В Укрзалізниці роз’яснили, як можна отримати компенсації через поломки і запізнення Hyundai
Обурення пасажирів через регулярні поломки потягів Hyundai змусило Укрзалізницю вперше за п’ять років замислитися над покриттям збитків.
Обурення пасажирів через регулярні поломки потягів Hyundai змусило Укрзалізницю вперше за п’ять років замислитися над покриттям збитків. Відомство розробляє схему виплат компенсацій за затримку потяга, тоді як поки що залізничники обмежуються лише поверненням частини або повної вартості квитка. Про це йдеться у відповіді Державного підприємства «Українська залізнична швидкісна компанія» (ДП «УЗШК»), повідомляють «Коментарі».
«Що стосується можливості компенсації за затримку потяга, то наразі проводиться робота щодо внесення змін до Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 27 грудня 2006 року № 1196 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2007 року за № 310/13577, якими буде передбачена відповідальність перевізника та схема виплат компенсацій за затримку потяга», — зазначається у відповіді.
Станом же на сьогодні, згідно з пунктом 19.16 затверджених Правил перевезення залізничним транспортом України, компенсація пасажирам може надаватися виключно у вигляді повернення частини оплати за куплений квиток, або його повної вартості. В останньому випадку, потяг має бути скасований з вини залізниці або його відправлення затрималося більш ніж на годину і при цьому пасажирові не надали заміну.
Іншими словами, про грошову компенсацію морального збитку або можливих збитків внаслідок запізнення пасажира на кінцевий пункт поїздки не йдеться. Пасажиру просто повертають максимум повну вартість квитка.
При чому для повернення платежу пасажир повинен мати на проїзному документі відмітку «Проїзний документ не використаний повністю з вини залізниці». Адже вартість квитка повертається саме на підставі цієї відмітки. Якщо ж з вини залізничників пасажира перевели у вагон нижчої категорії, різницю у вартості проїзду можна отримати, пред’явивши крім квитка ще і заяву, а також акт, який потрібно отримати і засвідчити штемпелем у начальника потяга.
Водночас стаття 992 Цивільного кодексу України передбачає виплату перевізником компенсації пасажирам, якщо затримка або скасування рейсу сталася з вини залізниці, розмір якої встановлюється окремо. Це, до речі, цілком підходить під випадки з корейськими горе-потягами – адже затримки в дорозі були не лише через обмерзання контактного проводу через погодні умови, а й через технічні несправності як контактної мережі, так і самих потягів. І це також підтвердили в ДП «УЗШК».
Зокрема, частиною першою зазначеної статті визначається, що за затримку у відправленні транспортного засобу або запізнення до пункту призначення перевізник сплачує пасажирові штраф у розмірі, встановленому за домовленістю сторін, а також транспортними кодексами чи статутами. І тільки якщо перевізник не доведе, що ці порушення сталися внаслідок непереборної сили, усунення несправності транспортного засобу, яка загрожувала життю або здоров’ю пасажирів, або інших обставин, що не залежать від перевізника.
Однак, невідомо чому, але передбачені законодавством компенсації у вигляді штрафів за запізнення потягів так і не були встановлені.
Нагадаємо, 397 пасажирів Hyundai «Інтерсіті+» виявили бажання отримати грошову компенсацію у зв’язку із заміною рухомого складу на клас нижче, з причини несправностей потягів Hyundai в період з 5 по 16 грудня 2012 року. За даними ДП «УЗШК», загальна сума компенсацій становить 46 тис. 922 грн.