Амністовані цього року злочинці вже встигли «відмітитися» вбивствами та грабежами
Зґвалтування дитини й інваліда, грабежі й напади на далекобійників — такими є перші підсумки амністії в Україні.
Зґвалтування дитини й інваліда, грабежі й напади на далекобійників — такими є перші підсумки амністії в Україні.
Тільки в Запорізькій області під амністію потрапили більше 700 людей. І хоча процес наймасовішого за історію незалежної України «помилування» ув’язнених ще не завершився, жителі області вже відчули на собі навалу зеків, пише поратл «Комментарии».
Від рук агресивних чоловіків, які зовсім недавно перебували за ґратами, а сьогодні опинилися на волі без грошей, родини й дому, масово страждають водії-далекобійники.
«За останній тиждень відбулося більше десяти випадків, коли з фур зливають пальне, знімають акумулятори й крадуть «запаску». В основному це відбувається вночі, коли машини стоять на трасі. У мене от злили 400 л солярки, — розповів водій-далекобійник Сергій. — Один з наших уночі зупинився на трасі. До охоронюваної стоянки «не дотягнув» — дуже хотів спати. Прокинувся від якогось шуму, вийшов з кабіни. Йому ніж до горла й, мовляв, мовчи, мужик, і живий залишишся. Четверо зеків злили солярку й «звалили». Чоловікові ще пощастило, що він залишився живий», — розповідає водій.
Однак зустрітися із учорашніми зеками можна не тільки на порожній трасі, відзначає видання. Так, 7 вересня з Вольнянської виправної колонії після закінчення строку, отриманого за пограбування й крадіжки, вийшов на волю громадянин Н. Сів на електричку й відправився в обласний центр, де, очевидно з радощів, випив горілочки. Захотілося «продовження банкету», а грошей у кишені не знайшлося. І чоловік вирішив добути їх знайомим для себе способом: пограбував жінку. Здобиччю злодія став мобільний телефон і близько 400 гривень. Втім, потерпіла відразу ж звернулася в міліцію й уже через півгодини підозрюваний був затриманий. Пробувши на волі менше доби, грабіжник знову виявився за ґратами.
Але навіть ці матеріальні втрати не порівняти з тими кошмарами, які відбулися в Мелітополі й Токмаку. На минулому тижні моторошний злочин було скоєно у Мелітополі. 54-літній «відморозок», який раніше був судимий п’ять разів і 15 вересня тільки звільнився з місць позбавлення волі, рівно через 8 днів вчинив новий злочин. Педофіл зґвалтував 9-літню дівчинку й спробував зникнути з місця злочину. Затримали ґвалтівника в той же день на Херсонщині.
Не менш моторошний випадок відбувся в Токмаку в ніч на 7 вересня. Зек, який тільки 6 вересня по амністії вийшов з Вольнянської колонії, зняв віконну раму в одному із приватних будинків і потрапив у літню кухню, де проживала 57-літня жінка-інвалід. Скориставшись безпомічним станом хворої, кримінальник її зґвалтував, відібрав телефон і зник з місця злочину. Зловмисник затриманий і найближчим часом на волю не вийде.
За роки незалежності в Україні здійснили близько 10 амністій. Так, в 2006-му на волю вийшла всього тисяча арештантів, в 2007-му — уже дві тисячі, а в 2008 — 2009 роках звільнилися 3100 людей. Амністію-2011 вважають однією із наймасштабніших і наймасовіших в історії країни: свободу одержали порядку 10 тисяч людей.
В офіційних бесідах і правоохоронці, і правозахисники запевняють, що на рівні злочинності амністія в Україні не відіб’ється. Вони роблять вигляд, що щиро вірять у те, що вчорашні зеки стали на шлях праведний і посилаються на масу законів, які гарантують учорашнім арештантам соціальний захист і мирські блага. Однак те, що державні програми діють лише на папері, віддають перевагу вголос цього не обговорювати.
У той же час, у неформальних бесідах співробітники внутрішніх справ висловлюють зовсім іншу думку: голодні, розлючені й нікому не потрібні засуджені вийшовши з в’язниці чинять усе нові й нові злочини. Амністію, на думку стражів порядку, необхідно взагалі скасувати. Однак державні мужі на це не підуть. «В українських в’язницях просто немає місць — засуджених ніде розміщувати, їх нема чим годувати», — зізналися виданню співробітники облуправління внутрішніх справ.
Ще одна проблема, з якою зіштовхнеться українське суспільство після проведення амністії — спалах захворювань. Згідно із Законом «Про амністію в 2011 році» на волю по амністії в 2011 році передчасно вийдуть у тому числі й засуджені, що страждають серйозними хворобами — СНІДом, активною формою туберкульозу, онкологічними й іншими важкими захворюваннями.