «Агроенерго-трейд». Воно реалізовуватиме спільний українсько-німецький проект із будівництва двох біогазових заводів. Уже розроблено техніко-економічне обґрунтування та надана комерційна пропозиція щодо будівництва таких заводів у селищі Турійську (потужністю 3 МВт) і місті Нововолинську (потужністю 2 МВт). Водночас вирішується питання відводу земельних ділянок для будівництва цих об’єктів.
Іще одна складова успішного захисту довкілля — дотримання якості питної води. На щастя, на Волині вода найліпша в державі. І це завдяки не лише природним ресурсам, але й роботі тутешньої влади. В краї ухвалена регіональна цільова програма «Питна вода», яка передбачає реконструкцію чи модернізацію тих систем водопостачання, що є, а також будівництво нових. Нині всіма виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад і РДА розроблені відповідні місцеві програми. Для їх реалізації область отримала з держбюджету майже 10 мільйонів гривень, ще 3,3 мільйона спрямують із місцевого бюджету. Проведено перший етап модернізації технологічної системи станції водопідготовки в Луцьку, реконструйовано системи знезараження питної води на Дубенському водозаборі. Також уведена в експлуатацію новозбудована станція знезалізнення питної води для населення Гіркополонківської та Баївської сільських рад Луцького району. На «Ковельводоканалі» проведено реконструкцію фільтрів знезалізнення питної води. Тобто близько 215 тисяч споживачів, а це майже чверть населення області, отримало якісну питну воду.
— На конкурсну комісію Мінрегіонбуду торік Волинь подала 26 проектів на загальну суму понад 100 мільйонів гривень, — зазначають в облдержадміністрації. — Це 16 проектів на водопостачання у Луцьку, Володимирі-Волинському, Ратному, Маневичах, Устилузі, по два об’єкти — у Старій Вижівці, Ковелі, Нововолинську, в селах Затурці та Цевеличі, що на Локачинщині, Зміїнець і Полонка Луцького району. На реконструкцію та будівництво централізованих систем водовідведення заявлено 10 проектів від Любомля, Турійська, Устилуга, Володимира-Волинського, Ковеля, Шацька, а також сіл Світязь, Люблинець і Луків. До речі, на реалізацію 24 проектів у 2013-му планується використати 130 мільйонів гривень.