Доярка господарства «Перлина Турії» заробляє 240 гривень на день
Із майже півсотні фермерських господарств, які діють на території Турійського району, лише три мають сучасні модернізовані доїльні зали.
Із майже півсотні фермерських господарств, які діють на території Турійського району, лише три мають сучасні модернізовані доїльні зали. Серед них — одне з потужних господарств «Перлина Турії», що у селі Селець. Заснували його п’ять років тому, й уже сьогодні воно має непогані показники у виробництві молока та племінній справі.
Під час виїзного засідання Координаційної ради делегація на чолі з головою облради Володимиром Войтовичем відвідала господарство й укотре переконалася: успіх там, де мудрий керівник.
Керуючий фермерським господарством «Перлина Турії» Василь Штандер розповів, що господарство заснували на місці старенької ферми. Стартували з двох сотень корів, а вже нині на фермі утримується 1200 голів худоби, з них 350 корів молочного напрямку та сотня м’ясних. Худобу купували переважно у волинських господарників, зокрема у підприємства «Рать», що у Луцькому районі.
Голова Турійської райдержадміністрації Олександр Дишлюк наголосив, що в «Перлині Турії» тримається стабільний рівень надоїв незалежно від пори року. А все завдяки методиці утримання корів.
— Худоба утримується безприв’язно, але ми її не випасаємо, — каже пан Штандер. — Як тільки перестали випасати, одразу об’єм надоїв збільшився вдвічі. Коли випасали, то доїли 2,5 тисячі літрів на рік, а щойно перестали, то показник зріс до 4,7 тисячі літрів.
За даними минулого року, одна корова «Перлини Турії» дала в середньому 6370 літрів. Приємний той факт, що уже за перший квартал цього року вдалося досягти більших результатів.
Цілорічно корів годують тими самими збалансованими кормами. Раціон кожної вікової групи великої рогатої худоби різний, розробляли його в господарстві самостійно.
— Вся технологія — радянська. Ми так думаємо, що за кордоном усі розумні, а себе недооцінюємо. Утримання телят у клітках, а корів безприв’язно — це ще з радянських часів. Єдина тодішня проблема — ми не мали кормів, аби нагодувати худобу, та, звичайно ж, із технікою були проблеми, — пригадав Василь Петрович.
Сьогодні ж господарство може пишатися і технікою, і обладнанням. Ферма має власний кормороздавач, який, за словами Василя Штандера, забезпечує кормами усю ферму, бере все необхідне для годування самостійно — і силос, і сінаж, і сіно, і кукурудзу. Єдине, що роблять працівники ферми, то це засипають до роздавача концентрати і шроти. До слова, трудиться в господарстві загалом близько сотні чоловік.
У 2008-му в ФГ «Перлина Турії» побудували доїльний зал «Вестфалія» типу «ялинка». З того часу доїнням корів опікуються всього дві жіночки, які працюють через день.
«Відомостям» вдалося вивідати у керівника господарства секретну інформацію: виявляється, доярка «Перлини Турії» за один робочий день отримує 240 гривень зарплатні.
З реалізацією молока господарство начебто проблем не має. Щоправда, здає його не волинським молокопереробним підприємствам, а реалізує сусідам — заводу «Дубномолоко» — за ціною 2 гривні 90 копійок за літр.
Члени Координаційної ради поцікавилися у пана Штандера, якої він думки про модне нині на Волині осіменіння ВРХ німецькою спермою.
— Ми теж закуповуємо німецьку сперму. Перші телятка вже є. Запліднення відбувається тільки штучним методом. Із Німеччини завезли 60 нетелей, які мають стати основою якісно іншого стада — генетично кращого, — повідав Василь Петрович.
Розповів очільник господарства і про мінуси німецької породи. На його думку, продуктивність німецької корови — всього три-чотири роки. Мовляв, давати вдвічі більшу кількість молока, як дають волинські породи, виснажливо для організму тварини. Виявляється, аби виробити літр молока, організм корівки повинен перекачати 27 літрів крові.